Slovan zvíťazil v Prahe nad Levom. Chára zranil Šatana

3.11.2012 20:23   Red Šport

PRAHA - V pražskej Tipsport Aréne, kde hráva svoje zápasy Sparta, sa prvýkrát od rozdelenia Československa odohral hokejový ligový duel medzi českým a slovenským klubom. V rámci prestížnej európskej súťaže KHL privítal domáci Lev premiérovo v sezóne tím Slovana Bratislava v elektrizujúcej atmosfére pred vyše 12-tisícovým publikom, z ktorého väčšina fandila "belasým". Po úvodnej tretine Slovan viedol 1:0 gólom Kukumberga, v druhom dejstve pridal druhý gól Vondrka. Prebieha tretia tretina, Lev znížil na 1:2 a na vyrovnanie sa nezmohol.

Český útočník Michal Vondrka v drese Slovana atakuje slovenského obrancu Zdena Cháru za bránkou pražského Leva.

Proti sebe nastúpili  až tri štvrtiny aktuálnej slovenskej reprezentácie. Na strane hostiteľov Zdeno Chára, Ľuboš Bartečko, Marcel Hossa, Juraj Mikuš, Juraj Mikúš, Tomáš Surový a 20-ročný mladý útočník Lukáš Cingeľ.

Zaujímavým náboj mal súboj aj pre bratov Mikúšovcov, mladší Tomáš je hráčom Slovana, kým starší Juraj je lídrom Leva.

Po víťazstve sú na tom lepšie Bratislavčania. Z 22 vystúpení vyťažili ako nováčikovia scény dosiaľ 34 bodov za 12 víťazstiev a v Západnej konferencii sa nachádzajú na šiestom mieste so skóre 60:57.

Pražský Lev má z 23 odohratých stretnutiach o šesť bodov menej, navyše po parádnom štarte v posledných týždňoch tápa. V posledných jedenástich zápasoch naplno bodoval iba v jednom dueli a nachádza sa pod "čiarou" postupu do play-off.

Nasleduje reprezentačná prestávka. Slovan po Nemeckom pohári odchádza do Ruska, kde sa 14. novembra predstaví na ľade Lokomotivu Jarosľavl, 16. novemra v Mityšči a 18. novembra v Nižnom Novgorode.

Janus zneškodnil trestné strieľanie. Kukumbergov gól do šatne

V 5 minúte sa "belasým" naskytla príležitosť v podobe presilovej hry, no po nedorozumení na obrannej modrej čiare na Janusa zaútočil Novotný, ktorého fauloval Sigalet. Nariadené trestné strieľanie Janus vystihol.

V 10. minúte sa v gólovej šanci ocitol Šatan, trafil brankára a následne ho zložil na ľad po náraze telom Zdeno Chára.

Gól na hokejke mal "Lev" marcel Hossa, v dorážkou neuspel ani Surový.

Obojstranne otvorenú a vyrovnanú tretinu nakoniec vyhral Slovan. V poslednej minúte skóroval Kukumberg, ktorý dostal parádnu krížnu prihrávku od Kytnára cez Cháru. Strely na bránu 14:12.

Vondrkova poistka. Chára zrátal kosti Šatanovi

V druhej tretine už dostala disciplína "belasých" trhliny.  Pribúdali vylúčenia na oboch stranách. Slovan odolal početnej nevýhode pre veľa hráčov na ľade. Sľubnú šancu zahodil Christensen.

Pri hre štyroch proti štyrom využili viac priestoru hostia. Kukumberg nahodil z ľavého krídla puk do Pöpperleho, kde sa ocitol Vondrka a zvýšil bekhendovou dorážkou pod "veko".

Následne oslabil tím Hudáček a Janus predviedol ďalšie výborné zákroky proti strelám Novotného aj Mikúša. Na druhej strane zvládol domáci gólman zákrok po švihu Šatan spomedzi kruhov.

V polovici zápasu si na Šatana druhý raz v zápase "vyšliapol" slovenský obor Chára, ktorý ako stena zastavil nepripraveného kapitána hostí pri vyvážaní puku z tretiny. Otrasený Šatan odstúpil zo zápasu.

Šatana museli zašívať. Chára netušil, koho skolil

Stúpla nervozita, mladý Daňo sekol kraja Mikúša. Mikúš ho našiel  a vrátil mu požičané.

Do útoku domácich sa vybral aj Chára, ktorý po prihrávke Voráčka mieril tesne nad Janusov pravý vinkel.

V 36. minúte sa na pravom krídle uvoľnil Daňo a ponúkol vyloženú šancu Ölveckému. Ešte v tom istom striedaní krosčekoval mladíka Daňa do krku Voráček. V presilovej trikrát neuspel strelami Miklík hrajúci na poste obrancu a prišiel o puk, prečíslenie dvoch proti jednému zakončil Klepiš do Janusa.

Atmosféra ako doma. Slovan mal v Prahe mohutnú podporu

Po dvoch tretinách má Jaroslav Janus na konte 24 úspešných zákrokov, jeho náprotivok Tomáš Pöpperle čelil rovnakému počtu striel, pri dvoch nestihol zamedziť gólom.

Bránku Slovana odklial Voráček. Bezzubá power-play

Do tretej tretiny domáci na slovanistov "vybehli". Janus ustál šance Klepiša a Vránu, v ďalšom útoku odstavil od šance Marcela Hossu nedovolene Sigalet.

Slovan sa sústredil na bránenie, šancí pred domácou bránkou ubudlo, pred Janusom v 48. minúte neuspel Hossa, no už o necelú minútu zavelil do útoku Chára, prenikol do tretiny, rozbil obranný val, z otočky prihral medzi kruhy Voráčkovia hráč Philadelphie Flyers švihom ponad rameno prekonal Janusa.

V 53. minúte nedovolene atakoval Cháru pri rozohrávke Bakoš a pred Janusom to vrelo.

Slovan dokázal pozorne brániť a minútu pred koncom opustil bránku Pöpperle. Rozhodnúť mohol Hudáček, ale bekhendom netrafil opustenú bránku.

Po zakázanom uvoľnení zo strany Slovana domáci znova stratili puk na modrej čiare, no zívajúca bránka Leva odolala pokusom Kytnára aj Kukumberga.

Hráči Slovana tak v prvom vzájomnom zápase v základnej časti KHL zo štyroch v Prahe zvíťazili 2:1 a mohli si v domácej atmosfére užívať ovácie z tribún.

Ocenenia pre najlepších hráčov duelu si prevzali Jakub Voráček a Jaroslav Janus, ktorý zneškodnil 32 striel.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Úvodná tretina z našej strany nebola dobrá, chýbal nám pohyb, nasadenie, agresivita, prehrávali sme osobné súboje. Veľmi nám pomohol gól v závere tretiny, ktorý nás upokojil a dodal sebavedomie. V prostrednej časti sme zlepšili hru a pridali sme druhý gól. V závere sme už víťazstvo ubránili, najmä vďaka veľkej bojovnosti celého tímu. Výborná atmosféra zodpovedala úrovni zápasu, okrem domácich sa na nej podieľalo veľké množstvo našich fanúšikov. Spoločne vytvorili správne hokejové prostredie. Čo sa týka Mira Šatana, po zaujímavom fyzickom kontakte utrpel zranenie, ktoré mu neumožnilo pokračovať v hre."

Jiří Kalous, tréner Leva: "Musím povedať, že to síce bolo vyrovnané stretnutie, ale opäť sme zlyhali v koncovke. Sme samozrejme veľmi sklamaní, ale musíme ďalej bojovať a pokúsiť sa to zlomiť. Chýba nám dôraz, čo je jedna z hlavných príčin, prečo strácame body." (zdroj: TASR)

HC Lev Praha - Hc Slovan Bratislava 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 49. Voráček (Chára) - 20. Kukumberg (Kytnár, Tabaček), 26. Vondrka (Kukumberg)

Rozhodcovia: Ronn (Fín.), Olenin - Misjur, Raming (všetci Rus.), vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 12.885 divákov (vypredané).

Lev Praha: Pöpperle - Chára, Němec, Škoula, Oystrick, Porseland, Mikuš, Krejčík - Svoboda, Vrána, Klepiš - Surový, J. Mikúš, Hossa - Novotný, Christensen, Voráček - Řepík, Cingeľ, Sekáč - Birner

Slovan Bratislava: Janus - Štajnoch, Višňovský, Sekera, Sigalet, Švarný, Tabaček, Trška - Šatan, Bližňák, Hudáček - Miklík, Vondrka, Lipiansky - Šťastný, Daňo, Ölvecký - Bakoš, Kytnár, Kukumberg - T. Mikúš