Aktivisti sú z rétoriky Kaliňákovej rómskej reformy zhrození

BRATISLAVA - Odborníkov, ktorí sa dlhodobo venujú rómskej otázke, zaskočil tón rezortu vnútra. Jeho šéf Robert Kaliňák (Smer-SD) v utorok predstavil tézy tzv. rómskej reformy, ktorú chystá v spolupráci s Petrom Pollákom a Igorom Matovičom z Obyčajných ľudí.

Aktivisti sú z rétoriky Kaliňákovej rómskej reformy zhrození
Kaliňák hovorí o tom, že majú pracovať. Nehovorí ale, kde prácu nájdu. Zdroj:TASR

Programový riaditeľa Nadácie M. Šimečku Laco Oravec tvrdí, že je z téz, ktoré spolu načrtli, sklamaný. "Dá sa povedať, že aj zhrozený najmä z jazyka pilierov novej vládnej politiky," povedal.

Tlačovú konferenciu, na ktorej Kaliňák prezentoval predstavu, označil za nízke až nenávistné demonštrovanie sily. Šéf vnútra na nej hovoril o konci neslušného správania poberateľov dávok.

Keď je reč o Rómoch, časť národa je ochotná zabudnúť na ľudské práva

"V zásade to bol odkaz majoritnej spoločnosti. Takáto komunikácia poškodzuje obraz Rómov na Slovensku. Úplne ignoruje život tých, ktorí neporušujú zákony, nezneužívajú sociálny systém a v ubíjajúcom prostredí marginalizovaných oblastí sa snažia dôstojne žiť. O nich nie je v tézach ani zmienka," komentoval Oravec.

Recyklujú stereotypy

Aj šéfka Slovenskej siete proti chudobe Zuzana Kusá tvrdí, že z pilierov, ktoré predstavili politici, nie je nadšená. "Veľmi ma znepokojil jazyk, v akom je "pilierový program" formulovaný. Tento jazyk hrubo uráža ľudí hlásiacich sa k rómskej národnosti a recykluje a na štátnu politiku povyšuje negatívne stereotypy Rómov ako neprispôsobivých," upozornila.

Splnomocnenec pre Rómov pod silovým rezortom môže prehĺbiť predsudky

To, ako sú naformulované základné piliere, sa nepozdáva ani Centru pre výskum etnicity a kultúry. Riaditeľka centra Elena Gallová Kriglerová podotýka, že sú postavené na značnej represii a trestaní Rómov. "Vychádza sa akoby z prezumpcie ich viny za svoju situáciu a apriornej neprispôsobivosti," komentovala.

Hoci Smer aj Obyčajní podľa Oravca identifikovali problémy, zvolili jediný prístup riešenia - tvrdú ruku štátu. "Je namieste sa pýtať, kto je to štát. Či sú to tieto dve parlamentné strany, alebo sú to aj rómski občania v osadách," poznamenal.

Od prevencie k represii

Odchádzajúci splnomocnenec pre Rómov Miroslav Pollák tvrdí, že na jednej strane je dobré, že už úrad nie je "sirotou bez politického krytia". Na druhej strane hovorí "ale." "V prípade téz zatiaľ ide o veľmi všeobecne napísané princípy. Ak by sa mali reálne aplikovať, mohli by vypáliť rôzne," povedal. Ocitol sa Peter Pollák v pasci?

Pollák hodnotí pozitívne, že sa Ficova vláda prihlásila k stratégii, ktorú odklepla bývalá vláda ešte v januári. "Stratégia je napísaná v inom duchu, ako sú princípy, ktoré sa tu prezentovali," okomentoval Kaliňákovu "rómsku reformu."

Materiál exvlády totiž vsádza na prevenciu. Kaliňákov sa zasa blíži represii. Podľa Polláka to vzbudzuje obavy. "Subjektívne posudzovania sa stávajú súčasťou systémových zmien a to je znepokojujúce," povedal. 

Poslanec Obyčajných v pasci

Rómsky aktivista Vlado Rafael tvrdí, že budúci splnomocnenec Peter Pollák sa svojimi návrhmi dostal vlastným pričinením do politickej pasce.

Úrad pre Rómov bez kompetencií je nanič

"Nie je už slobodný opozičný poslanec, ktorý má predkladať rozumné návrhy v parlamente a vyvažovať verejnú mienku o Rómoch. Ide už o koaličného sluhu, ktorý si výmenou za Úrad splnomocnenca musel privlastniť protirómsku rétoriku a návrhy od jeho radikálnych kolegov," myslí si.

Rafael podľa svojich slov preto nedáva prvému rómskemu poslancovi v Národnej rade dlhú politickú budúcnosť.

Oravec si myslí, že pokiaľ sa Pollák s rétorikou rezortu vnútra nestotožňoval, mal svoje výhrady vyjadriť otvorene aj na tlačovke.

Chcú pracovitých. A kde sú miesta?

Kaliňák zdôrazňuje, že prioritu budú mať pri poberaní sociálnych dávok zásluhy. "Nie sme taká bohatá krajina, aby sociálne dávky dostávali práceschopní," povedal. Kde vláda nájde desiatkam tisícom ľudí prácu, nekonkretizoval.

"Hovoriť o práci môžeme hovoriť vtedy, keď budeme mať reálnu predsatvu o pracovných miestach pre týchto ľudí," okomentoval slová ministra vnútra odchádzajúci splnomocnenec.

Stanislava Harkotová

Redaktorka
 

Diskusia

Myslíte si, že sa Petrovi Pollákovi podarí posunúť rómsku agendu vpred?

Najčítanejšie