Bratislavské hudobné slávnosti privítajú aj Trio snov

20.11.2007 00:02 Zuzana Kizáková
Trio snov tvoria virtuózi - klavirista Boris Berezovskij, violončelista Alexander Kniazev a huslista Dmitrij Machtin.

Bratislava - Umenie, čo povznáša. Vážna hudba s jej univerzálnym jazykom. Veľkolepé symfónie či skladby sa budú tiahnuť dvoma týždňami najväčšieho sviatku klasickej hudby na Slovensku - Bratislavských hudobných slávností.

A napriek tomu, že ich 43. ročník mešká pre rekonštrukciu Reduty o dva mesiace za tradičným začiatkom, kvalitná ponuka sa nestráca.

Od 23. novembra do 7. decembra v Slovenskej filharmónii a v ďalších koncertných sálach Bratislavy zaznie spolu 25 koncertov.

Trio snov

Najžiarivejšie pôsobí v programe spoločný koncert troch virtuózov z Ruska. Klaviristu Borisa Berezovského, violončelistu Alexandra Kniazeva a huslistu Dmitrija Machtina. Volajú ich aj Trio snov.

Z domácich sólistov vystúpi sopránistka Gabriela Beňačková, uvedie piesňový recitál z diel Händela, Schuberta či Schneidera-Trnavského.

Berezovský si vybudoval pozoruhodné renomé nielen ako jeden z najvýraznejších klavírnych hráčov, ale aj ako umelec so senzitívnym výrazom. Denník The Times ho označil pri jeho debute "za umelca výnimočného prísľubu s oslňujúcou virtuozitou a nesmiernou silou." Bratislavské publikum ho objavilo na BHS 2004.

Kniazev zas patrí k najpôsobivejším violončelistom, hrať začal už ako šesťročný. V roku 1999 sa stal Hudobníkom roka v Rusku.

A do tretice Machtin, ktorý svoje hudobné vzdelávanie začal v štyroch rokoch u svojich rodičov, obidvoch profesionálnych huslistov. Neskôr študoval v Spojených štátoch.

Aj večer klavírnych fantázií

Zo sólistov nemožno opomenúť huslistu Gidona Kremera, ktorý patrí k hviezdam vážnej hudby. Vystupoval s takmer všetkými prestížnymi orchestrami sveta. Svoju povesť jedinečného umelca dosiahol nielen ako výnimočný huslista, ale aj ako umelec výraznej individuality, ktorý sa vyhýba osvedčeným postupom. Radšej hľadá nové smery.

Huslista Gidon Kremer patrí k obrovským hviezdam vážnej hudby.

Ruský klavirista Rem Urasim zožal túto jar v Bratislave nadšenie publika. Umelec, ktorý už ako 13-ročný odohral svoj prvý sólový recitál, sa na BHS vracia s Večerom klavírnych fantázií. Zahrá skladby romantických skladateľov - Beethovena, Brahmsa, Schuberta, Chopina či Liszta.

Z domácich sólistov vystúpi sopranistka Gabriela Beňačková, v sprievode klaviristu Mariana Lapšanského uvedie piesňový recitál z diel Händela, Schuberta, Schumanna či Schneidera-Trnavského. Tenorista Miroslav Dvorský a mladá sopranistka Adriana Kučerová zaspievajú árie a duetá z opier Donizettiho, Verdiho alebo Pucciniho.

Dôraz na pestrosť orchestrov

Ladislav Fančovič bude repreentovať Slovensko na súťažnej prehliadke mladých interpretov - New Talent 2007 - Cena Nadácie SPP.

"Rovnako ako počas predchádzajúcich rokov kladieme dôraz na pestrosť orchestrálnych telies," hovorí predseda festivalového výboru Miloš Jurkovič.

Do Bratislavy tak zavíta šesť zahraničných a šesť slovenských orchestrov. Medzi nimi aj významný Wiener Symphoniker, či hudobné telesá z Francúzska, Monte Carla, Nemecka, Maďarska a z Českej republiky.

Svoje umenie predstavia pod dirigentskou taktovkou Fabia Luisiho, Heinricha Schiffa, Alexandra Rahbariho či Libora Peška. Slovenská filharmónia vystúpi s jej novým šéfdirigentom Petrom Ferancom.

"Tento rok bude exotickým orchester z Monte Carla," dodal Jurkovič. Zaujímavosťou podľa neho je, že dirigent tohto telesa Emmanuel Krivin štartoval svoju medzinárodnú kariéru pred 35 rokmi, vtedy ako huslista na súťaži mladých interpretov počas BHS.

Aj džez

Do koncertných sál vstúpi aj džez. A to spolu s trombonistom Christopherom Brubeckom, ktorý kráča v šľapajách svojho otca, legendárneho džezového klaviristu Dava Brubecka. V svetovej premiére uvedie vlastné dielo, ktoré skomponoval špeciálne pre BHS.

Exotickým bude aj koncert kvarteta slovenského "šamana" Doda Šošoku.

Džezový bubeník a organizátor piešťanského festivalu Dodo Šošoka

Pravidelnou súčasťou programu je súťažná prehliadka mladých interpretov - New Talent 2007 - Cena Nadácie SPP. Medzi ôsmimi semifinalistami bude mať zástupcu aj Slovensko. Klaviristu Ladislava Fančoviča.

Opera Slovenského národného divadla v tomto roku zaradila do programu BHS dve premiéry: Donizettiho Lucreziu Borgiu a svetovú premiéru diela slovenského skladateľa Martina Burlasa Kóma. Festivalový výbor BHS objednáva každý rok dielo slovenského skladateľa, ktoré zaznie na festivale v premiére. Tentoraz je to skladba s názvom Arborétum I. od Jozefa Kolkoviča, ktorý po emigrácii žije a pôsobí v USA.

Rok 2007 je aj rokom viacerých výročí významných slovenských skladateľov, a preto v programe Bratislavských hudobných slávností možno nájsť skladby Jozefa Grešáka, Ladislava Burlasa, Ivana Hrušovského, Iľju Zeljenku, Milana Nováka, ale aj Gejzu Dusíka.

"Neodolali sme nevyužiť nový termín aj v časti našej koncertnej ponuky a s radosťou sme zaradili do programu Telemannove Vianočné a adventné kantáty v podaní belgického ansámblu Il Fondamento," povedal Jurkovič.

Viac informácií na www.filharmonia.sk/BHS, www.bhsfestival.sk

Najčítanejšie na Aktuálne.sk
Uplynulých 24 hodín na Aktuálne.sk