Bojujeme proti správnym drogám? Marihuana je stokrát bezpečnejšia než alkohol či cigarety

LONDÝN - Je alkohol droga alebo nie? Minimálne podľa slovenských zákonov ide o legálny tovar, ktorý je určený na konzumáciu pre osoby staršie ako 18 rokov. Čo však taká marihuana, ktorej účinky konzumenti často porovnávajú práve s alkoholovým opojením, pričom však tvrdia, že marihuana je omnoho bezpečnejšia? Je to naozaj pravda?

Bojujeme proti správnym drogám? Marihuana je stokrát bezpečnejšia než alkohol či cigarety
Účinky marihuany sú podľa štúdie asi 114-krát menej smrtiace ako pitie alkoholu. Ilustračné foto Zdroj:TASR/AP

Na strane "zeleného šťastia" tentokrát stojí aj nový vedecký výskum publikovaný v Scientific Reports, ktorý taktiež hovorí, že marihuana je zďaleka najbezpečnejšia rekreačná droga. Zároveň tvrdí, že spoločnosť výrazne podceňuje riziká spojené s konzumáciou alkoholu. Informáciu priniesol americký denník The Washington Post.

Vedci sa vo svojej štúdii pokúsili vyčísliť riziko smrti v súvislosti s užívaním dostupných drog vrátane tých legálnych, alkoholu a tabaku. Ich zistenia sú pomerne prekvapujúce. Na úrovni individuálnej konzumácie je totiž alkohol najnebezpečnejšou látkou.

Až za ním nasledovali takzvané tvrdé drogy ako heroín a kokaín. Na štvrtom mieste sa pritom umiestnil spomínaný tabak, ktorého užívanie slovenská legislatíva povoľuje, podobne ako v prípade alkoholu. 

A aká droga sa umiestnila na opačnej strane rebríčka? Práve marihuana, ktorej účinky sú pre jednotlivca podľa štúdie asi 114-krát menej smrtiace ako pitie alkoholu. 

Marihuana je zďaleka najbezpečnejšou drogou. Foto: WashingtonPost.com/WonkBlog/Comparative risk assessment of alcohol, tobacco, cannabis and other illicit drugs using the margin of exposure approach.

Nezabúdajme však, že marihuana nie je všeliek. To, že je táto droga bezpečnejšia, automaticky neznamená, že je aj bezpečná, dodávajú americké noviny.

V tomto prípade je ale na mieste otázka, či by sa štát a spoločnosť nemali viac sústrediť na boj proti konzumácii alkoholu a tabaku presne tak, ako odporúčajú zistenia vedcov.

Spracoval: Jozef Rybár, Aktuálne.sk.

Celú spomínanú štúdiu o (ne)bezpečnosti vybraných drog si môžete pozrieť napríklad TU.

Red Zahr , Aktuálne.sk
 

Diskusia

Mal by štát sprísniť reguláciu alkoholu a tabakových výrobkov?

Najčítanejšie