Chcete džob snov? Tu je návod, ako na to

BRATISLAVA – Vysoká škola a popri tom rôzne mimoškolské aktivity. Takto si predstavuje svoju vstupenku do niektorej zo špičkových firiem zrejme väčšina študentov. Podľa CEOs Googlu, ESETu či Tatra Banky je to len dobrý začiatok. Realizovať sa v mnohých mimoškolských aktivitách podľa týchto najžiadanejších zamestnávateľov nestačí. „Hľadáme ľudí, ktorí sa nielen zúčastnili, ale vo väčšine aktivít, ktoré robili, dosahovali top výsledky,“ uviedol Country Manager Google Slovensko Rasťo Kulich.

Chcete džob snov? Tu je návod, ako na to
Country manažér Google Slovensko Rasťo Kulich v jednej z miestností slovenskej centrály Google. Zdroj:SITA/Jozef Jakubčo

Ak je vašim snom práca v niektorej zo špičkovej spoločnosti, musíte sa v prvom rade odlíšiť od davu a byť odvážny. Radia to samotní generálni riaditelia firiem, ktoré 450 študentov označilo za svojho najžiadanejšieho zamestnávateľa. Spolu so študentami sa stretli na akcii Night of Chances, ktorú organizuje občianske združenie Manageria. „Dobrý začiatok je nebyť priemerný,“ radí Kulich.

Podľa neho nie je ani tak podstatné, že má daný uchádzač o post skončenú vysokú školu či absolvované rôzne mimoškolské aktivity. „Chceme človeka, ktorý dosahoval top výsledky vo väčšine vecí, ktoré robil. Či už išlo o hobby, školu, futbalový klub alebo čokoľvek iné. Hľadáme jednoducho ľudí, ktorí vedia ukázať, že tam nielen boli, ale aj niečo dosiahli,“ vysvetlil Kulich.

Chce to odvahu

Na dosiahnutie svojho „dream jobu“ by vám rozhodne nemala chýbať odvaha. „Treba využívať každú príležitosť, byť zvedavý a veľa toho vyskúšať,“ myslí si CEO Tatra Banky Igor Vida. Rovnako by vám nemala chýbať akási vnútorná integrita a prirodzené nadšenie pre danú prácu. „Človek musí prísť robiť prácu nie aby prežil, ale aby robil niečo, čo ho baví a v čom sa chce niekam posunúť,“ vysvetlil generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko.

Veľa peňazí za málo pracovného stresu. Toto je sedem zamestnaní pre vás

Najväčšou chybou, ktorú môžete pri pohovore urobiť je podľa neho zanedbaná príprava. „Keď už idem na nejaký pohovor, tak by som sa mal minimálne tváriť, že mám dobrý dôvod prísť práve sem,“ poradil Marko.

Chcete pracovať pre Google? Pomáhajte ľuďom okolo seba

Spoločnosť Google posudzuje pri výbere svojich zamestnancov jednak skúsenosti, ktoré už človek nadobudol , no súčasne aj potenciál, ktorý môže do firmy priniesť. Konkrétne Google pritom sleduje niekoľko kritérií:

  1. Prvým z nich je vodcovstvo. Posudzuje sa pri ňom napríklad to, ako dokáže človek ovplyvňovať svoje okolie, ako dokáže pracovať s ľuďmi, či aký úspešný je pri dosahovaní cieľov, ktoré si stanovil.
  2. Druhým kritériom je riešenie problémov. Tým sa myslí predovšetkým riešenie zložitých úloh a miera kreativity pri tomto procese, no aj  schopnosť človeka zapojiť do spomínaného rozuzľovania problému ľudí okolo seba.
  3. V neposlednom rade sledujú zamestnanci spoločnosti niečo, čo volajú „googliness“. „Je to špecifická vec pre Google. V zásade tam ide o kombináciu viacerých vlastností a to: odvaha - nebáť sa zmeniť status quo, ktoré v spoločnosti panuje, no aj odvada v zmysle ambicióznych cieľov,“ vysvetľuje Kulich. Ďalej sem patrí kreativita (v riešení problémov či v prístupe k životu) a potreba pomáhať komunite okolo seba. „Ide o aktivity od organizovania študentského bálu až po pomoc znevýhodneným deťom. To je niečo, čo u kandidátov hľadáme a radi takých ľudí zamestnáme,“ povedal Kulich.

OBRAZOM: Viete, ako sa majú zamestnanci Google na Slovensku? Pokochajte sa

Pozor na životopis

Zástupcovia Googlu, ESETu a Tatra Banky sa zhodujú na jednom- prvý dojem vytvorí vaše CV-čko. „Zameriavame sa na dosiahnuté výsledky, jazyk, akým je napísaný aj to, po akom čase menil ten ktorý človek zamestnanie,“ uviedol Vida.

Ak ste totiž menili zamestnávateľa po príliš krátkom čase, nie je to dobré znamenie. „Ak človek menil pozíciu každý rok a pol, nič dobré to neveští. To je presne doba, ktorú potrebujem, aby som zistil, že niekoho vo firme nechcem,“ spresnil Kulich.

Simona Blehová
 

Diskusia

Chceli by ste aj vy pracovať pre Google, ESET či Tatra Banku?

Najčítanejšie