Ebola rozkladá zdravotníctvo. Ľudia umierajú na bežné komplikácie

BRATISLAVA/MONROVIA - Epidémia eboly so sebou nesie čoraz zlovestnejšie projekcie. K najhoršiemu scenáru o predpokladaných 20-tisícoch prípadoch do konca mesiaca sa pridružil ešte horší. Hovorí o možnosti, že do konca januára, pokiaľ sa niečo nezmení, sa môže ebolou nakaziť od pol milióna až po 1,4 milióna ľudí. Uvážiac, že svetu naďalej chýba sérum bez prívlastku testovacie, a že ebolu neprežije takmer každý druhý človek, je číslo viac než znepokojujúce.

Ebola rozkladá zdravotníctvo. Ľudia umierajú na bežné komplikácie
Muž s príznakmi eboly čaká na vstup do liečebného centra. Zdroj:SITA/AP

Jednou z organizácií, ktorá na ebolu upozorňovala už pred vyše pol rokom, boli Lekári bez hraníc (MSF). Tí začiatkom marca prišli prvý raz s kritikou, že vlády aj zdravotnícke organizácie vírus vzhľadom na riziká podceňujú.

Po siedmich mesiacoch sa Lekári bez hraníc musia opakovať. Reakcia na vírus je naďalej nedostatočná, potvrdila ich šéfka Joanne Liu počas vystúpenia v OSN.

Pacient nula. Lekári zrejme zistili, kto spustil epidémiu eboly

"Naše zariadenie v Monrovii otvára brány len na tridsať minút denne, aby prijalo nových pacientov na miesta tých, ktorí počas noci zomreli," opisuje situáciu hovorkyňa českej pobočky MSF Míla Janišová. Ochorenie sa podľa nej šíri tak rýchlo aj preto, že nakazení pacienti nemôžu byť pre nedostatočné kapacity zdravotníckych zariadení izolovaní a vracajú sa naspäť domov.

V zasiahnutých krajinách však nastáva ďalší vážny problém.

"Mnoho ľudí - viac než na ebolu - zomiera na banálne a ľahko liečiteľné ochorenia, ako sú malária alebo pôrodné komplikácie, pretože zdravotnícky systém je totálne zrútený. Na ebolu umierajú aj zdravotníci, ľudia sa boja ísť do nemocnice, aby sa tam nenakazili," približuje Janišová.

S ebolou bojujú v prvej línii: Sledujú strach v očiach pacientov

Aj Lekári bez hraníc potvrdzujú, že možný scenár o viac ako milióne nakazených je najčernejším. "Pokiaľ medzinárodné spoločenstvo urýchlene neprejde od sľubov k činom a neprijme potrebné opatrenia, skutočne sa môže stať, že počet nakazených dosiahne tieto rozmery," upozorňuje Janišová.

Stanislava Harkotová

Redaktorka
 

Diskusia

Myslíte si, že sa ebola môže ešte viac vymknúť spod kontroly?

Najčítanejšie