• 13. február 2016, 19:15

Veľký hokejový večer! Cígerovci sfúkli Švajčiarov a vyhrali Slovakia Cup

ŽILINA - Slovenskí hokejisti obhájili na Slovakia Cupe vlaňajšie prvenstvo. V sobotňajšom zápase zdolali Švajčiarov suverénne 4:0 a s plným počtom bodov ovládli domáci turnaj.

reprezentacia, hokej
Slovenskí hokejisti obhájili na Slovakia Cupe víťazstvo. Zdroj:TASR/Radovan Stoklasa

Zverenci trénera Zdena Cígera potrebovali v súboji proti Švajčiarom získať aspoň bod, napokon si vybojovali všetky tri a na Slovakia Cupe obhájili celkové prvenstvo z predchádzajúcich dvoch ročníkov. Celkový počet triumfov na domácom turnaji zaokrúhlili na desať.

Slovenskí tím rozhodol o svojom víťazstve už v prvej tretine, v ktorej prečkal dlhé oslabenie a následne sa ujal vedenia gólmo Patrika Lušňák a Martina Bakoš. Tretí presný zásah pridal v druhej tretine Tomáš Hrnka, pre ktorého to bol v šiestom reprezentačnom súboji premiérový gól v najcennejšom drese a po zápase ho vyhlásili za najlepšieho hráča slovenského tímu. Gólovú bodku za duelom dal krátko pred koncom rovnako prvým gólom v reprezentácii Rastislav Dej.

Slovensko - Švajčiarsko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 12. Lušňák (Hrnka, Sersen), 19. Bakoš (Dej), 27. Hrnka (Vandas), 57. Dej (Bakoš, Hudáček)

Zostavy:

Slovensko: J. Hudáček - Meszároš, Sersen, Čajkovský, J. Mikuš, A. Jánošík, Švarný, Čerešňák, Šedivý - Cehlárik, Viedenský, A. Šťastný - Dravecký, T. Marcinko, Skalický - M. Bakoš, L. Hudáček, Dej - T. Hrnka, Lušňák, Vandas
Švajčiarsko: Zurkirchen - Helbling, Genazzi, Rathgeb, Guerra, Untersander, Frick, Kamerzin, Huguenin - Baltisberger, Schäppi, Bertaggia - Simion, Corvi, Scherwey - Bodenmann, Froidevaux, Mottet - Praplan, Albrecht, Lammer

1. TRETINA

Cígerovcov v sobotu motivovali aj ich reprezentační kolegovia, ktorí pod hlavičkou olympijského výberu štartovali na turnaji v Rakúsku. Tím vedený trénerom Petrom Oremusom zvíťazil v sobotu nad Slovinskom 5:3 a stal sa víťazom celého turnaja. Dobrou správou pre slovenský hokej teda je, že konkurencia v reprezentácii pred MS rastie.

Hokejoví olympionici zdolali Slovincov. Turnajový vavrín je na dosah

Aj slovenské "áčko" vstúpilo do stretnutia pred zaplnenými tribúnami s veľkou chuľou. Tlak domácich však pribrzdil zákrok Andreja Šťastného, za ktorý útočník Slovana inkasoval v 8. minúte trest 5 + DKZ. Onedlho bolo ešte horšie, keď puk z Viedenského hokejky skončil na tribúne a Slováci sa museli brániť oslabeniu o dvoch hráčov.

Slovenský tím krušné chvíle aj vďaka Hudáčkovim zákrokom ustál a súpera za nevyužitie dlhej presilovky okamžite trestal. V 13. minúte prepadla Lušňákova tečovaná strela za chrbát prekvapeného švajčiarskeho gólmana - 1:0.

Vzápätí dostali možnosť početnej výhody aj slovenskí reprezentanti a hoci ju nedokázali pretaviť do zveľadenia náskoku, žilinské tribúny si GÓL predsa len zakričali v prvej tretine ešte raz. V 19. minúte zúžitkoval Dejovu ideálnu prihrávku krásnou strelou do vinkla Bakoš - 2:0.

Patrik Lušňák poslal Slovákov do vedenia.Patrik Lušňák poslal Slovákov do vedenia. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

2. TRETINA

Švajčiari však zápas nechceli zabaliť a do druhej tretiny vstúpili aktívnejšie. Nič im to ale nebolo platné. Navyše, v 27. minúte zasadil hosťom tretí gólový úder Hrnka. Jeden z objavov Zdena Cígera profitoval z akcie spoluhráča Vandasa - 3:0.

O pár sekúnd mohol pridať štvrtý gól do Zurkirchenovej bránky Viedenský. Pri zakončení bol však faulovaný. Tlak Slovákov sa gólom neskončil, no tím okolo kapitána Andreja Meszároša si aj v ďalšom priebehu 2. tretiny zápas viditeľne užíval.

V závere tretiny ešte divákov zo sedadiel zdvihla hromadná mela pred slovenskou bránkou, po ktorej zamieril na trestnú lavicu práve Meszároš, ktorý Hudáčka bránil zo všetkých najvehementnejšie.

Slováci nedali Švajčiarom šancu na úspech.Slováci nedali Švajčiarom šancu na úspech. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

3. TRETINA

Skrátené oslabenie na začiatku tretieho dejstva Slováci ustáli, hoci Baltisbergerovi chýbali k úspešnej realizácii blafáku len centimetre. Cígerovi zverenci mali ďalší priebeh pevne pod kontrolou.

Na útočnú fázu nezanevreli, no vzadu zodpovedne pomáhali Hudáčkovi udržať nulu. Z nesúrodej defenzívy Helvétov vyplynula ešte gólová bodka za stretnutím, ktorú dal po krásnej kombinácii premiérovo v národnom drese Dej - 4:0.

Fanúšikovia majú z hokeja opäť radosť.Fanúšikovia majú z hokeja opäť radosť. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa