Chcete vyzerať ako vojak? Minister Glváč plánuje predávať vojenské maskáče v obchodoch

BRATISLAVA - Záujemcovia o nosenie „maskáčov“ slovenskej armády sa zrejme čoskoro dočkajú možnosti kúpiť si ich legálne v obchode. „Naša maskáčová uniforma je dnes raritou, pretože my sme snáď jediná armáda, ktorá ju nepredáva v army shopoch,“ poznamenal minister obrany Martin Glváč.

Chcete vyzerať ako vojak? Minister Glváč plánuje predávať vojenské maskáče v obchodoch
Takéto maskáče si čoskoro budete môcť obliecť aj vy. Zdroj:TASR/Milan Kapusta

Ľudia, ktorí chodia napríklad do lesa alebo na rybačku a chcú mať našu poľnú uniformu, ju zháňajú rôznymi pokútnymi spôsobmi. To by sa mohlo zmeniť, pretože Glváč plánuje zmeniť spôsob obstarávania výstrojných súčastí vojakov, ktorý by priniesol aj takýto bočný efekt.

V súčasnosti nárazovo nakupujú prakticky celoročné objemy napríklad bielizne, ktoré potom zostáva na sklade, kým si ho vojaci nevyberú v rámci systému svojich výstrojných bodov, hoci zaň rezort už na začiatku zaplatil.

„Máme tendenciu zmeniť to napríklad pri odevoch a rovnošatách. Veľké finančné prostriedky dáte pri nákupe a je to v skladoch. Potom sa s tým rôzne šmelí,“ konštatoval Glváč.

Minister Glváč odletel na Cyprus, vojakom vezie šunku aj kapustu

Tím, ktorý viedol šéf služobného úradu ministerstva navrhol iný postup. Na začiatku verejnou súťažou vyberú dodávateľskú firmu súčasti odevov vojakov. Sklad by však už mala prevádzkovať táto spoločnosť.

„Bude mať povinnosť, aby bol na sklade celý sortiment. Vojaci si ich odtiaľ budú podľa potreby vyberať výstrojné súčasti tak, ako to majú schválené,“ vysvetlil minister. Znamenalo by to, že ministerstvo by nemuselo v jednom okamihu zaplatiť niekoľko miliónov eur, aby všetkým vojakom kúpilo dané súčasti odevu a uniformy.

SITA
 

Diskusia

Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za vojenské maskáče?