ÚRSO čakajú zmeny. Energetický holding by mal byť "vážnym hráčom"

BRATISLAVA - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) čakajú po utorkových (14. 2.) diskusiách v Koaličnej rade pravdepodobne zmeny. Vyplynulo to zo slov šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Petra Žigu (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu.

Peter Ziga
Vytvorenie energetického holdingu má mať podľa ministra hospodárstva Petra Žigu vecný aj obchodný zmysel. Archívne foto Zdroj:TASR - Jakub Kotian

"Prišiel som s alternatívami, ktoré už v zásade boli aj prezentované. Zavedie sa buď krížové podpisovanie predsedu a podpredsedu ÚRSO, prípadne sa rozšíri regulačný úrad o ďalšieho podpredsedu, respektíve oddelí sa post predsedu Regulačnej rady a regulačného úradu, aby post nezastával jeden človek, ako to bolo doteraz," poznamenal.

Jahnátkova kritika ÚRSO: Zásadne pochybil, vláda však nemohla nič robiť

Pri diskusiách o možných zmenách jestvuje podľa Žigu teda "niekoľko alternatív, o ktorých je potrebné diskutovať". "V tejto chvíli však neviem povedať, ktorým smerom sa názor uberá, pretože táto diskusia neprebehla," dodal minister hospodárstva.

Energetický holding ako "vážny hráč"

Vytvorenie energetického holdingu, o ktorom by mala tiež vo štvrtok (16. 2.) diskutovať Koaličná rada, má mať vecný aj obchodný zmysel. Uviedol to po rokovaní vládneho kabinetu šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD).

Holjenčík na koberčeku u prezidenta. Kiska neskrýval sklamanie

"Nemal by to byť nejaký nový 'moloch', ktorý vznikne. Mala by to byť nová flexibilná spoločnosť, ktorá bude zastrešovať energetické spoločnosti na Slovensku," priblížil.

Energetický holding by podľa neho mal byť teda "vážny hráč" v energetike. "Niečo možno podobné ako v tomto priestore je napríklad MOL alebo ČEZ, či EdF vo Francúzsku. Ak sa pozriem na portfólio, inšpiráciou by mohol byť najmä ČEZ ako podobná schéma," spresnil.

ÚRSO na nič nečaká. Po energiách upraví aj ceny vody

Pri diskusii a rozhodovaní o tom, či energetiku SR organizovať v energetickom holdingu, alebo či posilniť vplyv štátu cez posilnenie MH SR v energetických podnikoch je podľa neho "určite aj politický faktor". "Viem si predstaviť aj alternatívu energetického holdingu, viem si predstaviť aj nejaké posilnenie pozície ministerstva hospodárstva," dodal.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie