Čo čaká Ukrajinu? NATO jej nepomôže, s Rusmi sa musí "pobiť" sama

BRATISLAVA/KYJEV - Súboje ukrajinskej armády s proruskými ozbrojencami, dobýjanie obsadených budov či letísk. To všetko boli udalosti, ktoré poznačili posledné dni u našich východných susedov. Aktuálne navyše Ukrajinci vôbec netušia, čo ich čaká v najbližších hodinách a dňoch.

Čo čaká Ukrajinu? NATO jej nepomôže, s Rusmi sa musí
Ukrajina zasiahla proti proruským jednotkám na svojom území. Výsledok nie je istý. Zdroj:SITA/AP

Aktuálne.sk preto položilo tri otázky o budúcnosti našich východných susedov analytikovi Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) Róbertovi Ondrejcsákovi a bývalému šéfovi českej vojenskej kontrarozviedky a bezpečnostnému analytikovi Andorovi Sándorovi. Prečítajte si, čo očakávajú.

Čo prinesú najbližšie dni na Ukrajine?

Andor Šándor: Strety podobné tým, ktoré sa odohrávajú v posledných dňoch sa nedajú vylúčiť. Všetko závisí od toho, ako bude misia ukrajinskej armády vnímaná ľuďmi a koľko negatívnych excesov si môžu dovoliť jej vojaci bez toho, aby to podnietilo protiukrajinské nálady zo strany proruských obyvateľov. Myslím si ale, že nič zásadné sa do ukrajinských prezidentských volieb 25. mája nestane.

Je nepochybné, že sa situácia neupokojí zo dňa na deň. Otázkou bude aj výsledok štvorstranných rokovaní a ako zároveň zúčastnené strany budú ochotné v praxi dodržiavať svoje záväzky. Už tu bolo množstvo konferencií, ktoré priniesli nádherné závery, ale prakticky sa nestalo nič, pretože ich nikto nedodržiaval.

Situácia na Ukrajine sa dramatizuje. Pristúpi Slovensko k mobilizácii?

Róbert Ondrejcsák: Bude to závisieť od niekoľkých faktorov. Prvým bude, aká úspešná bude vojenská operácia, ktorú spustili Ukrajinci. Ak to bude rýchle a úspešné, tak si myslím, že to môže viesť k stabilizácii situácie. Som ale presvedčený, že len vojenská operácia stačiť nebude. Musí sa spustiť politický proces, ktorý by viedol k vtiahnutiu juhovýchodných území do vnútroukrajinských záležitostí. Ak sa toto podarí, tak sa situácia môže postupne upokojiť.

Hrozí Ukrajine občianska vojna alebo konflikt s Ruskom?

Andor Šándor: Ak by som na to mal staviť peniaze, tak by som povedal, že to bude skôr prvá možnosť. Veci sa tam už dlhodobo nevyvíjajú ideálne. To, čo dnes sledujeme, sa môže občianskej vojne samozrejme blížiť a obávam sa, že tak ako dočasná ani nová ukrajinská vláda nebude schopná riešiť situáciu v krajine pozitívne. Majú pred sebou množstvo problémov, ktoré nebudú v dohľadnej dobe vyriešené. Takže pokiaľ ide o Ukrajinu, čaká nás ešte ťažké obdobie. Ani výsledky volieb a zostavenie vlády, súdiac podľa toho, kto by sa na tom mohol podieľať, nedávajú žiadnu záruku, že sa veci budú uberať pozitívnym smerom.

Pokiaľ hovoríme o vojne medzi Ukrajinou a Ruskom, myslím si, že si ju nikto nepraje. Bez ohľadu na to, že Rusko situáciu na území svojho západného suseda destabilizuje, si myslím, že nie je v jeho záujme viesť vojnu na takom veľkom území. Aj keď môžeme mať pocit, že sa tu opakuje krymský scenár, myslím si, že ide o niečo iné. 

OBRAZOM: Na východ Ukrajiny dorazili obrnené vozidlá s ruskými vlajkami

Róbert Ondrejcsák: Samozrejme je to vážna hrozba. Ak by ale Ukrajina nezasiahla do udalostí na východe, mohla by stratiť celý juhovýchod. Ak si ukrajinská vláda chcela zachovať suverenitu a vôbec celistvosť krajiny, musela už zasiahnuť.   

Ak by však vojenská operácia Ukrajincov bola úspešná len čiastočne alebo vôbec, môžeme očakávať, že sa spustí zdĺhavý vojenský konflikt medzi ukrajinskými a proruskými jednotkami, prípadne aj za účasti ruských jednotiek, ktoré sú na hranici východnej Ukrajiny. Dôležitým faktorom je aj miera zapojenosti Ruska. Ak to ostane na úrovni vysielania diverzných skupín a organizácie miestnych, tak to neprerastie do väčšieho konfliktu medzi oboma štátmi. Ak sa však Rusko rozhodne zasiahnuť do konfliktu viac, tak je jednoznačné riziko, že situácia bude eskalovať.

Zasiahne do bojov na Ukrajine NATO?

Andor Šándor: Nevidím ani malú šancu, že by na Ukrajine zasahovalo NATO. Neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať, aby sa aktivovalo. Podľa článku päť Severoatlantickej zmluvy slúži Severoatlantická aliancia na ochranu svojich členov, nie partnerov. Nevidím preto ani teoretickú možnosť, že by NATO na Ukrajine zasahovalo.

Róbert Ondrejcsák: NATO nie je priamo zaangažované v zmysle, že by hrozil útok niektorému z členských štátov. Na druhej strane však celá táto eskalácia prinesie takú radikálnu zmenu bezpečnostného prostredia na východ od nás, že to ovplyvní nielen bezpečnosť stredoeurópskych členských štátov, ale Aliancie ako celku.

Akákoľvek ďalšia destabilizácia Ukrajiny alebo odkrajovanie jej teritória vo výraznej miere ovplyvní aj nás. Zmení sa totiž rovnováha, ktorá doteraz existovala vo východnej Európe a Rusko sa vojensky priblíži k našim hraniciam.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Podarí sa vyriešiť situáciu na Ukrajine tak, aby sa vyhla občianskej vojne či konfliktu s Ruskom?

Najčítanejšie