Do Nového roka vstupujú lekári s vybojovaným platom

Bratislava - Lekári vstupujú do Nového roka s prísľubom postupného navyšovanie miezd.

K 1. januáru by ich minimálna mzda nemala ...

Zdroj: SITA

Bratislava - Lekári vstupujú do Nového roka s prísľubom postupného navyšovanie miezd.

K 1. januáru by ich minimálna mzda nemala klesnúť pod 807 eur pre neatestovaného lekára a 1230 eur pre atestovaného lekára.

Ďalší rast by mal nasledovať v júli, kedy by sa mal minimálny plat dostať na úroveň 923 eur pre mladého lekára, 1461 pre lekára s dlhoročnou praxou. V januári 2013 sa minimálna mzda dvihne posledný raz a to na 961 a 1769 eur.

Minimálna mzda lekára bez príplatkov doposiaľ v niektorých regiónoch dosahovala od 550 do zhruba 800 eur.

Čo urobia šéfovia nemocníc?

Doposiaľ nie je jasné, ako sa so mzdami vysporiadajú riaditelia nemocníc. Riaditeľka neziskovky, ktorá spravuje nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach, Marta Eckhartová upozornila, že nemocnice majú peniaze len na prvú vlnu navyšovania.

"Ďalšie zvyšovanie platov sestier k aprílu a lekárov k júlu 2012 a potom k januáru 2013 nie je vykryté vôbec," ozrejmila.

Zdroj: TASR

Nitriansky lekár Peter Visolajský, podpredseda Lekárskeho odborového združenia, v tomto prípade upozornil na možné "zosekanie" osobných príplatkov lekárov.

Zároveň sa pýtal, ako sa riaditelia vysporiadajú so sľubom spred prijatia memoranda, kedy hrozil odchod dvoch tisícok lekárov. "Vyskytli sa i prípady, kedy im riaditeľ prisľúbil, len aby ostali, aj trojtisícový plat," povedal.

Starosti majú malé nemocnice

Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje malé a stredné nemocnice, navrhuje, aby rezort zdravotníctva uvoľnil rezervu 50 miliónov eur. Tá má pomôcť preklenúť obdobie, kým politici neprídu na to, ako systém zafinancovať.

Problém vyvstal po tom, ako v decembri zdravotné poisťovne malým nemocniciam nezaragantovali navýšenie prostriedkov.

"V prípade, že nedôjde k urýchlenému riešeniu problému, tak je vysoko pravdepodobné, že systém skolabuje už v marci alebo takmer s istotou v júni," citovala šéfa ANS Mariána Petka agentúra TASR. Zvýšenie platov lekárov bude pre malé nemocnice predstavovať 70 percent nákladov. Ohrozený je tak podľa Petka nákup liekov či platba energií.

Zdroj: TASR

Ako príklad zlej situácie uviedol nemocnicu v Ilave, kde farmaceutické distribučné spoločnosti nedávno odmietli dodať základné lieky.

LOZ: Problém boli poisťovne

Rok 2011 mal byť v zdravotníctve - podľa plánu vlády - rokom transformácie nemocníc na akciovky. Nakoniec sa však niesol v znamení boja lekárskeho stavu proti nej. Kým vláda hovorila o ozdravení systému, lekári sa obávali privatizácie.

V závere roka sa situácia vyhrotila a nemocnice sa pre nedohodu vlády a LOZ takmer dostali do kolapsu. Rezort zdravotníctva vtedy štyri požiadavky lekárov zúžili na boj o platy a tvrdil, že v rozpočte niet peňazí. "Lekári sa vybrali gréckou cestou," zhrnul minister Ivan Uhliairik (KDH).

Najväčší problém však podľa Visolajského ležal niekde inde. "Nakoniec sa ukázalo, že problém bol zákonom donútiť poisťovne platiť plnú výšku," skonštatoval s tým, že vláda sa silou mocou držala aj transformácie.

Chronológiu nájdete tu: Za slovenským Ďakujeme, odchádzame je bodka

Platy a stopka transformácii nakoniec prešli po dodatočnom vyhlásení štrajkovej pohotovosti lekárov. Dopomohla k tomu SaS, ktorá sa odmietla zúčastniť hlasovania, čím znížila kvórum. Proti transformácii bol najmä opozičný Smer, za jeho návrh však hlasovala aj časť KDH a Mostu-Híd.

Boj vlády a lekárov sa najnovšie prenáša aj na Ústavný súd. Sťažnosť na príkaz štátu pracovať (v rámci vyhlásenia núdzového stavu, pozn. red) podal jeden zo zdravotníkov.

 

Diskusia

Najčítanejšie