Igor Matovič dáva politikom dva-tri mesiace

Bratislava - Dva až tri mesiace a dosť. Presne toľko času dáva poslanec SaS a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič svojim ko...

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava - Dva až tri mesiace a dosť. Presne toľko času dáva poslanec SaS a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič svojim koaličným partnerom, aby umožnili kandidovať nezávislým kandidátom do Národnej rady a tak splnili Matovičov sen.

Matovič totiž už skôr oznámil, že si založí vlastnú politickú stranu, ak koaličný štvorlístok nebude súhlasiť s úpravou volebného zákona. Tá by mala umožniť kandidovať v parlamentných voľbách nezávislým kandidátom bez straníckeho trička obdobne ako je to vo voľbách komunálnych.

"Uvedomujem si však, že sa toho obávajú. Človek mysliaci je pre politického politruka v podstate nepriateľ číslo jedna. Napriek tomu im chcem dať nejaké dva-tri mesiace nech sa odhodlajú na takúto zmenu. Keď sa neodhodlajú, tak stranu pre nezávislých založím," povedal pre Aktuálne.sk.

Šéf Obyčajných ľudí si je vedomý, že v prípade vstupu do politického ringu, bude musieť kampaň do parlamentných volieb zatiahnuť z vlastného vrecka.

"Bolo by to na mne, ináč to nevidím. Museli by sme preto vymyslieť veľmi efektívnu kampaň s čo najmenšími nákladmi. Už aj doteraz bola pre mňa politika veľkou finančnou obetou a nevidím dôvod, prečo by som to neurobil znovu pre správnu vec," skonštatoval Matovič.

Program pre Novembrových ľudí

Matovič má už jasnejšie aj o programe, ktorý by nezávislí poslanci mali v parlamente presadzovať.

"Bude to program ľudí, ktorí chcú zo Slovenska vytvoriť rozumný a ľudský štát. A nebudú sa pritom rozhodovať podľa toho, či nejaké riešenie je ľavicové alebo pravicové, ale či je to riešenie správne alebo nesprávne. Sami si ho vytvoria, nechajme to na nich," povedal pre Aktuálne.sk.

Obyčajní ľudia pritom išli do parlamentných volieb na kandidátke liberálnej SaS, ale s viacerými konzervatívnymi bodmi svojho programu. Matovič však tvrdí, že priestor v jeho potenciálnej strane budú mať aj ľudia s iným svetonázorom. Ľavicových či pravicových extrémistov do parlamentu však určite vyniesť nechce.

"Každý by mohol prísť so svojou predstavou. Nakoniec však určite bude veľmi veľa vecí, ktoré ich budú navzájom spájať, ale každý bude mať aj svoje vlastné názory a postoje, s ktorými osloví svojich vlastných voličov. Práve tým by sme boli iní - ľudia budú môcť voliť osobnosti aj s vlastným názorom a nie anonymnú masu ľudí s programom politickej strany," poznamenal líder Obyčajných ľudí.

Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Mali by to byť jednoducho ľudia, ktorí si všimli November 89. To by bola základná idea, ktorá by ich mala spájať. Druhou by mohli byť európske kresťanské tradície, ale viem si predstaviť, že na kandidátke budú aj ľudia iného zmýšľania, bude na ľuďoch, koho si na kandidátku vyberú a komu dajú následne vo voľbách svoju dôveru," dodal.

Napriek tomu si celkom nevie predstaviť, že by presadzoval napríklad registrované partnerstvá homosexuálov. "Ja osobne určite nie. Je to program SaS, ja po tejto agende určite netúžim."

"Najprv by sme dali príležitosť všetkým ľuďom, aby dali tipy na ľudí, ktorých chcú mať na kandidátke. Viem si predstaviť, že v tom prvotnom výbere by boli aj ľudia s rôznymi extrémistickými názormi. Nemyslím si však, že ľudia by svojim hlasovaním posunuli takýchto kandidátov niekde na vrchol kandidátky. Sito ich vytriedi," objasňuje Matovič.

Chce odborníkov, nie prebehlíkov

Zatvárať dvere pritom nechce ani pred ľuďmi, ktorí už boli členmi inej politickej strany. Musia to byť však mená, s ktorými nie je spájaný žiaden škandál či kauza. Bývalí komunisti a eštébáci majú však dvere dopredu pevne zatvorené.

"Verím, že ľudia si vyberú hlavne ľudí, ktorí s politikou doteraz nemali absolútne nič spoločné. Ľudí, ktorí sú špičkoví odborníci vo svojich oboroch. Netúžim po tom, aby to bola strana politických prebehlíkov, prevracačov kabátov," tvrdí poslanec SaS.

Sám sa pritom za prevracača kabátov nepovažuje. "Na kandidátku SaS som išiel s podmienkou, že zostanem nezávislý, nemusím vstúpiť do SaS, môžem mať svoj vlastný program a po 1. januári tohto roku, ak budem chcieť, budem môcť ísť vlastnou cestou."

Sulík ho však teraz prehovára, aby sa stal členom SaS a stranu nezakladal. Matovičovi však povedal, že bude rešpektovať jeho rozhodnutie.

"Igor dostal ponuku stať sa členom SaS a ja osobne by som bol rád, ak by ju prijal, pretože si ho cením ako partnera, ktorý dodržuje dohody," povedal pre Aktuálne.sk líder SaS Richard Sulík.

Či sa politici odhodlajú otvoriť dvere parlamentu aj nezávislým kandidátom sa pravdepodobne dozvieme v dohľadnej dobe.

 

Diskusia

Najčítanejšie