Bratislavskí policajti dostanú ekologické posily

Bratislava - Mestská polícia v slovenskej metropole sa už čoskoro bude preháňať na dvoch nových motorkárskych skútroch. Na rozdiel od klasi...

Zdroj: TASR

Bratislava - Mestská polícia v slovenskej metropole sa už čoskoro bude preháňať na dvoch nových motorkárskych skútroch. Na rozdiel od klasických typov ich však bude poháňať elektrina.

Bratislavský primátor Milan Ftáčnik tvrdí, že hlavné mesto chce ísť aj takýmto spôsobom príkladom pre moderné a ekologické riešenia v doprave. Navyše vďaka tomuto projektu vznikne aj sieť elektrostaníc medzi Bratislavou a rakúskou metropolou.

"Elektromobilom patrí v mestskej prevádzke budúcnosť. Spolu s Viedňou sa tak toto moderné mesto stalo európskym symbolom využívania cezhraničnej elektromobility a ekologických riešení," vyhlásil Stefan Seipl, generálny riaditeľ Západoslovenskej energetiky, a.s, ktorá je partnerom tohto projektu.

Mestskí policajti však nebudú jedinými, ktorí budú môcť z tejto spolupráce profitovať. Jeden malý elektromobil Peugeot totiž bude určený na potreby starších ľudí ako tzv. sociálny taxík.

Klienti domovov dôchodcov, ktorí budú napríklad potrebovať navštíviť svojho lekára, tak už nebudú odkázaní len na MHD, ale budú môcť využiť služby elektromobilu, ktorý mesto získalo za symbolické euro počas trvania projektu od Západoslovenskej energetiky.

"Chceme si to týmto spôsobom otestovať, aby sme vedeli, či je to výhodné a či má zmysel do takejto dopravy investovať. Myslíme si, že to môže byť pre nás veľmi zaujímavé," skonštatoval Ftáčnik.

Elektromobily majú pritom hneď niekoľko výhod. Nielenže v porovnaní s klasickým autom vyprodukujú oveľa menšie množstvo emisií, ale lacnejšia je aj ich prevádzka. Cena potrebnej elektrickej energie na prejdenie 100 kilometrov sa totiž pohybuje približne na úrovni ceny 1,5 litra benzínu.

Zaujímavosťou pritom je, že práve v susednej Viedni sa čoraz viac rozmáha nielen používanie elektromobilov, ale aj bicyklov na elektrický pohon. Je to aj vďaka štedrému finančnému príspevku vo výške až 350 eur, ktorý môže "elektrický" cyklista získať od mesta.

"Je to veľmi inšpirujúce. Vzhľadom na naše finančné možnosti však až o takýchto veľkých finančných čiastkach asi nebudeme uvažovať, ale myšlienka podpory cyklodopravy aj takýmto spôsobom, je veľmi zaujímavá," poznamenal bratislavský primátor.

Priemerného Slováka by tak zrejme skôr zaujalo prerobenie bicykla na elektrický pohon, než kúpa elektromobilu. Jeho cena sa totiž začína približne na hranici 30-tisíc eur. Cenovo dostupnejšie však môžu byť skútre, ktorých cena sa pohybuje nad úrovňou 2000 eur.

Záujemcovia o elektrické pohony sa pritom nemusia báť, že by nemali kde dobíjať svojich štvorkolesových ekologických miláčikov. Už do konca roka má byť v Bratislave vybudovaných 10 staníc určených práve na tento účel. Kde budú stáť, však zatiaľ nie je jasné.

 

Diskusia

Najčítanejšie