Slovenskí podnikatelia odkázali Bruselu: Vaši byrokrati zlyhávajú a škodia

BRATISLAVA - Biznis na Slovensku si žiada lepšie podmienky. Aj keď sa podľa rebríčka zlepšujeme, stále je čo doháňať. Podnikatelia v zastúpení Slovenskej obchodnej a podnikateľskej komory (SOPK) poslali vláde niekoľko odkazov - a nielen tej našej. Brusel podľa nich v mnohom zlyháva.

peniaze eura europska unia
ilustračné foto Zdroj:Shutterstock

„Slovenská republika sa z pohľadu vývoja svojej ekonomiky zaradila medzi najdynamickejšie krajiny tak eurozóny, ako aj celej Európskej únie,“ povedal predseda SOPK Peter Mihók.

Mihók ďalej skonštatoval, že slovenská ekonomika je v dobrej kondícii aj z hľadiska verejných financií, ako aj makroekonomických ukazovateľov. Hoci pochválil rozpočtovú konsolidáciu, neodpustil si kritiku situácie v súkromnom sektore.

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Prerastanie politiky a biznisu pokračuje. Len pozor na jazyk!

„Súčasne treba tiež konštatovať, že kvalita podnikateľského prostredia stále nedosahuje tie parametre, ktoré sú potrebné na ešte razantnejší rast, a takisto legislatívna stabilita nedosahuje úroveň potrebnú na strategické rozhodovanie firiem,“ skonštatoval predseda SOPK.

Nie všetci sa majú lepšie

Problémom je aj to, či sa premietajú pozitívne čísla ekonomiky do života bežných ľudí. Tí však toľko rast necítia.

„Treba analyzovať a následne riešiť skutočnosť, že napriek týmto priaznivým údajom je dopad na reálnu životnú úroveň a kvalitu života našich občanov výrazne oneskorený,“ dodal.

SOPK očakáva, že nová vláda prinesie jednoduchú stratégiu strednodobého rozvoja spoločnosti, ale aj otázky vysokého daňovo-odvodového zaťaženia, vysokých cien energií pre podnikateľov, administratívnej náročnosti pre firmy, zlej situácie vo výkone v súdnej moci a realizovanie reformy vzdelávania.

Brusel zlyháva

Podľa Mihóka stojí EÚ pred kľúčovými otázkami vývoja v blízkej budúcnosti. Týka sa to najmä migračnej krízy.

Šefčovič: EÚ si nemôže a nechce dovoliť rozpad schengenskej zóny

„Nezvládnutie migračnej vlny smerujúce do EÚ ukazuje tak na odtrhnutie bruselskej politiky od jej členských krajín, ako aj na neschopnosť riešiť krízové situácie na úrovni prebujnenej a súčasne nefunkčnej byrokracie, ako aj lídrov jednotlivých členských krajín,“ dodal.

EÚ stráca pozíciu lídra a musí podľa Mihóka prejsť reformou, v ktorej by už nemala byť koncentrácia procesov do rúk bruselských úradníkov.

Viac rokovaní s vládou

Dialóg, ktorý vláda vedie so SOPK, považuje Peter Pellegrini za dôležitý pre vytváranie lepšieho podnikateľského prostredia.

Mafia, vydieranie, výpalníctvo. Dôvody úteku našich podnikateľov do daňových rajov

Ocenil prílev zahraničných investícií, ktorý podľa neho prispieva k lepšej konkurencieschopnosti.
„Slovenská republika sa v hodnotení kvality podnikateľského prostredia umiestnila na 29. mieste zo 189 krajín sveta v rebríčku Doing business. Naša pozícia sa v porovnaní s rokom 2015 zlepšila o 8 priečok,“ povedal Pellegrini.

Sľúbil odbúrať zbytočné bariéry, duplicitné potvrdenia a nadbytočnú administratívu. Dlhodobá stratégia znižovania regulačného zaťaženia podnikateľského prostredia má priniesť pozitívne výsledky.

Čo chcú slovenskí podnikatelia?

  • Zníženie daňového a odvodového zaťaženia
  • Znížiť daň z príjmov pre právnické a fyzické osoby s cieľom dosiahnutia úrovne 20 % v roku 2020
  • Znížiť zrážkovú daň
  • Zrušiť povinnosť odberateľa platiť DPH za dodávateľa, ktorý ju nezaplatil
  • Zrušiť zdravotné odvody z dividend
  • Znížiť limity na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov a zrušiť daňové licencie
  • Zlepšiť vymáhateľnosť práva, presadzovať transparentnosť vo verejnom obstarávaní a potláčanie korupcie
  • Prijať protischránkový zákon
  • Dosiahnuť vyrovnaný rozpočet vo verejnej správe do roku 2018
  • Zásadné zmeny v školstve s cieľom vytvorenia efektívneho vzdelávacieho systému

Radovan Kopečný

 

Diskusia

Najčítanejšie