Rakúske potraviny sú oficiálne kvalitnejšie. Podľa odborníka je to logické

BRATISLAVA - Zloženie lacnejších potravinárskych výrobkov zodpovedá aj ich cene. Uviedol to predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár v reakcii na utorkový brífing Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o dvojakej kvalite potravín.

potraviny supermarket obchod
Podľa Csollára zodpovedá kvalita jedla v supermarketoch ich cene. Zdroj:Shutterstock.com

Šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS) v utorok informovala, že takmer u polovice testovaných výrobkov laboratórne testy potvrdili, že v Rakúsku sú rovnaké potraviny nadnárodných výrobcov kvalitnejšie ako tie, čo sa predávajú v SR. Pri testovaní najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky.

Naše potraviny nie sú vôbec drahé. Na Západe si poriadne priplatíte

 Po zmene politického režimu v roku 1989 začali podľa Csollára na Slovensko "prúdiť" zahraničné potraviny, o ktorých si ľudia mysleli, že sú určite vždy kvalitnejšie. "Nebolo to tak stále," podčiarkol. Kvalitnejšie výrobky majú podľa neho spravidla vyššiu cenu, ako tie, ktoré sú lacnejšie.

Predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár. Predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár. Zdroj: TASR

"Lacnejšie sa vyrobí, takže sa môže aj lacnejšie predať," poznamenal. Pre trhy tzv. postsocialistických krajín sa podľa jeho slov používajú často iné suroviny na výrobu produktu, ako idú do produktov, ktoré sa predávajú na trhoch tzv. rozvinutých krajín.

Výstava jedla Danubius láka množstvo ľudí. Slovenské výrobky z roka na rok kvalitnejšie

Ak sa v obchodoch v SR nebude vyskytovať tovar slovenského pôvodu, tak sa podľa neho nákupné zvyklosti Slovákov nezmenia. "Ak budú na regáloch tovary slovenského pôvodu, tak sa zákazník rozhodne, čo si kúpi. Je známou pravdou, že slovenské potraviny majú v skupine COOP Jednota asi 70-% podiel. Na Slovensku, na rozdiel, napríklad od Rakúska, Nemecka či Francúzska, zákazníkom chýba tzv. spotrebiteľský patriotizmus," dodal Csollár.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie