Cyprus zachvátila panika. Banky sú zatvorené, ľudia prídu o časť svojich peňazí

NIKÓZIA - Obyvateľov Cypru v sobotu zachvátila panika po tom, ako lídri Európskej únie a Medzinárodného menového fondu odsúhlasili pre ostrovnú krajinu záchrannú pôžičku. Súčasťou jej prijatia je totiž okrem iného aj to, že na pomoci sa musia podieľať aj klienti tamojších bánk. Tí prídu o 6,75 percenta svojich vkladov a v prípade, že majú na účte viac ako sto-tisíc eur, banka im z uložených peňazí stiahne až 9,9 percenta.

Cyprus zachvátila panika. Banky sú zatvorené, ľudia prídu o časť svojich peňazí
Obyvatelia sa snažili vybrať z bankomatov svoje úspory. Zdroj:TASR/AP

Obyvatelia sa snažili v reakcii na správy vybrať z bankomatov svoje úspory, banky ich však krátko na to uzavreli a zablokovali aj akékoľvek elektronické operácie. Podmienky pôžičky začnú platiť až v utorok, keďže v pondelok je na Cypre štátny sviatok.

"Toto je lúpež a musíme v tom EÚ zastaviť," cituje spravodajský portál BBC jedného z nahnevaných obyvateľov. Ďalší však chápu, že v prípade krachu cyperských bánk by prišli ešte o oveľa viac peňazí.

Ministri financií eurozóny a predstavitelia MMF sa v sobotu dohodli na udelení záchrannej pôžičky pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur. Ostrovná krajina je už piatym členom eurozóny, ktorého musí únia zachraňovať pred krachom.

Cyprus dostane desať miliárd eur na odvrátenie bankrotu

O pôžičke rokovali desať hodín na schôdzke v Bruseli. Jej výška je však podstatne nižšia, ako Nikóziou požadovaných 17 miliárd eur. Cyprus musí výmenou za úver zmenšiť svoj bankový sektor, zvýšiť dane a zaviesť rozsiahle reformy, predovšetkým v prípade jeho netransparentného finančného sektora.

Cyperská vláda požiadala MMF a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku.

Sobotňajšie rokovania boli podľa ich účastníkov ťažké a dlhé aj preto, že viaceré členské štáty Európskej únie mali "morálny" problém s poskytnutím pomoci Cypru.

V tamojších bankách majú totiž založené účty prevažne zahraniční klienti, z veľkej časti napríklad aj oligarchovia z Ruska. Krajiny EÚ sa preto zdráhali použiť peniaze svojich daňových poplatníkov na záchranu neprehľadného a často podozrivého cyperského bankového

TASR
 

Diskusia

Pomôže pôžička zachrániť Cyprus pred bankrotom?

Najčítanejšie