Účet za vodu sa po voľbách rozvíri. Akú cenovú sprchu chystajú politici?

BRATISLAVA – Nižšia DPH na vodu či celkové zlacnenie životodarnej tekutiny – aj to plánujú politické strany po voľbách. Podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví majú byť maximálne ceny v roku 2016 rovnaké ako vlani. Politické strany však majú svoje plány.

Účet za vodu sa po voľbách rozvíri. Akú cenovú sprchu chystajú politici?
Čo bude s pitnou vodou po voľbách? Zdroj:TASR/Radovan Stoklasa

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny klesla, no na vodu sa zabudlo. Základnejšia než základné potraviny sa však tiež možno dočká zlacnenia, aj keď sa pohybuje na pomedzí potraviny a energie. Čo plánujú politici po voľbách? Zisťovali sme, či zrazia DPH a ceny vody


Smer-SD

Lacnejšia voda – ???

Zdroj: TASR

„Ak ide o nejaké ďalšie rozširovanie nižšej DPH, naša odpoveď zaznela už v čase, keď sme navrhovali zníženú DPH na vybrané základné potraviny. Povedali sme, že táto téma zostáva otvorená, ale musíme najprv vidieť, aký má to pozitívny vplyv, pretože našim zámerom je predovšetkým podporiť spotrebu. Fakt je taký, že voda je nielen potravina. Ak hovoríme o potravinách, tak tá voda je kdesi na pomedzí,“ povedal Branislav Ondruš.


#Sieť

Lacnejšia voda – Áno

Zdroj: TASR

„Pitná voda je jednou z oblastí, kde budeme aktívne usilovať o rozumnejšiu cenotvorbu, a to aj cez fiškálne nástroje. Samozrejme, v rovnováhe s jej ochranou ako jedného z pokladov Slovenska. Skúsenosť hovorí, že privatizácia vodárenských spoločností môže viesť  k vyšším cenám vody, ako to platí pri vodárňach v správe obcí a miest. Robíme všetko pre to, aby sme tam, kde môžeme, ochránili prístup ľudí k vode za primeranú cenu,“ informovala Aktuálne.sk hovorkyňa strany #Sieť Karolína Ducká.

 

SNS

Lacnejšia voda – Áno

Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

„Voda nie je len potravina, ale je využívaná na veľa iných účelov. Na základné potraviny, medzi ktoré patri aj balená voda, navrhujeme nižšiu sadzbu DPH,“ povedal podpredseda SNS Vladimír Chovan.

 

Most-Híd

Lacnejšia voda – Áno

Zdroj: SITA/Robert Tappert

„V parlamente sme už v tomto volebnom období navrhovali zníženie DPH nielen na všetky potraviny, ale aj na vodu. Naším cieľom je znižovanie daní a lepšia efektivita ich výberu,“ plánuje podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

 

Sloboda a solidarita

Lacnejšia voda – Áno

Zdroj: TASR/Michal Svítok

„My nie sme za selektívny prístup k určitým komoditám, ktoré by mali mať inú výšku DPH. Sme za to, aby bola DPH čo možno najnižšia na všetko,“ povedala Jana Kiššová.

 

KDH

Lacnejšia voda – Áno

„Všetky energie sú drahé pre malé a stredné podnikanie, tvoria až 50 percent nákladu pre firmu. Čo sa týka vody, áno, sme za zníženie všetkých energií, máme ich najdrahšie. Konkrétne, čo sa týka vody, máme stočné, máme vodné, od roku 1964 nepoužívaná vyhláška zaviedla platbu za zrážkovú vodu. Sme zásadne proti tomu a sme za to, aby táto platba bola vypustená,“ povedal Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov..

Radovan Kopečný

 

Diskusia

Znížiť alebo zrušiť DPH na vodu?

Najčítanejšie