Fico: Fajčenie marihuany by malo byť len priestupkom

BRATISLAVA – Fajčenie marihuany by už nemalo byť trestným činom, ale len priestupkom. Taká je predstava premiéra Roberta Fica. Povedal to po prednáške na pôde Paneurópskej vysokej školy. Video je zverejnené na internete.

Fico: Fajčenie marihuany by malo byť len priestupkom
V susednom Česku sa marihuana od apríla dá kúpiť aj v lekárni, na medicínske účely. Zdroj:TASR/Štefan Puškáš

„Ak niekto fajčí marihuanu, nerozmýšľa o tom, že mu hrozí nejaký trest. Skôr by som sa preto odkláňal od trestného práva a riešil by som to ako priestupky, ako niečo úplne iné, než trestný čin, ako to máme teraz,“ hovorí predseda vlády.

Slovensko síce podľa neho nie je pripravené priamo na legalizáciu marihuany. „Určite však je pripravené na postupné kroky, ktoré budú zmäkčovať osobné postihy za jej užívanie,“ dodáva Robert Fico.

Trestným činom by podľa neho malo naďalej zostať obchodovanie s marihuanou. Pri užívaní by však malo ísť trestné právo bokom.

Premiérov postoj sa pozdáva aj najvýraznejšiemu bojovníkovi za legalizáciu marihuany na parlamentnej pôde – Martinovi Poliačikovi (SaS). „Ak to prejde v takej podobe, ako hovorí, bude to výrazné zlepšenie situácie na Slovensku,“ vysvetlil. Dnes je podľa neho problém v tom, že štát kriminalizuje užívateľov marihuany.

Poliačik: Nemôžeme každého dávať do basy

„To znamená, že robíme kriminálnikov z ľudí, ktorých spoločenská škodlivosť je veľmi nízka. Skôr sú obeťou prostredia, alebo nesprávneho riešenia svojich problémov, než aktívnymi páchateľmi trestnej činnosti,“ argumentuje poslanec.

Do väzenia majú ísť najmä díleri, vláda zmiernila tresty za drogy

Ak je úlohou štátu aktívne chrániť svojich občanov, mal by podľa neho aj vo vzťahu k drogovej problematike dbať o to, aby ujma na strane užívateľov bola čo najmenšia. „A nie každého automaticky dávať do basy,“ zdôraznil Poliačik.

V súvislosti s užívaním marihuany si vie predstaviť miernejšie postihy – napríklad verejnoprospešné práce, alebo nízke peňažné pokuty.

Borec chce zmierniť tresty

Zníženie trestov za marihuanu avizoval minister spravodlivosti Tomáš Borec už na jeseň. Zmena by mala byť súčasťou pripravovanej veľkej novely trestného zákona a trestného poriadku.

„Čo sa týka ľahkých drog, nechceme ísť cestou absolútnej dekriminalizácie. Keď tak znižovania trestov tak, aby boli primerané a aby nedošlo k tomu, že by boli tí, ktorí sú drogoví díleri, odsúdení na podmienečné tresty,“ vysvetlil pred časom minister spravodlivosti pre Aktuálne.sk.

Jednou z uvažovaných možností je podľa hovorkyne rezortu zmena skutkovej podstaty trestného činu týkajúceho sa neoprávneného prechovávania marihuany pre osobnú spotrebu, podľa ktorej by o trestný čin išlo až pri recidíve. "To znamená, že pri prvom prichytení napríklad s jednou marihuanovou cigaretou, by sa postupovalo podľa zákona o priestupkoch a až pri opakovanom porušení zákona by išlo o trestný čin," vysvetila. 

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Mala by byť marihuana len priestupkom?

Najčítanejšie