Firma žiada povolenie potratovej tabletky. Bolo by to protiústavné, tvrdí Záborská

BRATISLAVA/BRUSEL - Europoslankyňa Anna Záborská je presvedčená, že ak by Štátny ústav kontroly liečiv povolil predaj potratovej tabletky RU 486, konal by protiústavne. Vyzýva preto ministerku zdravotníctva a riaditeľa ŠÚKL, aby zamietol žiadosť o registráciu pre prípravok Mifegyn, ktorú podala spoločnosť Exelgyn v máji minulého roku. Rozhodnutie sa očakáva už v najbližších dňoch.

Firma žiada povolenie potratovej tabletky. Bolo by to protiústavné, tvrdí Záborská
Europoslankyňa tiež upozornila na nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ v prípade Brustle vs. Greenpeace, podľa ktorého ľudské embryo "predstavuje každé ľudské vajíčko od štádia oplodnenia" a je Zdroj:http://zpravy.idnes.cz

"Ústava SR garantuje právo na ochranu života aj pred narodením. Zároveň aj harmonizovaná legislatíva EÚ dáva každému členskému štátu právomoc rozhodovať o tom, či na svojom území umožní predaj prípravkov vyvolávajúcich potrat. Verím, že Ministerstvo zdravotníctva aj Štátny ústav kontroly liečiv dobre poznajú platnú legislatívu a nepovolia predaj potratovej tabletky na Slovensku," zdôraznila Anna Záborská.

Europoslankyňa tiež upozornila na nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ v prípade Brustle vs. Greenpeace, podľa ktorého ľudské embryo "predstavuje každé ľudské vajíčko od štádia oplodnenia" a je potrebné rešpektovať jeho dôstojnosť. Prípravok Mifegyn nie je antikoncepcia. Pod označením RU 486 bol vyvinutý s jediným cieľom - umelo vyvolať potrat a smrť ľudského zárodku.

"Štát, ktorý čelí demografickej kríze, by mal namiesto liberalizovania potratov hľadať spôsoby, ako podporiť ženy v rozhodnutí prijať počaté dieťa," dodala Záborská.

TASR
 

Diskusia

Mala alebo nemala by sa podľa vás tabletka predávať?

Najčítanejšie