Ďalšou obeťou globálneho otepľovania je Tuvalu

Poznaň - Ostrovný štát Tuvalu, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne, obvinil bohaté štáty, že blokujú tok peňazí na pomoc ost...

Zdroj: Wikipedia

Poznaň - Ostrovný štát Tuvalu, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne, obvinil bohaté štáty, že blokujú tok peňazí na pomoc ostrovným štátom, ktoré ležia v nízskej nadmorskej výške.

Peniaze sú pritom nevyhnutné, aby sa tieto krajiny mohli vyrovnať s rastúcou hladinou morí. Zmeny klímy môžu tieto ostrovy navždy vymazať z mapy sveta.

Predseda vlády štátu Tuvalu Apisai Ielemia povedal, že celosvetový rozvoj by mal prihliadať aj na chudobnú krajinu ako Tuvalu, ktorej najvyšší bod na pevnine je 5 metrov nad hladinou mora.

"Chceme prežiť ako ľudia, aj ako národ. Prežijeme. Je to naše základné právo," citovala premiéra agentúra Reuters.

Rokovania189 krajín o klíme v poľskej Poznani sa nezhodlo na kontrole plánovaných platieb z nového Fondu prispôsobenia, ktorý začne fungovať v roku 2009.

Na pomoc by sa malo vyhradiť 300 miliónov dolárov ročne. Peniaze majú ísť na projekty, ktoré rozvojovým krajinám pomôžu reagovať na povodne, suchá a rastúcu hladinu mora.

Tuvalu nechce trpieť za chyby iných štátov

"S ohľadom na našu extrémnu zraniteľnosť... Sme malá, nízko ležiaca krajina na ostrove. My sa nesmieme potopiť pod ťažobou problémov, ktoré spôsobili veľké, priemyslové krajiny," povedal premiér Tuvalu.

Malé ostrovné štáty tvrdia, že svet musí zasiahnuť rýchlo, inak bude neskoro, a keď sa s rastúcou teplotou roztopí ľad v Grónsku a na Antarktíde, zmiznú z povrchu.

Čítajte: Do roku 2030 sa na Slovensku oteplí, prídu tornáda

Niektorí predstavitelia sa domnievajú, že obyvatelia Tuvalu sa budú musieť presťahovať na Nový Zéland.

Dokonca aj väčšie ostrovy sú kvôli otepľovaniu v ohrození, pretože rastúca hladina mora môže zmenšiť ich plochu a donútiť pobrežné komunity, aby opustili svoje domovy a stiahli sa do vnútrozemia.

"Nepremýšľame o vysídlení. Sme hrdý národ ľudí s unikátnou kultúrou, ktorú nemôžete presunúť inam. Dúfam, že Tuvalu má ako národ právo existovať navždy. Je to naše základné ľudské právo," uzavrel premiér.

Prvé bolo Kiribati, teraz Tuvalu

Ostrovný štát Tuvalu nie je prvou obeťou stúpajúcej hladiny mora. O zániku ostrovného štátu Kiribati je podľa jeho prezidenta Anote Tonga rozhodnuté.

Ľad, sneh a oblaky na horizonte asi 70 km severne od Ilulissatu.Ľad, sneh a oblaky na horizonte asi 70 km severne od Ilulissatu. Zdroj: Reuters

Stúpajúca hladina oceánu podľa neho odsúdila súostrovie Kiribati s približne 100-tisíc obyvateľmi na zánik.

"Mnoho ľudí sa muselo presťahovať, pretože ich domy a polia pohlcuje voda. Dediny, ktoré tu stáli desiatky rokov, zanikajú. Nie som vedec ani klimatológ, ale mám dve oči a vidím, čo sa to deje," povedal Tong v júni.

Niektorí vedci očakávajú, že stúpajúca hladina oceánu zničí Kiribati už koncom tohto storočia.

Podľa šéfa úradu OSN pre životné prostredie (UNEP) Achima Steinera budú osud Kiribati nasledovať ďalšie tichomorské ostrovy.

 

Diskusia

Najčítanejšie