Výrobky väzňov nájdete na internete

27.6.2008 17:25 SITA
Výrobky väzňov

Ministerstvo spravodlivosti propaguje výrobky väzňov katalógom. Katalóg výrobkov, ktoré vyrábajú väzni v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody, či v ústavoch na výkon väzby, ponúka produkty nielen pre potreby štátnych zamestnancov, akými sú napríklad príslušníci väzenskej stráže, ale aj pre verejnosť. Takýto katalóg je zverejnený na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti www.justice.gov.sk.

Minister spravodlivosti Štefan Harabin sa vraj poznal s mafiánom, tvrdí denník SME. Premiér Fico mu napriek tomu zatiaľ verí a nechce ho odvolať.

Samotné ministerstvo využíva výrobné programy slovenských väzenských ústavov a výrobkami väzňov zariaďuje napríklad miestnosti na súdoch. "Katalóg poskytuje potenciálnym záujemcom o výrobky zo stredísk vedľajšieho hospodárstva ústavov Zboru väzenskej a justičnej stráže základnú orientáciu v sortimente ponúkaných výrobkov," uvádza sa na stránke ministerstva. Práve nábytkové zostavy do kancelárii, či apartmánov v rôznych veľkostiach a farbe ponúka Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby v Ilave.  

Cena výrobkov závisí od rozmeru a použitého materiálu. Skrine, skrinky, či lavice z kovu a preglejky ponúka prostredníctvom internetového katalógu väzenia pre mladistvých v Sučanoch. V ponuke majú aj skrinku pre obvinených za necelých 4 tisíc korún, ktorej súčasťou je aj "vložená plechová skrinka na potraviny so samostatným zatváraním".

Výrobky väzňov

Nábytku sa venujú aj vo väzení v Prešove, odkiaľ ponúkajú kovové skrinky, stolíky, postele, ale aj plechové trezorové skrine. Kto však uprednostňuje drevo, ten si môže vybrať stolíky alebo kreslá zo smrekového či jedľového masívu z ponuky väzenia Banská Bystrica - Kráľová. V tomto zariadení, kde si trest odpykávajú muži zaradení do druhej nápravno-výchovnej skupiny, vyrábajú na predaj aj bavlnené posteľné súpravy, uteráky či trenírky. Bielu posteľnú bielizeň vyrábajú na predaj aj vo väzení v Želiezovciach, či odsúdené ženy vo väzení v Nitre - Chrenovej.

Od ponožiek až po potraviny

Hlavným ponúkaným sortimentom jedinej ženskej väznice na Slovensku sú však ponožky - letné, tenké, hrubé. Ich cena závisí od typu a ponožky ponúka nitriansky ústav nielen pre civilný sektor, ale aj pre odberateľov z radov príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže či potreby odsúdených.

Odevné výrobky ponúka katalóg aj z výrobných programov väzenia v Dubnici nad Váhom, kde odsúdení muži v prvej nápravno-výchovnej skupiny vyrábajú niekoľko druhov pracovných oblekov pre rôzne profesie - lekárov, mäsiarov či kuchárov. V ponuke je aj čierna kombinéza zásahovej jednotky.

Výrobky väzňov

Cementová dlažba rôznej hrúbky a tvarov, zámková dlažba, cementové stĺpy, obrubníky, tvarovky a ďalšie výrobky z ušľachtilého betónu predáva väzenie Hrnčiarovce nad Parnou. Výrobky z tohto väzenského zariadenia sú podľa internetového katalógu dokonca certifikované.

Jediné väzenské zariadenie v SR, ktoré vyrába potraviny na predaj, je podľa katalógu väzenie Leopoldov. Z väzenskej pekárne si možno zakúpiť pšenično ražný chlieb - buď kilový alebo jeden a pol kilový. Leopoldovský ústav ponúka cez katalóg aj destilovanú vodu - liter za 2 koruny.

Najčítanejšie na Aktuálne.sk
Uplynulých 24 hodín na Aktuálne.sk