Balázs odchádza z rehole. Pre vnútrocirkevné pomery

Bratislava - Známy františkánsky kňaz a publicista Ján Krstiteľ Balázs, ktorý má viesť poradný tím premiérky Ivety Radičovej, vystúpil z reh...

Zdroj: SITA

Bratislava - Známy františkánsky kňaz a publicista Ján Krstiteľ Balázs, ktorý má viesť poradný tím premiérky Ivety Radičovej, vystúpil z rehole a zanechal kňazstvo.

Informoval o tom v utorkovej večernej spravodajskej relácii Slovenský rozhlas. Dôvodom však nemá byť nová verejná funkcia, ale únava z vnútrocirkevných pomerov.

"Je to moje súkromné rozhodnutie. Možno mnohých týmto krokom sklamem, zároveň ale zostávam teologicky zmýšľajúcim človekom," povedal na margo svojho kroku Balázs.

Františkáni: Balázs funkciu poradcu neprekonzultoval

Za hlavný dôvod odchodu z rehole a kňazstva označil narastajúci pocit spútanosti, nepochopenia a kritiky z cirkevných radov, ako aj ticho biskupov pri verejnom potieraní hodnôt.

Zdroj: SITA

Ponuka viesť poradný tím novej premiérky nebola podľa Balázsa spúšťačom tohto kroku, rozhodnutie však urýchlila. Odchodom z kňazstva sa vracia k svojmu občianskemu menu Marián.

Do novej funkcie na Úrade vlády by mal nastúpiť v piatok. Rehoľa františkánov toto rozhodnutie akceptuje a údajne sa nerozchádzajú v zlom.

"Je to jeho rozhodnutie. Nemáme nijaký spôsob, ako udržať človeka v reholi, keď on sám sa rozhodne inak," priblížil provinciál Rehole menších bratov Františkánov Jeremiáš Daniel Kvaka.

Konferencia biskupov Slovenska odmietla reagovať na Balázsovu kritiku, vyjadrila len ľútosť z jeho rozhodnutia. "Vyjadrujeme ľútosť nad krokom kňaza, ktorý opúšťa svoju kňazskú službu. Kňazská služba nie je zamestnaním, je to povolanie od Boha, práve o to je to bolestnejšie," konštatoval pre SRo hovorca KBS Jozef Kováčik.

 

 

Diskusia

Najčítanejšie