Bajan chce športovú halu v Petržalke. S mestom či bez

Bratislava - Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan naďalej plánuje vybu...

Vladimír Bajan, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.Vladimír Bajan, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zdroj: SITA

Bratislava - Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan naďalej plánuje vybudovať športový areál v Petržalke. Nevzdáva sa preto ani myšlienky, že by sa tu mohli konať hokejové majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v roku 2011.

Súčasťou areálu by však okrem zimného štadióna mal byť aj aquapark s plaveckým bazénom a vylúčené nie je ani futbalový štadión s kapacitou približne 5000 miest. Dá sa predpokladať, že nové útočisko by tu mohla nájsť aj petržalská Artmedia, ktorá pred touto sezónou o svoj domovský stánok prišla.

Šéf bratislavského kraja tiež oznámil, že o rokovania s potenciálnymi investormi sú už tesne pred ukončením. Kým o výstavbu aquaparku má údajne záujem nemenovaná americká firma, samotnú hokejovú halu by mal postaviť investor z Fínska.

Vyčkávajúce ministerstvo

Do tohto projektu chce šéf bratislavského kraja zapojiť aj mesto a vládu. Tí to však zatiaľ priamo či nepriamo odmietajú. Jediný, kto stojí za Bajanovým plánom tak naďalej ostáva petržalský starosta Milan Ftáčnik.

Jeden z návrhov podoby novej haly.Jeden z návrhov podoby novej haly. Zdroj: Ilustračné

"Ministerstvo školstva pracuje na projekte PPP, postupuje podľa uznesenia vlády zo 16.apríla 2008. Hlavné mesto prebralo na seba záväzok výberu a poskytnutia pozemku a zodpovednosť za dopad na životné prostredie, dopravu a ďalšie vyvolané investície. MŠ SR stále čaká na oficiálnu (finálnu) ponuku pozemku," povedala pre Aktuálne.sk hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková.

Toto stanovisko teda znamená, že vláda čaká na dohodu medzi magistrátom hlavného mesta a krajom. Primátor Andrej Ďurkovský, ale aj premiér Robert Fico sa však už ústne údajne dohodli na rekonštrukcii existujúce Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

Šéf vlády v tejto súvislosti prisľúbil šéfovi bratislavskej radnice aj požadované finančné prostriedky. Tie by mali dosiahnuť viac ako 1 miliardu korún.

Bajan však presviedča, že výstavba novej haly nie je bezprostredne viazaná na hosťovanie hokejového šampionátu.

"Župní poslanci sú presvedčení, že máme k dispozícii jedno riešenie, ktoré nebude slúžiť len dvom týždňom alebo len počas roku 2011. Malo by to byť pre potreby Bratislavy, ako aj širšieho regiónu. A nielen na kultúru a šport, ale aj na spoločenské podujatia," myslí si bratislavský župan.

Mestská hala za štátne

Či budú mať rovnaký názor aj ich mestskí kolegovia, bude jasnejšie už vo štvrtok. Vtedy by malo mestské zastupiteľstvo zaujať postoj aj k tomuto návrhu. Starosta Petržalky Milan Ftáčnik, ktorý je zároveň mestským aj krajským poslancom, sľúbil otvoriť diskusiu k tomuto bodu v prípade, že to nebude v oficiálnom programe.

Obaja však jedným dychom dodávajú, že sa nestavajú proti rekonštrukcii existujúceho štadióna. "Ako Bratislavčanovi je mi veľmi ľúto, že ako mesto, zahadzujeme ponuku štátu zrealizovať za štátne peniaze multifunkčnú halu, ktorú mesto potrebuje," hovorí Bajan.

Kde sa teda nakoniec budú konať majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji ostáva otvorené. Petržalčanov to však až tak trápiť nemusí. Keď nič iné dostanú k dispozícii aquapark s plavárňou, čo im Bajan ešte ako starosta tejto mestskej časti sľúbil.

 

Diskusia

Najčítanejšie