České zbrojovky sa sťažujú na diskriminačný postup agentúr NATO

PRAHA - Agentúry NATO pre zásobovanie (NSPA) sú diskriminačné, sťažujú si české zbrojovky. Denník E15 píše, že to dokazujú presvedčivými argumentmi. STV Group a štátny podnik VOP CZ vraj pre formálne nedostatky vypadli z tendrov na likvidáciu britských leteckých bômb a francúzskych delostreleckých granátov napriek tomu, že v porovnaní s konkurenciou ponúkli výrazne nižšie ceny a ich výkony mali byť voči životnému prostrediu ohľaduplnejšia.

České zbrojovky sa sťažujú na diskriminačný postup agentúr NATO
České zbrojovky sa dlhodobo nemôžu presadiť napriek tomu, že krajina disponuje modernou technológiou a skúsenosťami získanými z projektov ekologickej likvidácie munície českej armády. (ilustračné foto) Zdroj:TASR/AP

E15 tvrdí, že má dokumenty, podľa ktorých v prvom prípade zvíťazila ponuka za 2,16 milióna eur. České firmy, ktoré by bomby rozoberali a recyklovali, by ich kovové časti a trhavinu ďalej použili na civilné účely. Za celú operáciu by si účtovali 576-tisíc eur.

Ešte krikľavejším je postup NSPA v prípade kontraktu na likvidáciu 105-milimetrovej munície, ktorý cez aliančnú agentúru ponúkalo Francúzsko. Napriek tomu, že STV Group a VOP CZ za takzvanú delaboráciu nechceli peniaze a náboje mali v úmysle odkúpiť za 317-tisíc eur, boli aj v tomto prípade z tendra vylúčené. Víťazná nemecká spoločnosť za výkon zinkasuje 2,79 milióna eur. Pritom tritol nepremení na priemyselnú trhavinu, ale ho odvezie do spaľovne.

Šéf Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu ČR Jiří Hynek uviedol, že Česko v tendroch okolitých krajín býva dosť často úspešné, v prípade objednávok od NSPA sa dlhodobo nemôže presadiť napriek tomu, že krajina disponuje modernou technológiou a skúsenosťami získanými z projektov ekologickej likvidácie munície českej armády.

Hynek pripomenul, že Česko je členom muničného výboru NSPA. Od vstupu do NATO posiela Praha agentúre príspevok 60-tisíc eur ročne. Na možnosti získať tender sa to ale v podstate neprejavilo.

TASR
 

Diskusia

Sú podľa vás agentúry NATO diskriminačné?

Najčítanejšie