Absurdný rozsudok roka. Týždenník sa má ospravedlniť na 54 stranách

BRATISLAVA – Žilinské súdy pravdepodobne prepísali históriu slovenskej justície. Postaral sa o to verdikt v spore medzi exposlancom za SNS Štefanom Zelníkom a týždenníkom Plus 7 dní. Okresný a neskôr aj krajský súd v Žiline totiž rozhodli o skutočne veľkolepom ospravedlnení, ktoré musí časopis uverejniť. Článok, ktorý bol predmetom sporu, mal rozsah 2,5 strany. Časopis sa musí ospravedlniť na celých 54 stranách. Dôvod? Zelníkova právnička v žalobe žiadala, aby bol spomínaný článok aj text ospravedlnenia uverejnený rovnakým písmom, akým bol napísaný titulok pôvodného článku.

Absurdný rozsudok roka. Týždenník sa má ospravedlniť na 54 stranách
Týždenník musí uverejniť skutočne veľké ospravedlnenie. Aj s chybami. Zdroj:Plus 7 dní

„Zrejme sudcovia ani poriadne nečítali návrh žalujúcej strany a dali do rozsudku presnú formuláciu, akú požadovala,“ myslí si šéfredaktor týždenníka Miloš Luknár. Takýto „nonsens“ nemá podľa jeho slov obdobu v celej civilizovanej Európe.

Zelníka zastupovala advokátka Tatiana Polková. Jej manžel, známy žilinský sudca Pavol Polka, zasa podľa Luknára v spore vypovedal ako svedok v prospech Zelníka. 

V praxi sporný verdikt znamená obrie písmená, pri ktorých vyjde na jednu stranu len zopár slov. Celý text ospravedlnenia tak narástol na doposiaľ nevídaný rozsah, ktorý predstavuje takmer polovicu klasického čísla časopisu. Pridanie spomínaných 54 navyše stálo týždenník niekoľko desiatok tisíc eur.

„Toto je presný obraz slovenského súdnictva. Súdy rozhodujú o veciach, ktorým absolútne nerozumejú. Nevedia, alebo nepochopili, že tým zničili grafiku časopisu, ale žiaľ, takéto praktiky sú u nás bežné,“ komentoval zakladateľ slovenského výboru Medzinárodného novinárskej inštitútu Pavol Múdry.

Ani Zelník to tak nechcel

Súdom podľa jeho názoru vôbec „nedošlo“ aký rozsah bude mať ospravedlnenie. Múdry predpokladá, že tento verdikt je unikátom.

„V Európe sa súdy v takýchto prípadoch minimálne informujú u samosprávnych mediálnych orgánov. Problém je skutočne v dvoch rovinách. Jeden je, že takzvaní nezávislí sudcovia a súdy si v mediálnych sporoch navzájom pomáhajú a druhý, že mediálnym veciam nerozumejú a ani si nechcú nechať poradiť,“ uzavrel.

Ospravedlnenie v tejto podobe si nepredsavoval ani Zelník. „Ja som len chcel, aby bolo uverejnené v rovnakej podobe a na rovnakom mieste, ako pôvodný článok. Toto mi ani nenapadlo,“ reagoval pre Aktuálne.sk. Zároveň však zdôzranil, že sa týždenník ospravedlňuje po dlhom čase. Právpolatný rozsudok totiž padol ešte vlani. 

Aj súd však teraz tvrdí, že zverejnenie ospravedlnenia v tejto podobe v rozsudku nebolo. "Vo výroku rozhodnutia Okresného súdu Žilina, ktoré bolo potvrdené aj Krajským súdom v Žiline, je jednoznačne uvedené, že odporca je povinný ospravedlnenie uverejniť "rovnakým písmom" a nie rovnakou veľkosťou písma, preto ospravedlnenie by nemalo byť v rozsahu až 54 strán," reagovala hovorkyňa súdu Anna Dudová Záborská.

Právny zástupca vydavateľa Rudolf Adamčík tvrdí, že o nedorozumenie ísť nemôže. "Slovné spojenie rovnaké písmo nemožno vykladať inak, ako písmo totožné s písmom použitým v nadpise článku. To znamená, že sa jedná o písmo rovnakej výšky, hrúbky a tvaru," argumentuje. Obsah pojmu rovnaké písmo podľa neho jasne definuje aj tlačový zákon. 

(Ne)primerané ospravedlnenie

Právnička Eva Kovačechová zo združenia Via iuris upozorňuje, že fyzická osoba má právo domáhať sa v žalobách na ochranu osobnosti nielen finančnej náhrady, ale aj ospravedlnenia. Dôležité však podľa nej je, aby bolo zadosťučinenie primerané okolnostiam. V tomto prípade to podľa jej slov tak nebude.

„Text ospravedlnenia, ktorý by mal byť celý uverejnený vo veľkosti písma, aké sa používa v nadpisoch, nie je možné považovať za primeraný – zvlášť ak by to predpokladalo, že rozsah časopisu sa zvýši o viac ako 50 strán,“ zdôraznila.

Pri veľkých písmenách však špecifiká sporného rozhodnutia nekončia. „Rozsudok je z roka 2013, súd však rozhodol, že sa máme pánovi Zelníkovi ospravedlniť v Plus 7 dní číslo 45 v roku 2009. To je absurdné, ani pri najlepšej vôli sme túto požiadavku nemohli splniť, a preto sme tento rozsudok považovali za nevykonateľný,“ upozorňuje šéfredaktor týždenníka.

Cesta do Štrasburgu

Do veci vstúpil exekútor, ktorý hrozil pokutou vo výške 30-tisíc eur a zablokovaním účtov vydavateľstva v prípade, že ospravedlnenie nezverejní. Bratislavský súd v exekučnom konaní dospel k názoru, že takéto zverejnenie je z materiálnej aj formálnej stránky v poriadku. Vydavateľstvo bolo preto nútené ospravedlnenie uverejniť.

Celá vec môže mať dohru až na Európskom súde pre ľudské práva. „Chcem zdôrazniť, že je podané dovolanie na najvyššom súde, ak ho zamietne, pôjdeme na Ústavný súd a ak neuspejeme ani tam, tak do Štrasburgu,“ avizuje Luknár.

Múdry už predpovedá výsledok sporu. „Myslím si, že slovenské súdnictvo zas raz po rozsudku zo Štrasburgu bude celej Európe na smiech.“

 

Aktuálne.sk a týždenník Plus 7 dní majú spoločných vlastníkov.
Aktuálne.sk
 

Diskusia

Ako sa vám pozdáva megaospravedlnenie?