Berie politickú kariéru vážne? Odpovedal Ibi Maiga

23.5.2009 00:07 Aktuálne.sk

Bratislava - Šoumen, herec, zabávač a spevák. Ibrahim Maiga, ktorého korene siahajú do afrického Mali, sa výraznejšie zviditeľnil na televíznej obrazovke v druhom dieli kultového filmu Fontána pre Zuzanu.

Dostal prezývku "Čierna bača", ktorú si aj sám vymyslel. Ako šok z jasného neba zapôsobila správa, že Ibi Maiga chce kandidovať do europarlamentu za znovuobnovenú Stranu demokratickej ľavice. Aktuálne.sk vám ponúka online rozhvovor s Ibim Maigom, ktorý odpovedal na vaše otázky .

 

 

Otázky už nie je možné pridávať

Zodpovedané otázky
Odpoveď 22.5.2009   15:09

jane: Pan Maiga, aké jazyky ovládate (okrem francúzštiny)?

Ibrahim Maiga: Okrem francúžštiny je to angličtina, slovenčina, rozumiem češtine a z domova dva africké jazyky. Ale primárne je to francúzština, učil som sa ju od šiestich rokov a maturoval som z nej. Všetci, ktorí sa nedočkali odpovede na svoje otázky, mi môžu od konca budúceho týždňa napísať na moju stránku www.ibi.sk.

Odpoveď 22.5.2009   14:58

Hurkes: Čau Ibi. Je podľa teba Slovenská spoločnosť otvorená voči ľudom s inou farbou pleti? Do akéj miery? Čo hovoríš na rómsky problém na Slovensku?

Ibrahim Maiga: Nemôžem vyčítať Slovensku, že neboli zvyknutí na cudzincov. Predsa je to prirodzené, keď niečo nepoznáte, že ste opatrní. Veď dlhé roky sem cudzinci nemohli chodiť. Ani Slovensko nemohlo chodiť za cudzincami. Doprajme Slovákom čas, aby si na cudzincov zvykli, aby videli, čo sú zač, aby sa oboznámili s ich kultúrou. Verím, že týmto prešlo Francúzsko, Anglicko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko atď. To, že máme medzi nami nejakých extrémistov, ktorí agresívnym spôsobom odmietajú cudzincov neznamená, že Slováci sú agresívni nacionalisti a intolerantní rasisti. Ja viem, že drvivá väčšina Slovákov sú normálni a slušní ľudia. A určite to časom dokážu. Aj ja to chcem dokázať na európskej pôde tým, že ma tam dostanú. Ten, kto ťa nemá rád a dáva ti to nejakým spôsobom najavo, má na to svoje dôvody. Je na tebe, aby si pochopil, že prečo ťa nemá rád. Ak to pochopíš, dokážeš si získať jeho náklonnosť tým, že mu otvoríš oči. Nie, keď mu opätuješ tú neznášanlivosť. A preto sa hovorí v Biblii: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. Viem, že zlí a intolerantní ľudia majú len problém sami so sebou. Potrebujú len pomôcť. A my musíme nájsť spôsob ako im pomáhať, aby sa stali lepšími ľuďmi. Kto zabije vraha je tiež vrah. Kto zbije agresívneho človeka je tiež agresívny. Treba len byť pre nich dobrý príklad. To ich núti rozmýšľať. Ja mám rád všetkých ľudí. Ale niekdy sa ani ja neviem ovládať. Som len človek. Ale modlím sa každý deň, aby mi Boh dal silu, aby som sa viac a viac vedel ovládať. Aby som pochopil tých, ktorí sú medzi nami, ktorí sa neovládajú. Verím, že keď nás bude viac takto rozmýšľať, zmeníme svet k lepšiemu. Niečo visí vo vzduchu, čo nás zaslepuje. Sú to peniaze. Materiálne veci, sláva a moc. Proti tomu musíme bojovať. Môj otec hovoril, že len prázdne krabice robia najväčší hluk. A takisto mi hovoril, že lietadlo nikdy hore neparkuje. Skôr či neskôr sa vráti na zem. Ak nepristane dobrovoľne, spadne. Vystríhal ma, aby som sa nikdy nevyvyšoval nad druhých, aby som ostal v živote vždy skromný, štedrý a trpezlivý. Všetko má svoj čas. Toto je moja cesta.

Odpoveď 22.5.2009   14:46

Dusan: Cau Ibi, co ta teraz primarne zivi? Neobjavujes sa vobec v telke ani v serialoch, ani vo filmoch, ani zabavnych show.

Ibrahim Maiga: Točím v Česku televízny seriál a stále chodím zabávať ľudí, ktorí si to úprimne želajú. Nemám rád nič nasilu. Mám rád spontánnosť. Môj cieľ nie je ukázať sa za každú cenu, ale ukázať sa len vtedy, keď je čo ukázať a stojí to za to.

Odpoveď 22.5.2009   14:45

alex: Raz na futbalovom štadióne bolo veľa ľudí z celého Záhoria, program ich príliš netešil lebo počasie bolo nemožné - pršalo, fúkalo - nanič... A naraz Ibi Maiga nabehol na trávnik, zvolal všetky prítomné deti a začal s nimi tancovať. Ľudia sa usmievali a - vyšlo slnko. Ešte stále to dokážeš?

Ibrahim Maiga: Treba stále veriť. Ak veľký človek a malý človek sa pustia do súboja - ak si bude veriť malý človek viac ako veľký, tak ho dokáže poraziť. A ten príklad zo štadióna bol dôkazom toho, že treba stále veriť v lepšie časy. Predsa nejaké zle počasie nám nemôže pokaziť radosť, nie? Nejaká kríza a nejaké zlé vládnutie z nás predsa nemôže urobiť pesimistov. Vyhrá vždy ten, kto sa nevzdáva. A vtedy prehráme, keď sa vzdávame.

Odpoveď 22.5.2009   14:38

Drotar z NYC: Zdravim Ibi z NYC, som rad, ze kandidujes a ukaz "pravym" Slovakom, ze si lepsi Slovak a hlavne vyhraj volby. 1-ako sa Ti pozdava moj Prezident Obama? 2-kolko mas deti, si zenaty,priatelky,aku mas barvu oci? 3-si veriaci, ak ano, akeho vyznania? 4-kto je Tvoj idealny politik na Slovensku a vo svete?

Ibrahim Maiga: 1. Ako som počul históriu jeho otca, je podobný tomu môjmu. Ale som veľmi opatrný. Nie je jednoduché stať sa prvým mužom sveta. Nemyslime si, že Obama sa tam dostal len tak. Za ním bola celá mašinéria a celá stratégia a hlavne veľa mocných ľudí. Ja osobne si myslím, že Amerika už nemá na výber. To bolo obdobie, keď nutne potrebovali takého vodcu, lebo celý svet by zle doplácal na to, akým smerom nasmeroval svet jeho predchodca. A už to teraz aj cítime. Vybrali toho ideálneho na upokojenie situácie na svete. Je šikovný, inteligentný, pekný, ľudský a reprezentuje drvivú väčšinu občanov tohto sveta. Či sú to belosi, lebo jeho mama bola beloška, černosi, kvôli otcovi, miešancov, proste drvivá väčšina. Nemyslime si, že má voľnú ruku. Je vystavený obrovskému tlaku. A verím, že mašinéria, čo za ním stojí, robí všetko, aby bol čo najdlhšie na čele sveta. Je to celé zložitejšie ako sa nám to zdá. Môj sen je môcť sa s ním raz stretnúť. 2. Momentálne som slobodný, bezdetný, bez priateľky, mám hnedé oči. 3. Moji rodičia sú moslimovia a tak ma aj vychovali. Ale som taký liberálny moslim, ktorý si stále hľadá cestu k Bohu. Myslím si, že Boh je len jeden. Či ho nazveme Alah alebo Boh alebo Krišna alebo Budha, nech si ho nazve kto chce ako chce, hovoríme všetci o tom istom. Všetky náboženstvá v základe hovoria to isté - Miluj svojho blížneho tak ako sám seba. Pomôž ak môžeš, podeľ sa s ľuďmi, nauč sa odpúšťať, kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. Všetci sme Božie deti. Aj tí zlí a nedokonalí. Nemôže nás predsa rozdeľovať pôvod, farba pleti, vierovyznanie, kultúra atď. Nikto si predsa nevybral, kde sa narodí, ako vyzerá, akú má kultúru, aký je inteligentný alebo hlúpy, zdravý alebo chorý, bohatý alebo chudobný... Pre mňa je každý človek bratom. Nechcem taký svet, kde sa budeme navzájom zožierať. Nechcem svet, kde majú jedni všetko a druhí nemajú nič. Nechcem svet, kde sa jedni vyvyšujú nad druhými, kde sa ľudia hrajú na bohov. Pre Boha je život len krátke dobrodružstvo, tak to tak aj berme. Usmievajme sa na seba. Pozdravme sa. Pomôžme si, keď môžeme. 4. Nikto nie je ideálny, ale sú takí, ktorí na mňa urobili dojem. Veľmi sa mi páči, ako rozpráva Obama. Ešte je skoro na to, aby som sa vyjadril, kto je môj ideálny politik. Hovoril som o Ghándím a Mandelovi. Takých by som si vedel predstaviť vo svete viac. Jeden africký prezident, ktorý zomrel, prezident Burkina Faso - volal sa Tomas Sankara. A nájde sa veľa ľudí, ktorí ma nejakým spôsobom dojali svojimi činmi.

Odpoveď 22.5.2009   14:20

Pepe lopez: Aky mate nazor na ficovu vladu? Myslite si, ze je lepsia ako ta predosla, ze korupcia a klientelizmus je vo ficovej vlade mensia? Myslite si, ze fico robi lavicovu politiku a ak si to myslite tak preco?

Ibrahim Maiga: Mám výhrady a vždy som ich mal. Či je to Ficova, Dzurindova alebo Mečiarova vláda. No myslím si, že Fico teraz ponesie veľkú zodpovednosť za to, čo všetko sa teraz na Slovensku deje tak, ako každý minister nesie zodpovednosť za to, čo sa deje v jeho rezorte. Ak sa niečo pokašle, nemusí to byť práve chyba vo vodcovi, ale on za to musí niesť zodpovednosť. Veď história súdi každého, kto sa nespravodlivo správal voči svojmu vlastnému národu. Ak si niekto myslí, že to najdôležitejšie a najkrajšie je majetok, považoval by som ho za hlupáka. Neviem si predstaviť nič krajšie, ako keď vás väčšina ľudí má úprimne rada. Nielen nejaký čas, ale stále. A pochovajú vás jedného dňa ako národného hrdinu. A vtedy váš život dáva zmysel. Majetok, ktorý si získate počas života si nevezmete do hrobu. Za nás hovoria naše činy. Takto ma otec vychoval. Hovoril by som všetkým ľuďom, ktorí sú zodpovední za tento štát, aby si uvedomili, že nezáleží len na ich šťastí, ale na šťastí ich krajiny. Tak veľmi rád by som pomohol. Momentálne hľadám len spôsob.

Odpoveď 22.5.2009   14:14

Pato: Ahoj Ibi, prajem skvelu politicku karieru a drzim palce, moja otazka je trochu od veci, idem na dovolenku do Afriky ale este neviem kam presne, porad kde su v Afrike najkrajsie dievcence... dakujem

Ibrahim Maiga: Kde su najkrajšie dievčatá? Všade su pekné dievčatá, závisí od oka diváka :-) Ja osobne som stretol veľmi pekné dievčatá v Južnej Afrike, ale aj v mojom rodnom Mali sú pekné dievčatá. Ale vyberaj si podľa toho, ktorá je krajšia vnútri. Podstata je vždy vo vnútri, nie vonku. Voňavku si tiež nikdy nevyberaj podľa flakónu.

Odpoveď 22.5.2009   14:12

P. Kobeno: Ak by ste si mali vybrat jedneho z nasich sucasnych politikov s ktorym by ste mali pracovat koho by ste si vybrali a preco? V com vidite jeho najvacsie pozitiva?

Ibrahim Maiga: Myslím si, že by to bola pani Radičová. Síce ju nepoznám veľmi dobre, ale páčilo sa mi jej posledné gesto, keď sa vzdala poslaneckého mandátu na základe chyby, ktorú urobila. Všetci ostatní by si z nej v tomto mali brať príklad. Možno by sa našli aj iní, nepoznám dobre politikov, ale som dosť opatrný. Lebo ľudia dokážu hrať naozaj dokonalé divadlo. A ja už nechcem, aby mi niekto zlomil srdce.

Odpoveď 22.5.2009   14:10

Peter S.: Preco ste si prave vybrali lavicovu politiku? Co vnimate ako velke plus lavicovo orientovanej politiky? A ako chcete stimulovat vzdelanych mladych ludi, aby ostali na Slovensku nakolko lavicovo orientovana vlada sa viac sustreduje na socialny system a skodi ludom, ktori zarabaju nadstandarne.

Ibrahim Maiga: Narodil som sa v Afrike a išiel som žiť na Slovensko. Žijem tu dlhé roky, ale stále mi krváca srdce, keď viem a vidím, čo sa deje v rodnom Mali. A ešte som nepovedal svoje posledné slovo, čo sa týka Mali. Skôr, či neskôr urobím, čo bude v mojich silách, aby tam robili poriadok s ľuďmi, ktorí nesú zodpovednosť za utrpenie tamojších ľudí. Hovorí sa všade dobre, doma najlepšie. Mladí ľudia, ktorí odišli zo Slovenska síce žijú v zahraničí, ale ich srdce je doma. Pravidelne s nimi komunikujem na internete a sú pyšní na to, že práve ja sa angažujem, aby som pomohol Slovensku. Som rád, že som sa pre nich stal príkladom. A dúfam, že toto moje gesto prinúti mnohých z nich rozmýšľať a prehodnotiť svoje pôsobenie v zahraničí. Veľa tejto krajine dlhujú len tým, že sa tu narodili a že sú Slováci. Amerika je tam, kde je aj vďaka tomu, že kupuje z celého sveta šikovné mozgy. Od tých najbohatších až po najchudobnejšie krajiny. Pre Ameriku je to jedno, či si Mongol, alebo z Bantumbe. Ak máš niečo v hlave, čo môže pomôcť Amerike napredovať, dajú ti občianstvo a staneš sa Američanom. Slovensko nemôže dopustiť, aby pracovná sila a mozgy, ktoré mu môžu pomôcť napredovať, odišli. To je priveľký luxus. Chcel by som odkázať mladým ľuďom, že skôr či neskôr zatúžia vrátiť sa späť do vlasti. Hovorí sa "There is no place like home" (Neexistuje také miesto na svete ako domov). Aby tu ešte bola nejaká vlasť, keď sa vrátia. A to môžu bojovať len oni. Nenchať Slovensko napospas cudzincom a žralokom. Pomáhať zachovať to najcennejšie, čo ich predkovia zanechali. Slovensko je nádherná krajina. Všetci, čo takto podobne rozmýšľajú, by sa mali spojiť a bojovať za budúcnosť Slovenska.

Odpoveď 22.5.2009   14:02

Garcia: Zdravim, rad by som sa vas opytal preco prave vas by si slovaci mali vybrat, ake mate skusenosti s politikou a cim chcete oslovit volica?

Ibrahim Maiga: Nejaký expert na TA3 povedal na naše margo, že to je zneváženie EP, keď takí ľudia ako my tam chcú ísť. Rád by som reagoval takto: Na Slovensku máme veľa drahých politikov. Máme odborníkov, expertov, úradníkov, avšak kam sme to dotiahli? Ja si myslím, že bez ohľadu na naše vedomosti, keď nie sme sociálne cítiaci ľudia, nie sme svedomití a nie sme slušní ľudia. Tie odbornosti a skúsenosti všetkých tých ľudí sú nám na nič, keď myslia len na seba. Poviem to takým blbým príkladom: pretekár, ktorý jazdí na aute by neodšiel do cieľa, pokiaľ by nemal vedľa seba navigátora. On síce vynikajúco jazdí na aute, pozná všetky jazdné vlastnosti auta, ale aj tak potrebuje toho druhého, čo sedí vedľa neho, ktorý mu povie, kadiaľ má ísť a na čo si má dávať pozor. Len vtedy dôjde do cieľa bez nehody. Netvrdím, že som zrelý politiky, ale koľkí z tých našich politikov boli zrelí, keď tam išli? Myslím si, že naozaj slovenská a európska politická scéna potrebuje takých ľudí, ako sme my, ktorí sme zažili, čo je to hlad, zažili sme biedu, utrpenie a vieme, čo iní práve teraz zažívajú. Ponúkol som sa, aby som pomohol. Lebo som jednoducho taký a vždy som taký bol. V tomto smere som po otcovi. Kto mi neverí, neprosím si jeho hlas. Ja žiadam o hlas ľudí, ktorí mi veria a ktorí ma sledovali 23 rokov pôsobenia na Slovensku. Som si istý, že moja prítomnosť v EP prospeje Slovensku viac ako 50 percent tých ľudí, čo tam sú. Keď nič iné, nikto si už nebude mýliť Slovensko so Slovinskom :-)

Odpoveď 22.5.2009   13:54

OzBA: Pan Maiga, moj hlas mate. Na rozdiel od ostatnych slovenskych "politikov", Vam plat europoslanca prajem. Drzte sa.

Ibrahim Maiga: Ďakujem. Peniaze nie sú všetko. Viem si predstaviť aj lepšie veci :-)

Odpoveď 22.5.2009   13:53

petewwe: Iby ste socialny demokrat??

Ibrahim Maiga: Myslím si, že áno.

Odpoveď 22.5.2009   13:53

Andrej: Aký máte názor na Lisabonsku zmluvu?

Ibrahim Maiga: Priznám sa, nečítal som tú zmluvu, ale podľa informácií, čo mám, si myslím, že národ by sa mal oboznámiť s tým, o čo konkrétne tam ide. Malo sa hlasovať v referende, či ju prijať alebo nie. Lebo sa týka Slovenska a slovenský národ mal o nej rozhodnúť. Ale keď sa tým budem zaoberať, potom vám poviem, čo si o tom konkrétne myslím.

Odpoveď 22.5.2009   13:51

Miso: Chcel by som sa opytat preco ludia chcu ist dobrovolne do politiky, kedze je to asi ta najnudnejsia praca na svete a v podstate to obycajnych ludi vobec nezaujima. Neviem si predstavit sediet niekde na stolicke v miestnosti cely den a pocuvat monotonne hlasy sucharov. Ale asi vy na to mate iny nazor

Ibrahim Maiga: Môj otec bol celý život politik. Vedel som, že sa tomu nevyhnem, mám to asi v krvi. Ale aj v rámci práce som zistil, že som zábavný človek, mám rád prácu, kontakty s ľuďmi, mať okolo seba veselú kopu ľudí. Ale zistil som, že sú omnoho závažnejšie veci vo svete, ktoré treba riešiť. Som človek, ktorému nestačí byť zabezpečený a smiať sa sám. Môj svet je krásny len vtedy, keď nevidím trpiacich ľudí okolo seba. Keď väčšina okolo mňa sa dokáže smiať takisto ako ja. Asi to robí rozdiel medzi mnou a mnohými ľuďmi. Ja sa nemám zle. Vôbec nemám za potreby ísť do politiky. Avšak nemám rád nespravodlivosť. Nemám rád, keď si ľudia navzájom ubližujú. Nemám rád hlúpych, zákerných, neslušných a nesvedomitých ľudí. A bohužiaľ aj takí sú ľudia. Môj cieľ je otvoriť im oči, nech si uvedomujú, že to, čo chcú oni, to chcú všetci. Mať nejakú istotu, mať šťastnú rodinu a žiť dobre. Takže postaviť svoje šťastie na úkor šťastia iných je to najhoršie, čo môže byť. Ja nechem sedieť a pozerať sa na to a povedať si, že mňa sa to netýka. Tým by som sa veľmi mýlil. Myslím si, že čo sa druhých ľudí týka, sa vždy nepriamo týka aj nás. Len hlupák si myslí, že žije sám vo svojom svete a nič sa mu nemôže stať. Avšak som si plne vedomý, že tento problém nedokážem riešiť sám, ale zato môžem ukázať smer. Budem sa snažiť byť príkladom, ako môžu byť veci lepšie. Môj malý sen - aby jedného dňa na tomto svete sa mala väčšina ľudí dobre, ako je opakom dnes, keď len 7 percen ľudí na svete si naozaj dobre žije. A 93 percent ľudí žije pod hranicou chudoby. Je veľmi úbohé myslieť len na seba. Nelson Mandela sa mohol dávno dostať na slobodu, keby myslel len na seba. A mohol mať všetko, čo by chcel. Ale pochopil, že slobodný nikdy nebude, pokiaľ bude jeho národ utláčaný. A dobrovoľne si odsedel ďalších 27 rokov. A nakoniec sa mu splnil sen. Ten istý príklad platí pre Mahátmá Ghándího. To sú pre mňa vzory. To sú ľudia, ktorých život mal zmysel. A stali sa nesmrteľnými. Každý má nejaké poslanie. Je na každom, aby zistil, aké to je poslanie.

Odpoveď 22.5.2009   13:41

Romulan: Dobry den pan Maiga , chcem sa opytat prečo ste sa pridali k Strane demokratickej ľavice a čo vas k tomu motivovalo , dakujem

Ibrahim Maiga: Toto nebolo prvýkrát, čo ma niekto oslovil, aby som šiel do politiky. V minulosti ma oslovili aj iné strany. sledujem politické dianie na Slovensku už dlhý čas. že by som s ním bol spokojný, sa vôbec nedá povedať. Veľmi ma rozčuľuje a uráža, keď vidím politické strany, sa uchádzajú o dôveru občanov a vzápätí, keď sa dostanú k moci sa správajú, ako keby tu občania boli pre nich a nie naopak. Od nežnej revolúcie sledujem, čo sa tu deje. Nezabúdajme, že som bol jeden z tých, ktorý ako študent v 89. stál takisto na námestí pred Budajom a Kňažkom a štrngal som kľúčami. Od čias VPN, od prvej Mečiarovej vlády, odchodu Kňažka do SDKÚ a od odchodu Fica od SDĽ a zakladanie Smeru sledujem každý krok politikov na Slovensku. Musím povedať, Slovensko na tom mohlo byť oveľa lepšie ako je, ale samozrejme hovorí sa, že každý národ má takú vládu akú si zaslúži. Ak si politici získajú dôveru občanov, tak občan nemá nikomu nič vyčítať, len sám sebe. Ja si myslím, že by sme sa mali učiť na svojej skúsenosti, poučiť sa z toho, čo sme v minulosti zažili. Len od toho sa odvíja naša budúcnosť. Všetci zahlasujú krásne a pekné myšlienky, keď prichádzajú. Čím to je, že keď odchádzajú, nikto im už neverí? Chcem povedať toľko, že som liberálne rozmýšľajúci človek. Mám sen, že Slovensko raz bude krajinou, z ktorej si berie Európa príklad, kde sa nik nebude báť, kde sa človek dočká spravodlivosti, kde si človek človeka váži bez ohľadu na jeho postavenie v spoločnosti, zdravotný stav, vek, pôvod, náboženstvo alebo vzhľad. Chcem tento sen o Slovensku pomôcť splniť. To však nedokážem bez občanov. Rád by som dokázal, že je nás tu viac normálnych a slušných Slovákov. To, že nemôžeme zmeniť svet ešte neznamená, že nemôžeme niečo zmeniť. Treba stále veriť. To, čo hlása SDĽ, nemá ďaleko od mojich myšlienok. Ale ja však nejdem ako politik do domáceho parlamentu. Myslím si, že ako individuálny politik v Európe dokážem v rámci ľudských práv dosť toho ovplyvniť. A preto, keď ma oslovila SDĽ a dala mi túto príležitosť, tak som to rád prijal. To, že má nejakú svoju minulosť, to má snáď každý. Ale SDĽ je dnes v rukách hlavne mladých ľudí a mladým ľuďom patrí budúcnosť. Pridal som sa k nim, aby sme robili lepšiu politiku ako doteraz. Verím, že to nie je ľahká úloha, ale pokúsiť sa o to môžeme. Slovenský šoubiznis ma nedokázal zmeniť, verím, že ani slovenská politika ma nezmení. Moje heslo znie: Patrí nám len to, čo dávame druhým.

Odpoveď 22.5.2009   13:30

taoo: mas rad humor?

Ibrahim Maiga: Vôbec nie podľa Vás?

Odpoveď 22.5.2009   13:30

Johnny: čím si myslíte, že môžete byť pre Slovenskú Republiku užitočný v Európskom parlamente?

Ibrahim Maiga: Veľmi ma trápilo a mrzelo a stále trápi, že ždy, keď sa blížia nejaké voľby, niekto tu vyťahuje maďarskú kartu. A veľmi ma tiež trápi nedoriešenie rómskych otázok zakaždým, keď si vypočujem názory Amnesty International v otázke ľudských práv a osobne s tým nesúhlasím. Ja si nemyslím, že to, že sa tu vyťahujú nejaké extrémistické skupiny za to musí byť Slovensko nacionalistický štát alebo rasistický alebo netolerantný. Viem, že sú prípady, ako všade na svete, keď takéto skupiny dávajú o sebe vedieť. Ale som pevne presvedčený, že je viac tých ľudí na Slovensku, ktorí sú naozaj pohostinní, slušní, priateľskí a ktorí nemajú nič spoločné s nacionalizmom, extrémizmom a rasizmom. Dôkazom je to, že prišiel jeden černoch z Afriky, ktorý sa volá Ibrahim Maiga, ktorý si získal obdiv všetkých tých ľudí. Aj preto som tu ostal žiť. Ak by som bol v EP ako ma poznnáte, človek z iného kontinentu, z inej kultúry, inej farby pleti, myslím, že bude celej Európe jasné, že Slovensko nie je nacionalistický, rasistický a intolerantný štát, ako to tvrdí veľa ľudí. Rád by som dokázal, že spolužitie Slovákov a Maďarov je možné a takisto by som rád dokázal, že rómsky problém sa dá pokojne vyriešiť bez toho, že generácia, ktorá príde po nás by trpela tak, ako tým teraz trpíme my. Toto je jeden z viacerých dôvodov, prečo si myslím, že by som asi mohol priniesť Slovensku patričný slušný imidž. A je viac toho, čoho som schopný. To, že ovládam jazyky, ktorých je 5 a najlepšieo ovládam ffrancúzštinu, ktorú som sa učil od svojich 6 rokov. Myslím, že na pôde EP budem ako doma. Na rozdiel od iných kolegov, ktorí jazyk neovládajú. Ako chceme získať skúsenosti od svojich kolegov v Európe, keď s nimi nedokážeme komunikovať? Úlohou europoslanca je aj to, aby získal pozitívne skúsenosti od ďalších krajín a priniesol ich do svojej vlasti. A to sa nedá bez komunikácie s tými ľuďmi.

Najčítanejšie na Aktuálne.sk
Uplynulých 24 hodín na Aktuálne.sk