Daňové úrady prideľujú Slovákom nové čísla účtov

Bratislava - Ak ste si v schránke našli známy žltý lístoček a na ňom stojí, že na pošte vás čaká list od daňového úradu, nemusí to hneď znamenať neja...

Zdroj: SITA/AP

Bratislava - Ak ste si v schránke našli známy žltý lístoček a na ňom stojí, že na pošte vás čaká list od daňového úradu, nemusí to hneď znamenať nejakú nepríjemnosť s daniarmi.

Daňové úrady rozposielajú Slovákom listy, v ktorých ľudí informujú o nových číslach účtu, ktoré dostane každý daňovník.

Čítajte aj: Vyššie dane? Slováci sa im zrejme po voľbách nevyhnú

"V týchto dňoch sú registrovaným daňovým subjektom doručované doporučne do vlastných rúk prostredníctvom Slovenskej pošty oznámenia, v ktorých príslušný daňový úrad oznamuje základné číslo účtu pre platenie dane, ktoré je jedinečné pre každý daňový subjekt," konštatuje hovorkyňa Daňového riaditeľstva Gabriela Dianová.

Nové čísla účtov

Každému daňovníkovi je pridelené základné číslo účtu, ktoré bude patriť len jemu. Nové číslo budú musieť firmy či živnostníci používať od januára budúceho roka.

Daňový systém prestáva byť atraktívny. Nereformujeme

Zmena nastane aj pri variabilnom symbole. Ten sa bude "lepiť" k číslu účtu, ktorý dostanete. V súčasnosti je variabilným symbolom daňové identifikačné číslo (DIČ) alebo rodné číslo. Po novom sa bude pred základné číslo dávať šesťčíslie, ktoré označuje druh platby dane a za základné číslo štvorčíslie, ktoré znamená obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Ako príklad uvádza Daňové riaditeľstvo spoločnosť Alfa, ktorej daňový úrad pridelí základné číslo účtu 8000000001. Keď bude Alfa platiť DPH, zadá 500240-8000000001/8180, pričom číslo 500240 je predčíslie, ktoré sa používa len pri platbe dane z pridanej hodnoty.

keď bude chcieť firma zaplatiť napríklad daň z emisných kvót bude musieť použiť šesťčíslie 500363. Každý typ dane má totiž po novom svoje vlastné číslo.

Lacnejšie a efektívnejšie

Na čo to bude dobré? Výrazne by sa tak mal zlacniť a zefektívniť systém platenia daní, sľubuje Daňové riaditeľstvo. Daňovníci by sa tiež mali menej mýliť pri zadávaní platieb dane.

Zdroj: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Daňová správa poslala prvé informačné listy s pridelenými unikátnymi číslami 12. decembra, v súčasnosti by už mali byť vyexpedované všetky listy. Mnohých Slovákov ale nemuseli zastihnúť poštári doma, tí si budú musieť prebrať zásielky na pošte.

Začiatok reformy: Zbohom daňové a colné úrady

Okrem nových čísiel účtov čakajú zmeny všetky daňové úrady. Od januára vznikne finančná správa, pod ktorú bude spadať daňová aj colná správa.

 

Diskusia

Najčítanejšie