Bobby McFerrin v Bratislave: Mám dar od Boha

BRATISLAVA - Štvrtkový večer 12. júla v bratislavskej Aegon Aréne vystúpil špičkový jazzový spevák Bobby McFerrin spolu so svojimi hosťami – americkým vokálnym triom Webe3 a českým hudobníkom Danom Bártom. Aktuálne.sk bolo pri tom.

Bobby McFerrin v Bratislave: Mám dar od Boha
Výnimočné spevácke výkony a improvizácie predviedol Bobby McFerrin so spolukapelníkmi Zdroj:Vito Fila

Umenie tohto charizmatického interpreta nespočíva len v dokonalom ovládaní hlasovej techniky, v bravúrnom ovládaní štyroch oktáv a úžasnom prednese v štýle a capella, teda bez sprievodnej hudby, ale tiež v schopnosti zaujať a pritiahnuť k jazzu fanúšikov iných hudobných žánrov. A ani zďaleka nie len v komerčne známej skladbe Don´t worry bez happy.

Na koncert prišli osobnosti

Na koncerte v Bratislave sme tak mohli stretnúť od Petra Nagya, cez jazzovú speváčku Luciu Lužinskú, rockera Mariána Greksu až po Pištu „Vandala“ Chrappu zo skupiny ČAD, zástupcu extrémne tvrdej grindcore scény. Vystúpenie si nenechali ujsť ani ďalšie osobnosti z politického, či kultúrneho života, napríklad primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, herci Tomáš Maštalír, Bibiana Ondrejková, či Martin Mňahončák.

Už na zvukovej skúške, ktorej sme sa vďaka usporiadateľskej agentúre Mystik mohli zúčastniť, nás Bobby presvedčil o svojej profesionalite. Spolu so svojimi hosťami a zvukármi sa im podarilo vytvoriť to, čo u nás nebýva celkom bežné. Vynikajúci zvuk. A tak mohli viac než dve tisícky divákov a diváčok, počuť doslova každý nádych, čo je pri podobnom type predstavení mimoriadne dôležité.

Profi vokálna šou

Bobby McFerrin vystupoval v Bratislave po tretí krát, aj keď, ako sa sám priznal ani to sám nevedel. Niet sa čo čudovať. Ročne absolvuje množstvo koncertov po celom svete a aj súčasné turné trvá už pol roka.

Dostal dar od Boha a je jeho povinnosťou sa oň podeliť s ľuďmi, povedal hudobníkNa otázku ,ako si chráni to najdôležitejšie, čo má, teda svoj hlas, odpovedal, „chráni mi ho príroda, vtáky, obloha, všetko čo je okolo mňa“. Tiež zdôraznil, že je hlboko presvedčený, že ho dostal ako dar od Boha a je jeho povinnosťou sa oň podeliť s ľuďmi na koncertoch.

Bratislavské vystúpenie bolo ukážkou toho, že sa tejto povinnosti ujal naozaj zodpovedne. Spolu s triom Webw3 v zložení David Worm, Joey Blake a speváčkou Rhiannon predviedli úžasnú zmes neuveriteľných speváckych výkonov a improvizácií.

"Chcem robiť radosť"

V jednej skladbe sa ako hosť objavil Dan Bárta, ktorý dokázal, že je multižánrovým spevákom a slušne zapadol medzi excelentných svetových vokalistov.

Na druhý deň kapelu čaká koncert na festivale Colours of Ostrava. Keď sme sa Bobbyho tesne pred koncertom opýtali, či sa má radšej komornejšie prostredie alebo veľké festivaly, odpovedal, „je jedno, či spievam pre desať, alebo tisíce ľudí. Chcem len jediné, aby som im urobil radosť.“

V Bratislave sa mu to dokonale podarilo.

Galéria 9 fotografií

Ľuboš Houška
 

Diskusia