Bratislava dala obom Milanom košom. Nesrovnal je novým primátorom

ONLINE - Od siedmej hodiny ráno sa rozhoduje o tom, kto bude šéfovať takmer trom tisíckami slovenských obcí. Pred touto dilemou pritom stoja aj Bratislavčania, ktorí si vyberajú nového šéfa Primaciálneho paláca, a tým aj celého hlavného mesta.

Bratislava dala obom Milanom košom. Nesrovnal je novým primátorom
Novým bratislavským primátorom sa stal Ivo Nesrovnal. Zdroj:TASR/Michal Svítok

Bude radnici šéfovať ďalej kandidát s podporu Smeru a súčasný prvý muž radnice Milan Ftáčnik? Alebo po ňom preberie žezlo jeden z tribúnov novembra 1989 a kandidát širokej pravicovej koalície Milan Kňažko? Čiernym koňom sa ale môže stať aj nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal.

Aktuálne.sk pre vás bude sledovať, ako súboj prežívajú jednotliví primátorskí kandidáti na svojich štáboch. Prinesieme Vám ich pocity pred sčítaním hlasov, ale aj prvé reakcie počas zverejňovania priebežných výsledkov.

Sledujte súboj o Bratislavu ONLINE s Aktuálne.sk. Naši reportéri vám prinesú najčerstvejšie informácie z terénu už od 20.00 priamo tu. 

2:00 - Balíme už aj na štábe nového primátora Bratislavy. "V tejto chvíli sa s Vami lúčim a prajem Vám peknú noc a uvidíme sa, keď budú oficiálne výsledky," rozlúčil sa Nesrovnal. Hoci tu panuje veselá nálada, pomaly ale isto všetci balia.

1:16 - Lúčime sa aj zo štábu Milana Kňažka.

 

1:11 - Opúšťame štáb Milana Ftáčnika. Končiaci primátor nie je v priestore štábu, ostal v inej miestnosti, kde mal aj tlačovú konferenciu. Jeho hostia stále živo diskutujú, ľudovka stále hrá do noci. Pekný zvyšok volebnej noci.

Prečítajte si prvé reakcie kandidátov na výsledky  

1:08 - "Predbežné výsledky naznačujú, že to vyzerá nádejne," uviedol svoju "víťaznú reč" Ivo Nesrovnal a následne sa sálou rozľahol silný a dlhý potlesk. "Chcel by som sa v prvom rade poďakovať svojej rodine, že mi bola zdrojom energie. Moje najväčšie ďakujem ale patrí všetkým Bratislavčanom a Bratislavčankám, ktorí mi odovzdali svoj hlas. To je na teraz všetko. Na všetko ostatné bude dosť času, keď budú oficiálne výsledky."

1:06 - Milan Kňažko práve prišiel a dáva svoje vyhlásenie médiám. ,,Dovoľte, aby som sa predovšetkým poďakoval voličom za dôveru a všetkým,  ktorí mne a nám držali palce.Musím konštatovať, že to nie je dobrá správa pre Bratislavu.S najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá človek, ktorý je spoluzodpovedný za stav mesta za posledné štyri roky. Je mi to ľúto, lebo si myslím, že Bratislava zmenu potrebuje," povedal. 

1:04 - "Kňažko je od 89-teho stále morálny víťaz," hovoria si ľudia zo štábu nad ďalšou fľašou šampanského. A Katka Feldeková ide ešte zaspievať. "Nie, neľutujem nič," nôti ako Edit Piaf.

0:54 - Milan Kňažko stále nikde.Stiahol sa keď informácia o Nesrovnalovi zaznela na TA3. Od vtedy sa nevrátil. Podľa dostupných informácií by mal prísť medzi novinárov o desať minút.

 0:50 - ,,Chcem vám oznámiť, že podľa neoficiálneho sčítania približne troch štvrtín hlasov to vyzerá tak, že Bratislava bude mať nového primátora. Bude ním Ivo Nesrovnal, to znamená kandidát, ktorý bol na začiatku na treťom mieste. Chcem zablahoželať pravdepodobne novozvolenému primátorovi," povedal Ftáčnik pre médiá.

0:43 - Pravdepodobné víťazstvo prišiel s Nesrovnalom osláviť aj herec Vladimír Kobielsky.

 

0:42 - Úradujúci primátor Bratislava Milan Ftáčnik priznal porážku v komunálnych voľbách. Novým primátorom hlavného mesta sa stal nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal.

0:32 - U Ftáčnika už novinári podupkávajú. Vyhlásenie má prísť každú chvíľu. Prizná porážku?

 

0:30 - Atmosféra je riadne napätá. Všetci čakajú na potvrdenie predbežných informácií. Nesrovnal sa stále pred novinármi skrýva a čaká, kým bude spočítaných viac hlasov.

00:27 - Milan Kňažko s niekoľkými svojimi ľuďmi odišiel zo spoločnej miestnosti, kde doteraz trávil čas spolu s novinármi.

0:17 - Skúsený herec nedáva na sebe poznať emócie. Už vyše hodinu si však nesadol. On aj jeho kolegovia postávajú a čakajú na oficiálne čísla. Avizovaný trend sa im nepozdáva.

0:15 - "Odkiaľ majú informácie," pýtajú sa ľudia zo štábu Milana Kňažka novinárov. "My sme tu a takéto správy nemáme," tvrdia. 

 0:12 - Ako reakcia na pozitívne predbežné výsledky prišlo ďalšie vystúpenie violončelistu. Zahral krásnu pozitívnu skladku od Bacha Bourrée. Nesrovnal však stále neprišiel medzi hostí a novinárov.

0:09 - Ftáčnik sa vrátil a opäť spieva s muzikantami. Tentokrát mu ale akosi chýba pôvodný entuziazmus.

0:06 - V štábe Iva Nesrovnala sa napriek pozitívnym informáciám z neoficiálnych zdrojov stále čaká na potvrdenie. Stanovisko dá kandidát až po zverejnení oficiálnych čísiel.

25:56 - Ftáčnikovci avizujú vyhlásenie. Plánujú ho na približne pol hodinu po polnoci.

 

23:54 - Ftáčnik opustil miestnosť, nasledoval ho aj jeho dlhoročný poradca Andrassy. Stalo sa tak po tom, čo sa na štábe začali skloňovať neoficiálne prvé odhady, podľa ktorých má mať najlepšiu pozíciu Nesrovnal.

Ftáčnik sa po chvíli vrátil, novinárom ale zatiaľ nič nepovedal. Okolo televízie sa už zhrčili novinári aj hostia. Čakajú sa výsledky. Štáb výrazne stíchol, začína panovať nervozita.

23:52 - U Kňažka je zrazu výrazne menej novinárov. Časť sa presunula k Ivovi Nesrovnalovi. Že by ten hotel Devín nosil šťastie?

23:48 - Kňažko sa zatiaľ k informáciám o poradí kandidátov vyjadrovať nechce. "Počkám si na výsledky," reagoval.

23:30 - V hlavnom meste Bratislave podľa neoficiálnych informácií po sčítaní polovice zo 400 okrskov víťazí v primátorských voľbách nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal. Podľa výsledkov z 200 okrskov je podľa zdrojov SITA druhý zatiaľ Milan Ftáčnik a tretí Milan Kňažko.

Ivo Nesrovnal sa zatiaľ k neoficiálnym výsledkom nechce vyjadrovať. "Je to všetko iba v rámci klebiet, nebudem sa k tomu zatiaľ vyjadrovať."

23:23 - Štupeľ zo šampanského zostrelil pohár. "Črepy prinášajú šťastie," hovorí Katka Feldeková.

23:20 - Štáb Iva Nesrovnala rovnako zaujal prieskum TA3, podľa ktorého sú bratislavskí kandidáti vyrovnaní. Miestnosťou sa dokonca ozval slabý potlesk po tom, čo odznela veta, že aj Nesrovnal môže vyhrať. Samotný kandidát však príchod prvých oficiálnych čísiel nesleduje so svojimi hosťami a podporovateľmi, ale vo svojom súkromnom priestore.

23:18 - Hudba hrá, šampanské strieľa. Novinári hypnotizujú stránku štatistického úradu.

 

23:15 - A na našom štábe sa opäť spieva. Tento raz pesnička, ktorú kedysi spieval ešte Jan Werich.

23:14 - Milana Kňažka zaujal prieskum na TA3, podľa ktorého by vyhral. A potom ešte tenis, konkrétne Novak Djokovič. "Vyhral, bude primátorom," vtipkuje kandidát.

23:10 - Ftáčnik sa inšpiroval Kňažkom, s pohárikom bieleho vínka sa pustil do ďalšej rundy s hudobníkmi. Ľudia sa bavia, v miestnosti je skutočne živo. Vyzerá to, akoby aj hostia zabudli, že sú dnes voľby a čakáme tu na výsledky.

23:07 - Ďalším prírastkom na štábe Milana Kňažka je Ľubomír Feldek.

 

22:55 - Aj keď je Ftáčnikov štáb plný ľudí, poriadne tu prituhlo. Niekto zapol klimatizáciu a nastavil poriadne nízku teplotu.

22:46 - Neustále sa špekuluje o tom, koľko hlasov je už v Bratislave sčítaných a kedy by mohli byť prvé predbežné výsledky. "Viem, že aktuálne informácie nie sú najlepšie, ale zatiaľ s tým počkajme. Nikto ešte nevie," hodnotia Nesrovnalovi ľudia.

22:45 - A u Kňažka je ďalší prominentný hosť. Práve prišla Zuzana Ťapáková.

 

22:44 - "Pekné, pekné, pekné," chváli Ftáčnik hudobníkov.

 

22:43 - Nesrovnala prišiel podporiť mestský poslanec Ján Hrčka a ďalší hostia. Všetci už netrpezlivo čakajú na prvé výsledky. Miestnosťou sa neustále nesie otázka „sú už nejaké čísla?“

22:41 - U Kňažka hral na chvíľu Joe Cocker, teraz už spieva Katka Feldeková.A hlas má teda parádny.

22:40 - Primátor sa už neokúňa, a aj keď spočiatku trochu nesmelo už spustil.

 

22:39 - "Dajte si kávičku, dlho im to trvá," upokojuje Kňažko novinárov netrpezlivo bažiacich po výsledkoch.

22:38 - Futbal sa skončil, televíziu ale stále nikto na výsledky neprepol. Ftáčnik v obležaní novinárov sledoval posledné minúty zápasu, teraz sa presunul k hudobníkom. Možno aj zanôti...

22:35 - Futbal skončil. "Šupnime to na tie výsledky," vraví Kňažko.

 

22:31 Kňažko tvrdí, že o funkciu mu nejde. Svojou kandidatúrou na primátora chcel nadviazať na dôveru, ktorú mu ľudia vyslovili v prezidentských voľbách. Ďalšie vyjadrenie plánuje Milan Kňažko až keď budú známe prvé výsledky. "Keby som bol jasnovidec, tak vám ho dám hneď. Ale nie som."

22:26 - Milan Kňažko dal prvé vyhlásenie pre médiá. Upozornil, že ak nevyhrá, bude to znamenať, že sa pre Bratislavu nič nezmení. "Pretože jeden kandidát chce pokračovať. A druhý vlastne tiež."

22:14 - Ešte úradujúci primátor sa od novinárov dozvedá aj o nálade v štáboch jeho protivníkov. Pobavila ho správa, že u Kňažka sa už teraz pije šampanské.

22:13 - Ftáčnik sa po druhýkrát postavil pred kamery, nové informácie však nepriniesol. Nemajú zatiaľ ani neoficiálne údaje zo štábov, takže čakanie pokračuje. Druhýkrát za večer tiež skritizoval fakt, že voliči museli pri voľbe čakať. Riešením by podľa neho bolo, keby dostali zoznamy kandidátov už v predstihu do schránky, aby si mohli v pokoji vybrať, koho zvolia.

22:12 - Kandidáta na primátora prišiel povzbudiť aj herec Matej Landl.

 

22:11 - Vraj u Nesrovnala hrali na violončelo, my máme Katku Feldekovú, ktorá bude spievať, hovoria ľudia z Kňažkovho štábu.

22:06 - Čakanie na prvé čísla sprestrilo vystúpenie violončelistu. To sa však nezaobišlo bez milého breptu. Hudobník totiž vysvetlil výber hudobného nástroja tým, že aj dúfajme bývalý primátor Bratislavy naň hrá. Okamžite to však opravil na „dúfajme budúci“ primátor.

22:05 - Kňažko pózuje. Fotoaparáty cvakajú. Atmosféra je zatiaľ nevolebne uvoľnená. A keďže v jednom rohu sú už nachystané klávesy, očakávame časom aj kultúrnu vložku.

 22:00 - Na tomto štábe očividne nie sú poverčiví. Šampanské totiž búcha už teraz.

OBRAZOM: Bitka o Bratislavu vrcholí. Kandidáti sa zatiaľ smejú

21:51 -  Žiadna veľká výzdoba sa nekoná. Pri vchode jeden plagát Milana Kňažka, ktorý tvrdí, že spolu sme Bratislava. A potom ten skutočný Milan Kňažko za stolom v zasadačke, pri už spomenutom futbale.

21:45 - Hodli sme očkom na miestne občerstvenie, na stoloch sú chlebíčky, aj štrúdle. A prítomných zatiaľ tiež zaujíma viac futbal, než volebné správy.

21:41 - Krásny večer zo štábu Milana Kňažka, hlási sa Annamária Dömeová. Novinárov je tu zatiaľ pomenej. A Milan, ktorý podľa svojej kampane nie je taký istý, ako ten druhý Milan, už je tu a sleduje najnovšie správy.

21:38 - Hostia zapĺňajú Nesrovnalov volebný štáb a komorná nálada sa mení na- tlmenú- ale predsa zábavu. Niektorí pozvaní si už aj pripíjajú vínkom, hoci zatiaľ nie je na čo.

 21:30 - Štáb sa medzičasom naplnil. Voľné stoličky sú už len pri jednom z okrúhlych bielych stolov. Pribudli aj ďalšie televízne štáby a novinári. Medzi prítomnými už je aj Ftáčnikova pravá ruka Ľubomír Andrassy a šéf Dopravného podniku Bratislava Ľubomír Belfi.

21:25 - "Góóóóól!" Ozýva sa štabom. Futbal prebíja voľby. Online priebeh zápasu Slovensko - Macedónsko môžete sledovať aj na Aktuálne.sk. 

ONLINE: A je tam. Kucka strelil vedúci gól Slovákov v Macedónsku

nesrovna21:23 - Nesrovnal víta svojich hostí a zhovára sa s nimi. Na plátne určenom na premietanie priebežných výsledkov beží zatiaľ zápas Slovenska s Macedónskom.

21:18 - Na výsledky už čaká zhruba dvadsať Nesrovnalových hostí. Pripojiť by sa mali ešte aj napríklad herec Vladimír Kobielsky či riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Hoci sa v miestnosti určenej pre hostí ozvalo praskanie mikrofónu, bol to len planý poplach. Zatiaľ sa nič nedeje.

21:15 - Na televízii Ftáčnik zapol zápas Slovenska s Macedónskom. Okolo obrazovky sa na moment zbehli záberuchtiví novinári, ale aj niekoľkí zvedavci, ktorých zaujímal aktuálny stav.

21:02 - Pre Aktuálne.sk tiež prezradil, že posledné dni pred voľbami, trávil aj s rodinou mimo Bratislavy. Chcel sa tým aj vyhnúť prípadným problémom s moratóriom, ktoré dodržuje podľa vlastných slov “do bodky”.

21:00 - “Som pokojný a držím sa pri zemi. Verím, že môžem byť úspešný. Výsledky ale môžu byť tesné na jednu, aj na druhú stranu,” odhadol Ftáčnik. Sčítanie podľa neho bude trvať dlhšie, nakoľko štatistický úrad bude zverejňovať až väčšie celky, ako sú mestské časti.

Hosťami na jeho štábe majú byť najmä ľudia z jeho tímu a jeho aktívni podporovatelia. Ak by bol úspešný, môže sa ale zastaviť aj šéf bratislavského Smeru a minister obrany Martin Glváč.

20:52 - Atmosféra je zatiaľ komorná, všetci čakajú na prvé čísla. Rozptýlenie a trochu smiechu vniesla do volebného štábu Iva Nesrovnala jeho desaťmesačná dcéra Adelka, ktorá spolu s otcom čaká na výsledky.

 20:48 - Na štáb do bratislavského hotela Devín už dorazil aj Ivo Nesrovnal, hoci bolo spočiatku avizované, že príde až okolo deviatej. Z doterajšieho vývoja volebného večera má zatiaľ dobrý pocit a ako sám povedal, príjemne ho prekvapila pomerne dobrá účasť. „Sa mi zdá, že sa nám podarilo to, o čo sme sa usilovali, a teda vzbudiť záujem Bratislavčanov o naše spoločné mesto,“ zhodnotil Nesrovnal.

Hostí je v centrále volebného štábu zatiaľ len veľmi málo, ale ako povedal sám kandidát, prichádzať začnú až neskôr. „Pomaly začnú prichádzať. Nechceli sme, aby prišli príliš skoro, večer bude aj tak dlhý.“ Či ale bude medzi pozvanými podporovateľmi kandidáta niekto, kto sa v prípade jeho výhry pridá do poradcovského tímu, povedať nechcel.

Prvé zábery zo štábu súčasného primátora a kandidáta na ďalšie zotrvanie v tejto funkcii, Milana Ftáčnika.

20:39 - Hostí je tu približne dvadsať, asi toľko ako novinárov s fotoaparátmi a laptopmi.

 

20:37 - Pre hostí je pripravený studený bufet, aj teplé jedlá “na strieborných podnosoch”. Ftáčnik je tiež pripravený na smädných návštevníkov. Vyberať si môžu z vín, džúsov, minerálok, ale aj tradičných sladkých nealko nápojov. Výsledky sa zatiaľ nesledujú, je však pripravený veľký televízor aj premietacie plátno.

20:34 - Dobrý večer, moje meno je Ondrej Kubovič a dnes vám budem prinášať informácie zo štábu súčasného primátora, a kandidáta na pokračovanie v tejto funkcii, Milana Ftáčnika.

Svoj štáb si rozložil v bratislavskom výstavnom centre Incheba, konkrétne na poschodí jeho preskleného a vysvieteného Expo Clubu. Pri mojom príchode hrala na mieste živá kapela ľudovky, všetko sa odohráva v miestnosti so sklenenými dverami, na ktorých je nápis “generálny riaditeľ”.

Novinári sedia v čiernych kožených kreslách po stranách, úradujúci primátor a jeho hostia pri veľkých okrúhlych stoloch uprostred miestnosti. Keď som sa posadil za jeden z nich, slušne ma požiadali, aby som sa presunul.

 20:30 - Zo štábu bratislavského kandidáta Iva Nesrovnala sa hlási Simona Blehová. Po zatvorení volebných miestností sa tu pomaly zbierajú ľudia. Zástupcovia médií už zaujali svoje miesto, samotný kandidát tu však ešte nie je. Jeho príchod sa očakáva okolo deviatej.

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Kto má podľa vás najväčšiu šancu získať primátorské kreslo?

Najčítanejšie