Josef Lada - to sú kreslené Vianoce!

23.12.2006 21:38 Robert David

Josef Lada bol český maliar, kresliar, ilustrátor a spisovateľ. Tvoril najmä pre deti a pri ilustráciách sa zameral na štylizovaný obraz českej dediny s humorne parodickým akcentom.

Okrem najznámejších Švejkových ilustrácií na viac ako pätnástich tisícoch kresbách a štyroch stovkách obrazových kvašoch a temperách zobrazil Jozef Lada českú krajinu v premenách ročných období a striedaní dňa a noci. Bol to práve on, kto namaľoval jednu z najpodmanivejších nočných a zimných krajín, akú české umenie má a práve Ladove zimné obrázky patria k najtypickejším vianočným motívom.

Lada je mimoriadnym zjavom českého maliarstva a ilustrácie. Zlúčil zložky ľudovej a umeleckej tradície s výtvarnou modernosťou ilustračnej kresby. Svojim dielom evokuuje v českom prostredí dedinu a prírodu ako stále živé hodnoty. Jeho dielo tvorí zvláštny článok vo vývoji českého umenia.

Poetika jeho diel sa prelína s melanchóliou a láskou k domovu, čím sa Ladova tvorba stáva nadčasovou a sugestívnou. Samotný mág svetového kubizmu a jeden z najvýznamnejších novodobých maliarov Pablo Picasso považoval Ladu za "najväčšieho československého výtvarníka".

Najčítanejšie na Aktuálne.sk
Uplynulých 24 hodín na Aktuálne.sk