Stále viac. V prvom polroku sa v Európe predalo 8,2 milióna áut

BRUSEL - Od januára do konca júna bolo v EÚ predaných 8,2 milióna áut. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje rast o 4,7 percenta.

cesta, auta
Ilustračné foto. Zdroj:AP/TASR

Spomedzi najväčších trhov EÚ vykázali najlepšie výsledky Taliansko a Španielsko. Predaj áut v Taliansku vzrástol za prvých šesť mesiacov medziročne o 8,9 % a v Španielsku o 7,1 %.

V júni vzrástol predaj aút o viac než dve percentá na takmer 1,5 milióna áut. To síce oproti máju predstavuje výrazné spomalenie rastu, zároveň je to ale najlepší júnový výsledok za posledných 10 rokov. Štatistiky zverejnilo Združenie európskych výrobcov áut (ACEA).

Volvo prichádza so samoobslužnými autami. Vývojárom však spôsobujú problémy klokany

Aj pod júnový rast sa najviac podpísali Taliansko a Španielsko, kde predaj áut vzrástol o 12,9 percenta, respektíve o 6,5 percenta. Naopak, v Nemecku a Veľkej Británii sa predaj áut v júni znížil. V Nemecku klesol o 3,5 percenta a v Británii o 4,8 percenta.

Z automobiliek najvýraznejší júnový rast predaja zaznamenala japonská Toyota. Predaj jej áut vzrástol o 12,9 percent. Rast zaznamenala aj spoločnosť Fiat Chrysler (7,9 %), ďalej spoločnosť Daimler, ktorá zvýšila predaj o 4,2 %, ako aj francúzske automobilky. Predaj PSA Group vzrástol o 3,9 % a predaj firmy Renault o 3 %.

NASA má prvú fotografiu búrky v Slnečnej sústave. Veľkú červenú škvrnu zaznamenala sonda Juno

Aj napriek problémom v dôsledku emisnej kauzy rast predaja zaznamenala v júni aj nemecká automobilka Volkswagen, aj keď len mierny. Jej predaj vzrástol o 2,7 %. V rámci koncernu sa menej darilo výrobcovi luxusných vozidiel Audi, ktorého predaj klesol v júni o 1,4 %.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie