Ceny elektriny ničia slovenských zamestnávateľov. Píšu Ficovi

BRATISLAVA - Priemysel na Slovensku má jedny z najvyšších koncových cien elektriny. Zamestnávatelia sa obrátili na premiéra v snahe upozorniť na vážnosť situácie. Vyzývajú k odbornej diskusii.

Ceny elektriny ničia slovenských zamestnávateľov. Píšu Ficovi
Zdroj:TASR/AP

„Spojili sme svoje sily s cieľom vyjadriť hlboké znepokojenie nad týmto stavom a zároveň vyzvať k širokej odbornej diskusii o nastavení regulačného rámca na Slovensku,“ píše sa v otvorenom liste premiérovi.

Poplatky potápajú priemysel

Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mariána Juska otvárajú tému aj z dôvodu práve prebiehajúceho summitu EÚ, ktorý sa bude venovať energeticko-klimatickému balíčku. Vysvetľuje, že riešenie očakávali aj zo strany ministra hospodárstva, ktorý mal do konca septembra 2014 na rokovanie vlády predložiť materiál vedúci k zníženiu koncových cien elektrickej energie pre priemysel.

Nestalo sa a v auguste 2014 došlo naopak k zvýšeniu takzvanej tarify za prevádzkovanie systému, ktorá zdvihla koncové ceny elektriny pre slovenský priemysel. Pre porovnanie, jej výška vzrástla od roku 2008 viac ako 8-násobne. Z takmer 2,72 eur/MWh až na súčasných 21, 82 eur/MWh. Momentálne tvorí zhruba 20 percent z koncovej ceny elektriny.

"Prišlo k jej zvýšeniu, nazvem to, netransparentným spôsobom, bez ostatných konzultácií a dopadových štúdií," približuje prezident RÚZ.

Koncová cena pritom priamo ovplyvňuje mieru konkurencieschopnosti nielen voči firmám podnikajúcim mimo Európskej únie, ale aj voči konkurentom pôsobiacim v iných krajinách.

"Trend zvyšovania regulovanej zložky ceny elektriny bude mať v konečnom dôsledku vplyv na hospodársky rast, ako aj na vytváranie nových pracovných miest a životnú úroveň obyvateľov," zdôrazňuje Jusko.

Spoločnú snahu upozorňujúcu na vysoké ceny elektriny okrem RÚZ podporili aj Americká obchodná komora, Klub 500, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Podnikateľská aliancia Slovenska, Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, Francúzsko-slovenská obchodná komora, Holandská obchodná komora, Slovensko-rakúska obchodná komora, Taliansko-slovenská obchodná komora a Švédska obchodná komora.

Andrea Mačošková
 

Diskusia

Podarí sa zamestnávateľom zmeniť súčasnú situáciu?

Najčítanejšie