K moru lacnejšie, Slovinsko mení diaľničné známky

30.6.2009 13:49 Red Zahr, pek

Ľubľana - Vodiči, ktorí Slovinskom len krátko prechádzajú napríklad pri ceste do Chorvátska, od 1. júla ušetria. Nepotrebujú už totiž polročnú diaľničnú známku ako doteraz, ale môžu si kúpiť napríklad len týždňovú. Úspora však nemusí byť tak výrazná, ako sa na prvý pohľad zdá.

Nová týždenná vineta síce vyjde "len" na 15 eur, ale platí skutočne len sedem dní od prvého vyznačeného dňa. Ak teda do Chorvátska idete napríklad v sobotu a potom sa cez Slovinsko vraciate o týždeň opäť v sobotu, potrebujete na tento ôsmy deň ďalšiu týždňovú známku. Celkovo teda zaplatíte 30 eur. To je len o päť eur menej, ako doteraz stála polročná známka.

Únia zatlačila

Už na jar oznámil slovinský minister dopravy Patrick Vlačič, že krajina vyhovie požiadavkám Európskej únie. Tá kritizovala, že Slovinsko do minulého júla nemá - na rozdiel od iných členských štátov - lacnejšiu alternatívu pre vodičov, ktorí krajinou len prechádzajú. Až doteraz si totiž museli kúpiť minimálne polročnú známku za 35 eur (ročná stála 55 eur).

EÚ kvôli sporu pozastavila Slovinsku dotácie na výstavbu nových diaľnic. Minister Vlačič podľa agentúry STA uznal, že krajina si nemôže dovoliť o tieto desiatky miliónov eur prísť. Navyše jej v čase finančnej krízy hrozia aj výpadky príjmov z doterajších diaľničných známok, pretože čím ďalej tým viac turistov už vymýšľa spôsoby, ako spoplatnené slovinské diaľnice obísť.

Podobnému nátlaku EÚ na "kratšie známky" v minulosti podľahlo aj Rakúsko.

Lacnejšia, ale stále drahá

Popri týždňovej známke za 15 eur je novinkou aj mesačná za 30 eur. Doterajšia polročná známka za 35 eur už od 1. júla nebude v predaji, ale tie skôr zakúpené stále platia (s vyznačeným začiatkom platnosti od 30. júna teda až do konca decembra).

Vodiči (jednostopových) motoriek zaplatia za týždňovú známku 7,50 eura, ale za polročnú už 25 eur (doteraz 17,50 eura) a za ročnú 47,50 eura (doteraz 27,50 eura). Na rozdiel od vodičov automobilov si teda nemôžu kúpiť mesačné vinety, na druhej strane pre nich zostávajú v predaji polročné.

Za jazdu bez diaľničnej známky hrozí vodičom pokuta až 800 eur. Známku musia mať autá do 3,5 tony, ťažšie vozy platia mýto.

Aj napriek miernej zľave zostávajú slovinské ceny terčom kritiky najmä susedných krajín. Napríklad podľa rakúskeho autoklubu ÖAMTC sú známky ich južných susedov výrazne drahšie ako inde.

Ceny diaľničných známok (podľa ÖAMTC)
krajina ročná kratšia
Rakúsko 73,80 eura 7,70 eura (10 dní)
22,20 eura (2 mesiace)
Česko 36 eur 8 eur (7 dní)
12 eur (1 mesiac)
Slovensko 36,50 eura 4,90 eura (7 dní)
9,90 eura (1 mesiac)
Maďarsko 122 eur 8 eur (10 dní)
14 eur (1 mesiac)
Slovinsko 95 eur 15 eur (7 dní)
30 eur (1 mesiac)
Najčítanejšie na Aktuálne.sk
Uplynulých 24 hodín na Aktuálne.sk