Žiadny pozývací list nemôže ospravedlniť inváziu, hovorí expert o ruskom postupe

BRATISLAVA – Ruská agresia voči Ukrajine sa podľa odborníka na zahraničnú politiku z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róberta Ondrejcsáka dá prirovnať k vpádu sovietskych vojsk do Československa v roku 1968.

Zdroj: TASR/AP
"Žiadny pozývací list nemôže ospravedlniť inváziu voči suverénnemu štátu podobne ako ani v roku 1968 neospravedlnil pozývací list vpád vojsk Sovietskeho zväzu do Československa," povedal v diskusii s čitateľmi.

Ondrejcsák pritom odhaduje, že sa aj v prípade Ukrajiny môže zopakovať gruzínsky scenár z roku 2008, a Krym sa stane zamrazeným konfliktom. Rusko ho bude okupovať, podobne ako Abcházko a Južné Osetsko, no jeho nezávislosť neuzná ani Kyjev, ani medzinárodné spoločenstvo.

Všetko o kríze na Ukrajine nájdete TU.

Expert na podnet čitateľov ale predstavil aj ideálny vývoj udalostí. "V ideálnom svete by Rusko zastavilo operácie a stiahlo by sa z Ukrajiny. Kyjevská vláda by bola schopná stabilizovať situáciu na celej Ukrajine, vrátane juhu a východu a realizovať takú politiku a dávať také garancie tamojším ľuďom, ktoré by ich presvedčili a posilnili by ich ukrajinskú politickú identitu," popísal prvé kroky.

Ukrajina by musela v krátkom čase tiež realizovať reformy, ktoré by naštartovali užšiu spoluprácu s EÚ a pomohli jej stať sa stabilným štátom s prosperujúcou ekonomikou.

Ak chcete vedieť, čo všetko môže rusko-ukrajinský konflikt ešte spôsobiť alebo ako by sa k nemu mal stavať Západ a Slovensko, prečítajte si aj ďalšie odpovede Róberta Ondrejcsáka. Zahraničnopolitický expert odpovedal na vaše otázky v online rozhovore v utorok od 10. hodiny na Aktuálne.sk. 

Zodpovedané otázky

solidarita:  Prosím Vás, ako sa v tejto kritickej situácii môže postaviť k danej problematike a zainteresovane bežný človek, ktorého trápi situácia u našich susedov? Má nečinne čakať, či...?

Róbert Ondrejcsák: Môžete vyjadriť svoj názor verejne, prostredníctvom výziev politikom, čo by mali robiť, ako by mali v súčasnej situácii reagovať, prípadne vo voľbách dať hlas tým, názor ktorých je vám najbližší aj v súvislosti so súčasnou situáciou na Ukrajine. Ak chcete konkrétne pomôcť môžete prispieť charitatívnym organizáciam, ktoré pôsobia na Ukrajine, ktoré reagovali na vývoj aj vyhlásením zbierok.

Ďakujem všetkým za otázky, ešte raz sa ospravedlňujem tým, ktorým som nestihol odpovedať. Prajem pekný deň.

Róbert Ondrejcsák

Odpoveď 4.3.2014   11:26

Eva Dlhá:  Aký názor máte na zázračné uzdravenie J.Tymošenkovej?

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že angažovanie sa Júlie Tymošenkovej na budúcej ukrajinskej politickej scéne nie je úplne populárne ani medzi podporovateľmi súčasnej vlády. Ukrajina potrebuje nové politické tváre.

Odpoveď 4.3.2014   11:23

Ján Ronec:  Prečo neodpovedáte na všetky otázky? Vyberáte iba tie čo Vám vyhovujú?

Róbert Ondrejcsák: Snažím sa odpovedať na všetky, nie je žiaľ čas odpovedať všetkým. Osprvedlňujem sa, ak niekoho nestíham.

Odpoveď 4.3.2014   11:21

Ursa Beach: Ak sa Rusom táto akcia vydarí a Západ, podobne ako pri Gruzínsku, neuplatní žiadne silnejšie protiopatrenia, resp. nezmení bezpečnostné stratégie, tak podľa Vás ktorý región bude ďalším cieľom Rusov? Nadľahčene... pôjdu ochrániť svojich občanov do Piešťan, alebo Karlových Varov?

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že vojenské akcie a ďalšie kroky Ruska sa budú sústreďovať na územie bývalého Sovietskeho zväzu, čiže na južný Kaukaz a východnú Európu a v pomerne krátkom časovom horizonte na strednú Áziu, ktorá bude predstavovať najväčšiu bezpečnostnú výzvu pre Rusko. Moskva by si mala uvedomiť, že jedinou entitou, ktorá je dlhodobo schopná prispieť k zvýšeniu bezpečnosti v strednej Ázii v kooperácii s Ruskom, je Severoatlantická aliancia. Aj keď sa ruské kroky realizujú "len" na území bývalého Sovietskeho zväzu, treba si uvedomiť v akej veľkej miere to ohrozuje naše strategické záujmy a bezpečnosť.

Odpoveď 4.3.2014   11:19

Martina:  Pan Ondrejcsak, aky by bol podla Vas "idealny" vyvoj aktualnej situacie za danych okolnosti?

Róbert Ondrejcsák: V ideálnom svete by Rusko zastavilo operácie a stiahlo by sa z Ukrajiny. Kyjevská vláda by bola schopná stabilizovať situáciu na celej Ukrajine, vrátane juhu a východu a realizovať takú politiku a dávať také garancie tamojším ľuďom, ktoré by ich presvedčili a posilnili by ich ukrajinskú politickú identitu. Po tretie by Ukrajina v čo najkratšom čase začala realizovať reformy, ktoré by viedli k naštartovaniu spolupráce s EÚ. V dlhodobom horizonte vidím Ukrajinu ako demokratický stabilný jednotný štát s prosperujúcou ekonomikou na orbite Európskej únie. Toto by bol ideálny svet.

Odpoveď 4.3.2014   11:16

Andrej212: v prípade vojenského konfliktu kto všetko bude zapojený do tejto "občianskej" vojny?

Róbert Ondrejcsák: Nemyslím si, že ktokoľvek iný, okrem Ruska a Ukrajiny, sa vojensky zapojí do konfliktu.

Odpoveď 4.3.2014   11:11

Miro:  V prípade vojny by to bolo len o utecencoch? Neohrozilo by to aj nasu dodavku plynu alebo ropy?

Róbert Ondrejcsák: Na to, aby sa spustila veľká vlna utečencov by na Ukrajine musel vypuknúť naozaj rozsiahly vojenský konflikt, čo zatiaľ nehrozí. Dodávky plynu a ropy nie sú ohrozené a nie je v záujme ani Ruska, ani Ukrajiny, aby sa zastavili. Často hovoríme o našej závislosti od ruských energetických zdrojov, treba si však uvedomiť, že tá závislosť je vzájomná a Rusko si tiež nemôže dovoliť dlhodobo zastaviť export týchto surovín. Môže tým krátkodobo hroziť, aby hysterizovala verejnú mienku, prípadne politikov v strednej Európe, ale na dlhšie obdobie to nespraví. Po prvé ruská ekonomika je bytostne závislá od príjmov z exportu plynu a ropy. Po druhé v prípade zemného plynu je aj technologicky nemožné dlhodobo blokovať ťažbu.

Odpoveď 4.3.2014   11:10

Peter:  Myslite ti, ze dojde k rozdeleniu Ukrajiny, alebo k zvacseniu autonomnej oblasi aj na ine uzemia Ukrajiny ako je momentalne Krym?

Róbert Ondrejcsák: Vývoj je naozaj ťažké predpokladať, ale vyzerá to tak, že Krym ostane dlhodobo pod ruskou okupáciou, ktorú však nebude uznávať ani Ukrajina, ani medzinárodné spoločenstvo. Rusko sa pravdepodobne bude snažiť nielen vojensky okupovať Krym, ale aj administratívne oddeliť od Ukrajiny a odvolávať sa pritom na výsledky referenda, ktoré sa nepochybne skončí v prospech oddelenia od Ukrajiny. Otázne je, či dôjde aj k formálnemu pripojeniu k Rusku alebo sa vytvorí kvázinezávislá, ale nikým neuznaná entita. Čo sa týka ďalších regiónov na východe a juhu Ukrajiny, najväčšia výzva pre súčasné ukrajinské vedenie je, aby nedopustilo ich oddeľovanie. V tomto prípade bude opäť kľúčová pozícia Ruska. Ak vojensky zasiahne v týchto regiónoch, čo je podľa mňa stále nepravdepodobné, tak môže dôjsť k okupácii týchto území Ruskom. Ak Rusko vojensky nezasiahne a centrálna vláda v Kyjeve, dokáže udržať spoločensky politicky situáciu, tak sa neoddelia. Samozrejme existuje aj tretia medzimožnosť, ktorá je najpravdepodobnejšia - teda, že Rusko síce vojensky nezasiahne v južnej a východnej časti Ukrajiny, ale bude sa snažiť destabilizovať tieto regióny, podporovať sily, ktoré žiadajú odtrhnutie od Ukrajiny, prípadne aj vypísanie miestnych referend a rozhodnutí miestnych orgánov o odtrhnutí. Viedlo by to k dlhodobej destabilizácii Ukrajiny, čo je v protiklade s našimi základnými záujmami.

Odpoveď 4.3.2014   11:06

Marek:  Budeme pomahat ukrajine?

Róbert Ondrejcsák: Mali by sme. Ide o nášho najväčšieho suseda, ktorý je pre nás strategicky veľmi dôležitý.

Odpoveď 4.3.2014   10:59

Zavacká Zuzana:  Je schopná EU financovať Ukrajinu v takom rozsahu ako Rusko.

Róbert Ondrejcsák: Hospodárska sila Európskej únie asi desaťnásobne prevyšuje hospodársky potenciál Ruska. V mimoriadnych a strategicky dôležitých prípadoch, ako je teraz Ukrajina, EÚ musí byť schopná poskytnúť aj ekonomickú podporu svojim partnerom v spolupráci s ďalšími inštitúciami ako MMF alebo štátmi ako USA. Samozrejme pri splnení prísnych podmienok a nemôže ísť len o nalievanie peňazí do nejakej čiernej diery.

Odpoveď 4.3.2014   10:58

Humpi:  Kto má prospech z toho, že sa na Ukrajine začal štrajk, ako je to s Ukrajinov je prínos pre EU alebo je lepšia, aby zostala samostatným štátom so svojou menou?

Róbert Ondrejcsák: Pre EÚ je najdôležitejším dlhodobým cieľom, aby bola Ukrajina stabilná, aby tam nevznikali ohniská napätia, a aby sa na Ukrajine naštartoval dlhodobý a udržateľný ekonomický rast. Aby sa Ukrajina postupne ekonomicky zbližovala s Európou, ale aj postupne zjednocovala svoje štandardy s Úniou a harmonizovala legislatívu. Skrátka, aby sa z Ukrajiny vytvoril normálny, demokratický, ekonomicky prosperujúci štát.

Odpoveď 4.3.2014   10:55

Barbor: Predstavte si, ze ste slovensky sef diplomacie, ake kroky by ste podnikol? A ake konkretne kroky by podla vas mal podniknut premier / vlada ako celok?

Róbert Ondrejcsák: Ďakujem za dôveru.:-) V prvom rade by sme mali pomenovať jednoznačne, čo sa na Ukrajine deje. To jest, že ide o otvorenú vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine. Po druhého deklarovať, že je to jednoznačne proti našim hodnotám a strategickým bezpečnostným záujmom a nebudeme akceptovať okupáciu časti ukrajinského územia. Po tretie, inicioval by som spoločné stanovisko V4, ktoré by odsúdilo ruské kroky, vyzvalo by Rusko na opustenie ukrajinského územia a ukončenie operácii a deklarovalo by, že kroky Ruska sú pre nás, pre stredoeurópanov neakceptovateľné. Po štvrté na úrovni NATO by som podporil alebo inicioval kroky, ktoré som opísal nižšie - to znamená pokračovanie rozširovania už na najbližšom samite, opätovné naštartovanie integračného procesu Gruzínska a v prípade, že Rusko bude rozširovať svoje vojenské operácie a realizovať rozsiahle vojenské cvičenia, na úrovni NATO by som vyzval na demonštráciu sily v podobe cvičení. A nezabudol by som pri tvorbe ďalšieho štátneho rozpočtu na Ozbrojené sily SR.

Odpoveď 4.3.2014   10:53

Fero Lopuchovský:  Napíšte mi všetko o kríze a hlavne pravdu !!!!

Róbert Ondrejcsák: Snažím sa.:-)

Odpoveď 4.3.2014   10:48

Michal: Dobrý deň, chcem sa Vás spýtať, nemyslíte si, že vzniknutá situácia na Ukrajine sa nám (európskemu a svetovému spoločenstvu) vracia vďaka alibizmu, nejednotnosti a nestálosti jednotlivých štátov k otázke použitia sily a hrozby silou a k podpore, resp. odmietaniu separatistických snáh podľa toho, ako sa nám to hodí, resp. podľa toho, kto je agresor? Veď je absolútne tragikomické, keď prezident USA, teda štátu, ktorý xyz krát pošliapal medzinárodné právo, napadol mnohé krajiny bez mandátu OSN, dokonca bez oficiálneho vyhlásenia vojny, kritizuje Rusov z porušenia medzinárodného práva! Keď prezident štátu, ktorý presadil porušenie suverenity a územnej celistvosti iného štátu (Srbsko) a vyhlásenie bábkového kosovskoalbánskeho drogového "štátu" tára do kamier, že územná celistvosť suverénnych krajín je nedotknuteľná! A papagáji typu Miroslav Lajčák kvákajú a pritakávajú, že vznik Kosova je neodvratným a logickým krokom, právom národa na sebaurčenie, atď. a jedným dychom dodávajú, že právo na sebaurčenie nemajú Oseti, Abcházi, Baskovia, Katalánci, Srbi v umelom štáte Bosna a Hercegovina, etnickí Rusi v Pobaltí, či na Ukrajine, atď., atď? Nenahráva práve táto slabosť a nejednoznačnosť agresorom?

Róbert Ondrejcsák: Slabosť a nejednoznačnosť medzinárodného spoločenstva, ale predovšetkým možná nejednoznačnosť členských štátov EÚ a NATO, môžu viesť k tomu, že Rusko si bude robiť čo chce. Len spoločný postup členských štátov dokáže vytvoriť kritickú masu, politickú, vojenskú a diplomatickú, ktorú bude Rusko rešpektovať.

Odpoveď 4.3.2014   10:47

mikulas:  Dobry den,chcem sa Vas opytat ci tu nehrozi vojnony konflikt medzi NATO a RUSKOM,nedajboze 3 svetova vojna.Aky mate nazor na priamu demokraciu na slovensku a na rozkradanie statu na slovensku,na video co odvysielala Markiza o podvadzani obcanov pri volbach na Slovensku?Predvolebne statistiky prezidentskych kandidatov uvadzane televiziami nas a neu o stalim neinformovanym obcanov o skutocnej sitacii na Slovensku?

Róbert Ondrejcsák: Tretia svetová vojna nehrozí. Politické dianie a spoločenskú situáciu na Slovensku môžete ovplyvniť aj vy vašou účasťou vo voľbách, či už do Národnej rady alebo v prezidentských voľbách.

Odpoveď 4.3.2014   10:45

Jozef:  Myslíte si, že tá banda zločincov, ktorá vypálila štátne inštitúcie, pozabíjala spústu bezbranných policajtov
a vyhnala legálne zvoleného prezidenta je predstaviteľkou väčšiny obyvateľov Ukrajiny?

Nieje nám hanba žiť v spoločenstve, ktoré podporuje týchto zločincov vypustených z vezníc?
Aké morálne zásady to táto spoločnosť vedená EU a USA zastáva_

Róbert Ondrejcsák: Na túto otázku som odpovedal nižšie.

Odpoveď 4.3.2014   10:44

Rasputin:  Finančnému kapitálu nejde o ľudí , v 1 etape im ide o rozšírenie trhov,kvalitnú pôdu , bridlicu na získavanie pôdy , lacnú pracovnú silu atď . V záujme svetovlády chcú získať strategickú voj. pozíciu a v konečnej etape
ovládnuť Rusko a jeho surovinové zdroje.Ľudia pobehujúci po námestiach / tentokrát v západnej časti Ukrajiny / v očiach finančnej oligarchie sú " užitoční hlupáčikovia " ako to bolo u nás a u našich susedov !!
Z hľadiska príjmov za prácu sme občania 2 a 3 kategórie ! Tú tzv. revolúciu vymysleli za A.oceánom
navozili žoldierov a použili spolu s peniazmi ako rozbušku . Podobne ako v Sýrii, Lýbyi, Iraku o zámorí sa
nebudem rozpisovať . Aktéri týchto praktík v prípade eskalácie a použitia jadrových zbraní budú tiež
obeťami !!!

Róbert Ondrejcsák: Ukrajinu vojensky napadlo Rusko to je fakt.

Odpoveď 4.3.2014   10:43

Peter Spišská Nová Ves:  Dobrý deň, prečo, keď USA bez mandátu OSN vojensky zasiahne v inom suverénnom štáte je to boj za demokraciu a keď to isté spravia Rusi, je to agresia?

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že by sme mali stáť na strane našich strategických záujmov a hodnôt, ako aj na strane našich najdôležitejších spojencov. Musíme povedať jednoznačne, kto sú naši priatelia a spojenci, a ktoré štáty podporujú alebo naopak ohrozujú našu bezpečnosť. Z tohto by mali vyplývať naše kroky a rozhodnutia, na ktorú stranu sa postaviť.

Odpoveď 4.3.2014   10:42

Ľuboš:  Povedzte už pravdu že je to cieľom EU a USA a bolo to nimi pripravené.Celý scenár aj s Kličkom.Tu ide o Ukrajinskú pôdu a korporatívne zisky.

Róbert Ondrejcsák: Už som odpovedal nižšie.

Odpoveď 4.3.2014   10:40

Gabriela Husovská:  Prečo máme pomáhať v oblasti zdravotníctva a liekov. Predsa tam nebola žiadna prírodná katastrofa, zemetrasenie, ani Tsunami. Nech pomáhajú tí, čo to zapríčinili. Sama mám skúsenosť - zháňala som liek Fraxiparin (injekcie na ličbu zrážanlivosti krvi) v krajskom meste pomaly dva dni. Pre našich nemáme a pre extrémnych nacionalistov áno? Na Kotlebovi suchú nitku nenecháme a cudzích oslavujeme? Videl niekto Hitlerov portrét nad dverami radnice v Kyjeve? Nuž tak nech Pánboh pomáha Slovensku a my nacionalistickej Ukrajine. Len roľko.

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že je našou morálnou povinnosťou pomáhať našim susedom v núdzi, bez ohľadu na príčiny situácie. Napríklad v rámci rozvojovej pomoci to robíme dlhodobo v Afrike, na Balkáne, ale aj v ďalších štátoch a regiónoch sveta. Je to morálne správne.

Odpoveď 4.3.2014   10:40

Miroslav Mrkvička:  Kedy všelijakí zahraničnopolitickí experti a analytici prestanú klamať a začnú hovoriť pravdu o fašistickom puči na Ukrajine ?
Drvivá väčšina verejnej mienky je na strane Ruska a proti fašistom z Majdanu.
Alebo Vám to Vaši donori nedovolia????
Hanbite sa, judáši.

Róbert Ondrejcsák: Žiadny fašistický puč na Ukrajine nevidím.

Odpoveď 4.3.2014   10:38

Rodiko7:  Ahojte. Prečo tam nepošle EU najlepšie bojove jednotky techniku s NATO a to len ako provokáciu na monitorovanie situácie na Kryme.Rusi ukázali svaly a EU sa ich bojí. Je to hanba EU a NATO. Ukrajina a jej ľudia chcú prácu a pokoj od Ruska a nie rezerváciu ich krajiny!!!

Róbert Ondrejcsák: Súhlasím, že Rusko rešpektuje dlhodobo len silu a silných hráčov v medzinárodných vzťahoch. Platí to aj pre NATO, ktoré ak ostane pasívne, v očiach Ruska sa stane nerelevantnou organizáciou, s ktorou netreba počítať. Vyslanie monitorovacej misie na Krym patrí k najvážnejším možným krokom, ktoré Aliancia môže spraviť. Myslím si však, že kvôli postoju niektorých členských štátov to nie je reálne, keďže základným princípom rozhodovacieho procesu v NATO je konsenzus.

Odpoveď 4.3.2014   10:37

Diogenis:  Akym pravom zapad stoji proti legitimnej zvrhnutej ukrajinskej vladem ktoru zvrhli fasisticki extremisti? Iba preto ze Rusko ochranuje svojich krajanov od ultrapravicoveho utlaku? Ukrajinsky novy zakon zakazuje ostatne jazyky, je namiereny hlavne proti Rusom ale nepriamo diskriminuje vsetky ostatne mensiny Ukrajiny, teda tie co ziju hlavne na Kryme-Greci, Tatari, Turci...

Róbert Ondrejcsák: Na tieto otázky som už odpovedal nižšie.

Odpoveď 4.3.2014   10:34

Lubos:  Zdravim
nemyslite si ,ze by sme mali zvisit rozpocet nasej armady aspon na 2% hdp , ako to pozaduje NATO ?kedze momentalne je nasa armada v katastrofalnom stave?

S pozdravom Lubos

Róbert Ondrejcsák: Určite podporujem jednoznačne navýšenie rozpočtu pre ozbrojené sily, ktoré sú dlhodobo a chronicky podfinancované a strácajú kľúčové spôsobilosti.

Odpoveď 4.3.2014   10:33

Marian:  pan Ondrejcsak. uvadzaju vas tu ako . ake mate vzdelanie aby ste sa fundovane vyjadrovali k pripadnym velmi haklivym otazkam ? mate skusenosti so zhranicnou sluzbou alebo pracujete nejak s/na MZV SR ? kde sa angazujete, v nejakej nadacii alebo kde ste ziskali vedomosti a skusenosti na takuto pracu ?
s uctou
dakujem za odpoved

Róbert Ondrejcsák: Môj odborný životopis nájdete na www.cenaa.org.

Odpoveď 4.3.2014   10:32

Jána:  Pekny den. Ja si myslím že situacia na Kryme vznikla zrušení zákona o jazykoch menšín na Ukrajine. Co si o tom myslite? Ved to vybudovali rusky hovoriacich ludi k požiadavke na Rusko o pomoc zab bezpečnosti rusky hovoriacich ludi na Kryme. Nove nezvolenych vedenie Ukrajiny mǎ maslo na hlave práve tymto zrušení zákona. Teraz je uz neskoro povedat samozvanci prezidentom že zákon nepodpíše. Uz je podpísaní ziadostou o odtrhnutie Krymu od Ukrajiny. Je to velmi zle a mame strach...

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že rozhodnutie v súvislosti s jazykovým zákonom nebolo šťastné a následné rozhodnutie dočasného prezidenta nepodpísať bol správny krok. Nemôže to však byť argumentom na vojenskú okupáciu Krymu. Viete si predstaviť, že by sa v medzinárodných vzťahoch stalo štandardom, že akákoľvek kultúrna, etnická alebo jazyková menšina požiada materský štát o vojenskú intervenciu a tá vyhovie. Nemyslím si, že toto je cesta, ktorou by sa malo vydať medzinárodné spoločenstvo.

Odpoveď 4.3.2014   10:31

lotor:  Nemyslíte si, že obava krymčanov pre ukrajinským nacionalizmom, reprezentovaným zločinmi OUN a ukrajinským národným hrdinom Banderom, je oprávnená?

Róbert Ondrejcsák: Neviem o tom, že by došlo k akémukoľvek ohrozeniu obyvateľov Krymu zo strany kohokoľvek. Jediný, kto tam vojensky operuje je Rusko.

Odpoveď 4.3.2014   10:28

Igor:  Dobry den pan Ondrejcsak. Situacia je zložitá.ale preco sa hovori stále negatívne o Rusoch i ked si ich tam pozvali vedenie ruskej autonómne. Rep. Na Kryme? Nemyslite si že práve Ukrajinci v Kyjeve na cele s Klickom sú hlavnou príčinou vzniku aj Prípadného voj. Konfliktu? Ja si myslím že práve Klickovci a další z nových nezvolenych predstaviteľov Kyjeva sú hlavnými pricinami zlej situácie v Ukrajine. Nezvládli to len sa chceli dostať k moci a teraz nevedia zvládnuť situáciu. Je vidie že sú slabí a Klicka nevidiet. Vo myslite kde je velkoboxer zásity? A na zaver- ste vraj odborník - tak povedzte hlavnú príčinu situácie ked aj na Majdane boli extremisti co vsetko vlastne rozpustali a vyhovovalo? Preco nesplnili podmienky este podpísané JanukovycOm i ked ja ho ozaj nemusím. Som zvedavý či sa dostane aj na môj prispevok...

Róbert Ondrejcsák: Nie o Rusoch, ale o Rusku sa hovorí negatívne jednoducho kvôli tomu, že vojensky napadli svojho suseda. Žiadny pozývací list nemôže ospravedlniť inváziu voči suverénnemu štátu podobne ako ani v roku 1968 neospravedlnil pozývací list vpád vojsk Sovietskeho zväzu do Československa. O schopnosti súčasnej ukrajinskej vlády stabilizovať situáciu môžeme mať samozrejme pochybnosti, ale to ešte neoprávňuje nikoho zaútočiť na Ukrajinu. Na Majdane medzi demonštrujúcimi sa určite nachádzali aj extrémisti podobne ako na celej Ukrajine alebo kdekoľvek v Európe. Väčšina demonštrujúcich však boli bežní ľudia nespokojní so situáciou vo svojej krajine. Nemôžeme označiť niekoľkostotisíc demonštrujúcich za extrémistov.

Odpoveď 4.3.2014   10:26

Milan Košice: Je členstvo v EÚ a NATO prínosom?

s prihliadnutím na situáciu ak budeme musieť povolávať do zbrane mužov, ktorý nikdy nedržali zbraň a nemajú potrebný výcvik? IVO SAMSON si myslí, že by to bol problém.

Róbert Ondrejcsák: NATO môže mať veľa nedostatkov, ale stále je to základný a najdôležitejší garant našej bezpečnosti a pôsobí dostatočne odstrašujúco, aby nikoho nenapadlo zaútočiť na ktorýkoľvek členský štát. Na druhej strane by v však Aliancia v tejto situácii mala ísť ďalej ako len demonštrovať, že ochráni svojich členov a mala by aktívne reagovať na situáciu na Ukrajine. Čo by presne mala robiť som už napísal nižšie. Z dlhodobého hľadiska ruská operácia na Ukrajine si vyžaduje zmenu bezpečnostných stratégii a vo všeobecnosti zahranično-politického uvažovania nielen v stredoeurópskom priestore. Ruským útokom sa vytvorila nová realita, na ktorú bude musieť reagovať a môžeme zabudnúť na základný princíp, z ktorého sme vychádzali posledných 25 rokov to jest, že v našom bezprostrednom geografickom okolí nehrozí žiadny klasický ozbrojený konflikt. Na túto realitu bude musieť reagovať politická elita, stratégovia, ale aj ozbrojené sily.

Odpoveď 4.3.2014   10:21

Miki:  Rebert viete odkoho dostavate vyplatu ???

Toto je vysledok polskych a americkych tajnych sluzieb co robili majdan po celej zapadnej ukrajine hlavne v Kyjeve. Polsky a americky instruktori cvicili nacistov a davali im oranzove pasky s nacistickou svastikou vid youtube ... vycviceny polskymi a americkymi instruktormi strielali do demonstrantov aby co najviac destabilizovali situaciu ... hlavne do mladych ludi aby bol vacsi zial ..... je to presny scenar s venezuely libye sirie a dalsich statov ktore nezdielaju slobodu a demokraciu v style EU USA ...... . Myslite ze dejiny v informativnom veku ako je tento zabudnu na tych masovych vrahov s EU a USA ????

Róbert Ondrejcsák: Ďakujem za otázku. Výplatu dostávam od svojho zamestnávateľa. V súčasnosti operujú na území Ukrajiny ruské vojenské jednotky, nie americké alebo poľské.

Odpoveď 4.3.2014   10:16

Feretti:  Nechapem postoj Ruska/obsadenie/ ved v referende by dosiahli pripojenie Krimu bez problému ?
Je možné toto dosiahnuť referendom/pripojenie/ ?
Myslíte že by sa tu mohli angažovať najaké cudzie vojská ? / to by bola totálna sv. vojna č.3 /
Dakujem za odpoved

Róbert Ondrejcsák: Rusko sleduje v súčasnosti na Ukrajine dva strategické ciele. Po prvé destabilizovať krajinu a znemožniť, aby nová ukrajinská vláda skonsolidovala situáciu a po druhé obsadiť Krym a získať nad polostrovom dlhodobú kontrolu. Referendum na Kryme môže slúžiť na podporu toho druhého, ale z medzinárodnoprávneho hľadiska to nebude platné a ani Ukrajina, ani medzinárodné spoločenstvo neuznajú odtrhnutie Krymu od Ukrajiny. Môže tak vzniknúť situácia podobná tej, ktorá vznikla po rusko-gruzínskej vojne v roku 2008, odkedy Rusko okupuje Abcházsko a Južné Osetsko. Tieto dve entity vyhlásili nezávislosť, ktorú okrem Ruska a zopár menej dôležitých štátov nikto neuznáva a celé medzinárodné spoločenstvo stále uznáva suverenitu Gruzínska nad týmito entitami. Na Kryme môže vzniknúť takzvaný zmrazený konflikt, ktorý bude dlhodobo destabilizovať bezpečnostnú situáciu nielen vo východnej Európe a oblasti Čierneho mora, ale vzhľadom na strategické postavenie Ukrajiny aj v celom euro-atlantickom priestore.

Odpoveď 4.3.2014   10:14

Mochitko:  Zdrazie moja oblubena vodka Nemiroff alebo celkovo alkohol z UA ak sa tam zhorsi situacia? dakujem

Róbert Ondrejcsák: Ospravedlňujem sa, ale nie som expert na Nemiroff.:-) Čo sa týka širšieho ekonomického kontextu, ak sa situácia na Ukrajine nestabilizuje v krátkom horizonte, tak to bude mať negatívny vplyv na ekonomiku celého stredoeurópskeho priestoru.

Odpoveď 4.3.2014   10:10

stefan:  chcem sa spytat ci na ukrajine zasiahnu aj vojnove zlocinecke staty ako napriklad amerika -nato alebo aj zlocinecke staty z unie ?

Róbert Ondrejcsák: Jediným štátom, ktorý v súčasnosti porušuje medzinárodne právo na Ukrajine je Rusko, ktoré defacto vojensky napadlo svojho suseda.

Odpoveď 4.3.2014   10:09

Jozef: Je to smutné čo sa tam deje, ale mi sme boli na nich naviazaní 45 rokov a tak to aj dopadlo. Ľutujem tú chudobu, - ale celým Ruskom a Ukrajinou vládne nenažratá MAFIA - aj politická, bohužiaľ sme na nich naviazaní na ropu a zemný plyn , ale to treba rýchlo riešiť a nech si tam bolševici robia čo chcú a postaviť na Ukrajinsko - Slovenskej hranici 100 m vysoký plot a zakázať akýkoľvek vstup do EÚ Rusom aj Ukrajincom. Je to jedna banda špinavcov, takých tu nepotrebujeme, aby ničili našu ekonomiku a zavádzali mafiánske praktiky. Je mi z nich na vracanie Vám nie?

Róbert Ondrejcsák: Obyvatelia samotnej Ukrajiny sú frustrovaní zo spoločenskej a ekonomickej situácie, ktorá u nich vládne, vrátane korupcie a ťažkej vymožiteľnosti práva. Pričom práve tieto faktory patrili k najdôležitejším spúšťačom spoločenských a politických zmien počas posledných týždňov. Myslím si, že členstvo Ukrajiny v EÚ je dlhodobým strategickým záujmom Slovenska, samozrejme s veľmi dôležitou podmienkou - splnenia všetkých podmienok členstva.

Odpoveď 4.3.2014   10:08

maria slivkova:  ako sa môžu udalosti na Ukrajine dotknút života ludí na slovensko-ukrajinských hraniciach?

Róbert Ondrejcsák: V prípade, že by konflikt eskaloval, respektíve prerástol do rozsiahlejšej vojny, tak sa nedá vylúčiť príliv väčšieho počtu utečencov, čo je však v súčasnosti nepravdepodobný scenár.

Odpoveď 4.3.2014   10:05

PETER 666:  Môže byť z toho 3 svetová vojna?

Róbert Ondrejcsák: Nie.

Odpoveď 4.3.2014   10:04

Krakocka:  Co tak keby sme si vzali nasu Podkarpadskú Rus
??????
Aspon by sme uchranili nasich byvaných obyvatelov od obcianskej bratovrazebnej vojny!

Bude sa niekedy
o túto cast Slovensko zaujimat?

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že by sme mali trvať na územnej celistvosti Ukrajiny aj v súvislosti s Podkarpatskou Rusou.

Odpoveď 4.3.2014   10:04

LU1: Obsadzovanie Krymu je v plnom prúde,100 mil. dolárov ,ktoré platí Rusko za prenájom prístavu,je vhodný bonus pre túto situáciu (pokryje to celú bojovú akciu),spolu s priľahlým územím a očakávaným výsledkom (podľa mňa pripojením k Rusku) .Napriek tomu ,keďže na Ukrajine nie sú ložiská ropy a tá je vo sfére vplyvu Ruska ,čo by mala urobiť skostnatelá EÚ alebo OSN pre udržanie celistvosti Ukrajiny? NATO určite nezasiahne silou a diplomatické riešenie je tak zdĺhavé ,že to bude ako keď dospelý zoberie dieťaťu lízanku.

Róbert Ondrejcsák: Európska únia bola veľmi pasívna počas posledných mesiacov, hoci mala pomerne veľa diplomatických aj ekonomických nástrojov ako ovplyvňovať situáciu vo svojom bezprostrednom okolí. V súčasnosti je EÚ aktér, ktorý má veľmi malú váhu napriek jej potenciálu na Ukrajine. NATO môže ísť ďalej než len politické deklarácie a vyhlásenia. Po prvé musí otvorene deklarovať, že za každých okolností ochráni bezpečnosť svojich členov. Po druhé, dať otvorene najavo Rusku, že nikdy neakceptuje okupáciu časti ukrajinského územia. Po tretie môže prerušiť spoluprácu s Ruskom v oblastiach, ktoré sú preň kľúčové ako napríklad stredná Ázia alebo boj proti narkotikám v Afganistane. Po štvrté na blížiacom sa samite v Spojenom kráľovstve by malo pozvať aspoň jedného ďalšieho člena, napríklad Čiernu Horu a opäť naštartovať integračný proces s Gruzínskom.

Odpoveď 4.3.2014   10:03

gaspar:  Prezident pripomenul, že podobný postoj zaujalo Slovensko aj v prípade Kosova. Dodal, že najvyšší slovenskí ústavní činitelia veľmi pozorne sledujú dianie na Ukrajine a dnešné stretnutie sa uskutočnilo s cieľom zjednotenia ich postojov. "Aby sme nemali rôzne názory a situáciu chápali spoločne," poznamenal Gašparovi, a co hovno hovno

Róbert Ondrejcsák: Myslím si, že postoj Slovenska by mal byť jednoznačnejšie, mali by otvorene pomenovať, čo sa na Ukrajine deje a aj odsúdiť vojenskú operáciu Ruska a iniciovať spoločné stanovisko V4 v tejto otázke.

Odpoveď 4.3.2014   09:59

Južné Slovensko: Dobrý deň. Ohľadom ukrajinskej krízy som zastával názor,že prezident mal situaciu riešiť oveľa skôr a keď to už bolo v takomto štádiu, mal zapojiť armádu a zavieť stanné právo. Problém bol ale v tom,že on ako osoba zlyhala nakoľko politicke úplne zhorel,stratil autoritu.Oklamal, okradol ukrajinskýľud. Aj tak si myslím,že za všetkým sú ultra nacionalisti. Neviem či si toho všímajú aj naši znalci problematiky ale niečo podobné sa deje aj u nás na Slovensku. Na južnom Slovensku na Žitnom ostrove sa čoraz častejšie dostávajú do popredia maďarskí nacionalisti podporovaný aj spoza hraníc. Na autách majú matrice, nálepkys označením CSK t.j. Csallokoz čiže Žitný ostrov. Po mestach a dedinách na tabuľách sú počmárené slovenské názvy alebo oblepené nálepkou zobrazujúcou veľké Uhorsko( Komoča, Šaľa, Vlčany, Sládkovičovo atď.) Na tribúnach v D.Strede sa znova zoskupujú ultra fanúšikovia, píšu si na fórumoch,ohovárajú Slovensko, žiadajú revíziu a podobné nezmisli. Ja som takťiež zo zmiešanej rodiny, otec bol maďar,mama slovenka.Som slovák,demokrat ale po toľkých negatívach začínam pochybovať o správnosti demokraciee.Je v tom chaos! Deje sa v tomto smere niečo? Naše zložky vedia o tom? Sú pripravený aj na túto hrozbu? Nie je to sranda! Veci sa môžu rýchlo zvrtnúť, svet sa mení...
Poprosím o súkromný email s odpoveďou na môj mail xxrobertocsxx@gmail.com Prosím zachovajte diskrétnosť!!! Ďakujem

Róbert Ondrejcsák: Situácia na Ukrajine sa nedá porovnať so situáciou na Slovensku. K vašej analýze len toľko, že sa ťažko dá označiť niekoľko stotisíc protestujúcich na Majdane nacionalistami. Väčšina z nich sú ľudia, ktorí boli frustrovaní z vnútropolitickej, spoločenskej a ekonomickej situácie na Ukrajine a chceli jednoducho zmenu.

Odpoveď 4.3.2014   09:58

Michal:  Myslíte si, že keby sa napr. v Mexiku začal podobný vývoj ako na Ukrajine, ale naopak proruský a podporovaný z RF rovnakými aktivitami, ako teraz na Ukrajine zo strany USA, NATO a EU , tak by USA tento vývoj rešpektovali a dokonca podporovali? Myslím, že na príklade Kuby vidíme pomerne názorne. Mylíte, že Rusko sa má nečinne prizerať, ako sa k jeho hraniciam neustále približujú základne NATO? Čo by malo Rusko urobiť pre ochranu svojho územia pri evidentnej expanzii NATO a naviac, už po zániku Varšavskej zmluvy.

Róbert Ondrejcsák: Ruská operácia na Ukrajine nie je o ochrane ruského územia, ale je to vojenská akcia na území nezávislého suverénneho štátu. NATO nemá žiadnu vojenskú základňu na Ukrajine.

Odpoveď 4.3.2014   09:55

peter:  je možné,že budu použité zbrane hromadného ničenia?

Róbert Ondrejcsák: Nie.

Odpoveď 4.3.2014   09:54

Južan: Ak sa postaví NATO na stranu Ukrajiny budeme vo vojnovom stave s Ruskom ?
 

Róbert Ondrejcsák: Dobrý deň prajem,

Ukrajina nie je členským štátom NATO, napriek tomu si myslím, že NATO by malo reagovať na ruské vojenské operácie a demonštrovať, že je najdôležitejším garantom bezpečnosti svojich členských štátov. Aliancia má veľa možností ako reagovať, ale som presvedčený, že nedôjde k vojenskému stretu medzi NATO a Ruskom.

Odpoveď 4.3.2014   09:53
Aktuálne.sk
 

Najčítanejšie