Európska zdravotná poisťovňa je zrušená a ide do likvidácie

6.5.2008 13:45 Red Dom
Európska zdravotná poisťovňa.

Bratislava - Európska zdravotná poisťovňa, jedna zo šiestich zdravotných poisťovní na Slovensku, je zrušená a ide do likvidácie. 

"Dôvodom pre tento krok boli zmeny v legislatíve týkajúcej sa zdravotných poisťovní," uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ EZP Boris Procik.

Oznámenie o zrušení poisťovne a jej vstupe do likvidácie doručila v piatok 2. mája spoločnosť Medical care holding Ltd., ako jediný akcionár poisťovne, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Dôvodom sú zmeny v legislatíve

Európska zdravotná poisťovňa odchádza z trhu kvôli zmenách v legislatíve, ktoré sa týkajú pôsobenia zdravotných poisťovní. Od januára na Slovensku platí zákon, ktorý poisťovniam zakazuje zisk z verejného poistenia a zredukoval aj peniaze na vlastnú správu.

Vedenie poisťovne už pripravilo prevod poistného kmeňa do inej zdravotnej poisťovne. Hovorca skupiny J&T Maroš Sýkora potvrdil, že EZP rokovala s konkrétnou zdravotnou poisťovňou. "Naším cieľom je, aby poistenec pocítil jedinú zmenu, a to zmenu preukazu poistenca," povedal Sýkora. 

Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií agentúry TASR by poistenci Európskej zdravotnej poisťovne mali prejsť do zdravotnej poisťovne Apollo. "APOLLO nebude k téme Európskej zdravotnej poisťovne zaujimať stanovisko," reagovala pre Aktuálne.sk hovorkyňa Apolla Radoslava Miklášová.

Poisťovne Union a Dôvera podľa agentúry SITA potvrdili, že s nimi sa zanikajúca poisťovňa na prevode kmeňa nedohodla.

Úrad: O poistencov bude postarané

Hovorca ÚDZS Milan Michalič zdôraznil, že o poistencov bude postarané a poskytovatelia zdravotnej pomoci dostanú uhradené výkony. "Obracajú sa na nás poistenci aj lekári. Rozhodnutie bude možno už o pár hodín," povedal pre Aktuálne.sk Michalič.

O prechode poistného kmeňa rozhodne úrad, podľa Michaliča to nemôže byť len na dohode zdravotných poisťovní. Podľa neoficiálnych informácií by mali poistenci prejsť do súkromnej poisťovne Apollo. Hovorca úradu dodal, že takúto žiadosť nedostali.

Ministerstvo: Záujmy poistenca boli na druhom mieste

<b>27.5. - HN: Minister zdravotníctva Valentovič končí vo funkcii</b> - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) má stratiť tretieho ministra. Hospodárske noviny informovali, že po ministroch obrany a pôdohospodárstva, Františkovi Kašickom a Miroslavovi Jureňovi, končí vo funkcii minister zdravotníctva Ivan Valentovič.</p> <p>V strane Smer-SD, ktorá ho na tento post dosadila, už o tom údajne padlo definitívne rozhodnutie. Minister by sa mal vymeniť už v priebehu júna. </p>

Podľa ministerstva zdravotníctva vývoj v Európskej zdravotnej poisťovni len potvrdil ich postoje, že legislatíva prijatá za bývalej vlády je v neprospech poistenca. "Poskytuje legálne možnosti úzkej skupine ľudí na doslova bezprácne ukrajovanie si z verejných zdrojov," uviedla hovorkyňa Silvia Horváthová.

Reformné zákony v roku 2004 podľa rezortu narušili neziskovosť verejného zdravotného poistenia a tieto peniaze sa stali majetkom súkromných poisťovní. "Centrom záujmu podnikateľských týchto subjektov bol vlastný zisk, pričom záujmy poistenca boli v ich rebríčku až na druhom mieste," tvrdí ministerstvo.

Prax podľa Horváthovej ukázala, že v prípade zdravotných poisťovní, ktoré spravujú verejné zdroje, je akciová spoločnosť nevhodnou právnou formou. Najmä u súkromných zdravotných poisťovní prináša riziká, ktoré postihujú práve občanov. Ministerstvo bude situáciu s prevodom poistného kmeňa zanikajúcej poisťovne sledovať.

Kováč: Likvidačná legislatíva

Šéfa Združenia zdravotných poisťovní Eduarda Kováča takéto rozhodnutie poisťovne neprekvapilo. Považuje to za dôsledok schválenej legislatívy. "Začínajúca poisťovňa nasadila na úvod investície, prišla legislatíva, ktorá je pre ňu vlastne likvidačná," dodal Kováč.

Slovenský parlament totiž minulý rok schválil novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá zakazuje poisťovniam vytvárať zisk z verejného poistného. Peniaze môžu využívať len na úhradu zdravotnej starostlivosti a na vlastnú správu môžu využiť 3,5 percenta z vybraného poistného.

Zahraniční akcionári poisťovní už chystajú medzinárodné žaloby kvôli porušeniu dohody o vzájomnej ochrane investícií. Ako prvý podnikol právne kroky holandský akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera, za ktorým stojí finančná skupina Penta. Slovenským orgánom zaslal predarbitrážnu výzvu, v ktorej žiada 15 miliárd korún za škody spôsobené novelou zákona.

Premiér Robert Fico tvrdí, že za všetkým je Penta. "My sa ňou nenecháme vydierať," zareagoval na hrozby ešte začiatkom roku.

Ďalšie kroky zvažuje aj poisťovňa Apollo a avizoval ich aj akcionár Európskej zdravotnej poisťovne. Celkovo sa odhaduje, že arbitráže by mohli Slovensko stáť 30 miliárd korún.

Karpiš: Panujú trhové vzťahy

Vlastníci poisťovne zrejme na základe súčasnej situácie i posledných legislatívnych zmien usúdili, že budúce výnosy nepokryjú náklady podnikania, a preto sa rozhodli činnosť ukončiť, povedal Aktuálne.sk analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Juraj Karpiš.

Likvidácia zdravotnej poisťovne nie je podľa jeho slov ničím nemožným, keďže po zmenách bývalej vlády zavládlo v oblasti zdravotného poistenia trhové prostredie. "Otázne však je, ako k tomuto rozhodnutiu prispeli legislatívne zmeny súčasnej vlády, najmä zákaz nakladania s kladným hospodárskym výsledkom," pripomenul analytik.

Najmenšia poisťovňa na Slovensku

Európska zdravotná poisťovňa získala povolenie na činnosť 9. augusta 2006. Zakladateľom poisťovne je J&T Finance Group, a.s.

Bola jednou zo štyroch súkromných poisťovní. Na trhu zdravotného poistenia jej patrilo 1,32 percenta, čím bola na najmenšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku.

Najčítanejšie na Aktuálne.sk
Uplynulých 24 hodín na Aktuálne.sk