USA zmiernili sankcie voči Iránu. Pre vývoj balistických striel však uvalili nové

WASHINGTON - Administratíva prezidenta USA potvrdila v stredu platnosť uvoľnenia sankcií voči Iránu v súlade s medzinárodnou dohodou o iránskom jadrovom programe. Súčasne však uvalila na Teherán nové reštrikcie v súvislosti s vývojom balistických striel, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

iran, raketa, odpalenie, skuska
Administratíva prezidenta USA uvalila na Teherán nové reštrikcie v súvislosti s vývojom balistických striel. Archívne foto Zdroj:TASR/AP

Platnosť najtvrdších ekonomických opatrení voči Iránu Spojené štáty pozastavili v rámci prelomovej medzinárodnej dohody z roku 2015. V súlade s príslušným zákonom však možno tieto sankcie pozastaviť maximálne na obdobie 120 dní.

Naposledy tak urobila v januári vláda predchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu.

Trump pohrozil odchodom z NATO. Na zotrvanie v Aliancii má podmienku

V stredu tak prvýkrát urobila aj Trumpova administratíva. V prípade, že by sa tak nestalo, mohlo by to ohroziť platnosť celej medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, uviedla agentúra Reuters.

V rovnaký deň však ministerstvo financií USA uvalilo na Teherán nové sankcie pre vývoj balistických striel a podpore režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Sankčný zoznam sa rozšíril

Na príslušný sankčný zoznam pribudlo sedem fyzických a právnických osôb z Iránu a Číny. Ide o dvoch popredných iránskych vojenských činiteľov, jednu iránsku spoločnosť, jedného Číňana a tri čínske firmy podporujúce iránsky program vývoja balistických rakiet.

Jeden z iránskych predstaviteľov, voči ktorému sú namierené nové sankcie v podobe zmrazenia vkladov a zákazu finančných transakcií, sa podľa Washingtonu podieľal na predaji výbušnín do Sýrie.

Trump sa priznal: Rusom som tajné informácie prezradil, mám na to právo

"Je znepokojujúce, že osoby zapojené do iránskeho balistického programu pomáhajú brutálnemu Asadovmu režimu - a my preto podnikáme kroky, aby sme takémuto konaniu zabránili," vysvetlil prijatie nových sankcií minister financií Steven Mnuchin.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie