Juncker pricestuje za Mayovou do Londýna. Témou stretnutia bude Brexit

BRUSEL - Na pozvanie britskej premiérky Theresy Mayovej sa s ňou budúci týždeň v Londýne stretne predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Témou stretnutia budú rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktoré sa začnú po júnových britských predčasných voľbách.

Mayová, Juncker, Brexit
Juncker pricestuje za Mayovou do Londýna, témou stretnutia bude Brexit. archívne foto Zdroj:TASR/AP

"Predseda EK Juncker v stredu 26. apríla príde do Londýna na pozvanie britskej premiérky Theresy Mayovej. Budú diskutovať o rokovaniach o Brexite medzi európskou dvadsaťsedmičkou a Spojeným kráľovstvom," oznámila vo štvrtok hovorkyňa EK Mina Andrejevová.

Gabriel o predčasných voľbách v Británii: Prinesú viac "jasnosti a zodpovednosti"

Na stretnutie s Mayovou do Londýna príde aj hlavný vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier, šéf Junckerovho kabinetu Martin Selmayr a jeho poradca pre otázky diplomacie Richard Szostak. Hovorkyňa EK nevedela povedať, kto sa okrem premiérky Mayovej zúčastní na stretnutí za britskú stranu.

"Potrebný súhlas"

Na otázku, či sa dá zvrátiť proces Brexitu, ktorý sa formálne začal v marci aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy, Andrejevová uviedla, že to možné je. Bol by na to ale potrebný súhlas Spojeného kráľovstva a všetkých ostatných 27 členských štátov EÚ.

Priateľské stretnutie Mayovej a Tuska. Rokovali o znížení napätia okolo Brexitu

EK v stredu informovala, že Juncker sa s Mayovou telefonicky dohodol, že rokovania o Brexite sa začnú až po britských predčasných voľbách naplánovaných na 8. júna.

Galéria 10 fotografií

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie