Dobrodružná dovolenka? Výmena bytu s cudzincom

Bratislava - Viete si predstaviť, že by ste si na niekoľko dní či týždňov vymenili byt či dom s úplným cudzincom?

Alebo by ste len ta...

Zdroj: Jiunlimited.com

Bratislava - Viete si predstaviť, že by ste si na niekoľko dní či týždňov vymenili byt či dom s úplným cudzincom?

Alebo by ste len tak zo dňa na deň prespali u neznámych ľudí na gauči, respektíve voľakto neznámy by prespal na pohovke u vás?

Čo sa pre niekoho na prvý pohľad môže zdať ako hazard, je pre iného skvelý návod ako prežiť dobrodružnú a pomerne lacnú dovolenku. Zážitku menom home exchange (výmena domovu) a couchsurfing (surfovanie na gauči) prepadli aj Slováci.

Viac ich však láka predstava pobytu na gauči, ako dovolenková výmena domácnosti.

Domácnosť za domácnosť

"Ostaň v mojom dome, kým ja budem v tom tvojom", takto znie hlavné heslo všetkých odvážlivcov, ktorí sa pustia do projektu Home Exchange. Do tejto myšlienky sa zatiaľ zapojilo približne 33 tisíc domácností v 132 krajinách sveta.

Stránky projektu zatiaľ hlásia iba päť slovenských odvážlivcov, ktorí sú ochotní vymeniť si domácnosť s cudzincom. Iné je to ale v prípade projektu Couch Surfing, do ktorého je zapojených približne 2 500 mladých ľudí zo Slovenska.

Zdroj: Jiunlimited.com

O čosi odvážnejší sú naši českí susedia. Tí v tomto roku otvorili sezónu Home Exchange Czech (česká výmena domovu) a oťukávajú sa v tom, ktorá chalupa pri lese môže byť menená za vilu pri mori. Do projektu za zatiaľ zapojilo 130 českých domácností.

Predpokladom bezpečnej výmeny domu je poistenie. To majú všetci účastníci Home Exchange ako povinné.

"Treba si uvedomiť, že vy síce dávate dom cudzím ľuďom, ale oni vám takisto dávajú ten svoj, takže majú rovnaké obavy. Istotne ale predpokladajú, že sa do ich domu nesťahujete preto, aby ste ho zničili. Môže samozrejme dôjsť k nejakej nehode a rozbijete niekomu hrnček, ale to sa rieši rýchlo formou refundácie," povedala pre Aktuálně.cz autorka projektu Hana Ferstl Darlingtonová.

Gaučoví surferi

Slováci dávajú skôr prednosť možnosti prespať u niekoľko na gauči. Bratislavčan Tomáš, ktorý si gaučové surfovanie niekoľkokrát vyskúšal na vlastnej koži, sa však nebráni ani tomu, žeby si vymenil na pár dní vlastné bývanie za cudzie. "Bývam ale v podnájme, takže teraz by to nešlo. Ale nebol by som proti, ak by som mal vlastný byt," hovorí.

Couchsurfing však nie je ubytovanie len tak zadarmo. Naopak. Predpokladá, že hostiteľ bude mať záujem o človeka, ktorému poskytol strechu nad hlavou, a zároveň mu pomôže spoznať mesto či krajinu. To platí aj pre cestujúcich surferov.

Gaučové surfovanie je teda omnoho osobnejší prístup k ubytovaniu cudzinca, keďže ponúkajúci ubytovanie s ním často trávi spoločný čas. Vznikajú priateľstvá, dokonca manželstvá. Alebo sa surferi zídu a rozídu.

Zdroj: Jiunlimited.com

"Moje skúsenosti, ktoré mám s couchsurfingom, sú veľmi príjemné. Skvelé bolo, že nám domáci previezli po meste. Človek sa dostane na miesta, kde by sa zvyčajne nedostal. Spoznávate mesto a ľudí viac zblízka. Samozrejme, záleží to od človeka, ktorý vás u seba nechá prespať, či má na vás čas," hovorí Bratislavčanka Andrea.

Podľa nej sa gaučové surfovanie obohacuje aj multikultúrny dialóg. "Raz u nás prespalo dievča z Belgicka, pôvodom bola z Madagaskaru, ktorá sa venuje projektom na základných školách po celom svete. Spali u nás aj Litovčania, Austrálčania, Angličanka či Američanka," dodáva.

Negatívne skúsenosti nemá, ale dodáva, že "couchsurfing vyžaduje istú mieru prispôsobenie sa."

Gaučoví surferi dobýjajú svet na vlne globalizácie

Prespať na Antarktíde 

Couchsurfingu sa v súčasnosti na svete venuje okolo 2,1 milióna ľudí, ktorý nadviazali 2,4 milióna priateľstiev. Najviac gaučových surferov je zaregistrovaných v USA (456 tisíc), Nemecku (198 tisíc) a Francúzsku (182 tisíc).

Surferi ovládli 76 tisíc miest a mestečiek, najviac ich žije v Paríži (37 tisíc), Londýne (31 tisíc), Berlíne, Montreale, Istanbule a Viedni. Surferi dominujú Európe, avšak čerešničkou je aj to, že na gauči môžete prespať aj na Antarktíde, odkiaľ hlásia 78 miest na prespatie.

Najčastejšie sa komunikuje v angličtine a francúzštine, naposledy pribudli jazyky ako katalánčina či inguština.

Na gaučovanie majú odvahu skôr muži ako ženy. Priemerný vek surfera je 28 rokov, najviac surferov sa pohybuje vo vekovej skupine 18 až 24 rokov, ale na stránkach couchsurfingu sú registrovaní aj surferi od veku 80 do 89 rokov (368).

 

Diskusia

Najčítanejšie