Irán nepoľavil. Baháji ostávajú naďalej vo väzení

Bratislava/Teherán - "Drahý Sasan, srdce tvojej malej sestry Royi je plné smútku - už je to mnoho mesiacov, čo je jej brat a p...

Zdroj: Jupiter Images

Bratislava/Teherán - "Drahý Sasan, srdce tvojej malej sestry Royi je plné smútku - už je to mnoho mesiacov, čo je jej brat a priateľ iba súčasťou listov. Minul sa Nový rok a ty opäť nie si s nami. Keď mama položila na stôl vedľa nás tvoj obraz, jej smutná tvár a žalostne zovreté hrdlo by dokázali taviť kamene," písala Roya Taqva svojmu bratovi do iránskeho väzenia.

Sasana uväznili v meste Širáz v máji 2006, pretože učil deti bahájskej viere. Iránskemu súdu trvalo celý rok, aby zdôvodnil jeho zatknutie, ako aj zatknutie ďalších 80 bahájov - mali spáchať prečiny proti štátnej bezpečnosti, organizovania ilegálnych skupín a propagandy voči moslimskému systému. Verdikt v prípade Sasana bol teda štyri roky väzby bez akejkoľvek možnosti obhajoby.

Iránskemu režimu nerobí problém v prípade bahájskych rodín rabovať, podpaľovať, trhať úradné listiny, konfiškovať majetok, zakazovať pracovať, zakazovať študovať. Dôvod je jasný - režimu sa nepáči, že si baháji nažívajú na území štátu v pokoji a mieri a dávajú príklad aj svojim moslimským susedom. Navyše tvrdiť, že Mohamed nie je posledným prorokom, je v Iráne nanajvýš odvážne.

Hrach na stenu hádzať

V druhý januárový týždeň sa mali pred Revolučný súd v Teheráne postaviť vrcholoví predstavitelia viery, ku ktorej sa v Iráne hlási 300-tisíc ľudí. O tento proces zavadili svojím zrakom takmer všetky ľudsko-právne organizácie, ako aj zástupcovia zahraničných výborov štátov ako Kanada, India, Nový Zéland, mnohých štátov Európskej únie. Irán nepoľavil.

Zdroj: Jupiter Images

"Iránske bahájske rodiny boli veľmi sklamané, že sa nemohli so svojimi príbuznými stretnúť. Medzinárodná požiadavka smerovala k tomu, aby bol súd verejný pre nestranných pozorovateľov i pre médiá," hovorí Andrea Poloková zo Slovenského bahájskeho spoločenstva.

Neboli to iba rodinní príslušníci či médiá, ktorí sa nemohli vypočúvania zúčastniť. Na súd nemohla ani jedna zo zákonných zástupkýň väzňov svedomia Shirin Ebadi, ani jej spolupracovníci, ktorí sa prípadu ujali.

"Na základe informácii, ktoré mi poskytli rodiny mojich klientov, právnikom povedali, že počas vypočúvania musia byť mimo siene. Ešte som nevidela, aby sa pojednávanie konalo bez zákonného zástupcu," citoval Ebadiovú servis Iran Press Watch.

Irán bude súdiť neprávom väznených. Tlačí naň svet

Rozvracanie republiky

Oficiálne stanovisko teheránskeho súdu sa opiera o obvinenia zo špionáže pre Izrael, rozvracanie republiky a "šírenie skazy na Zemi." Podľa denníka New York Times štátne médiá prezentujú stanovisko, že siedmi obvinení zhoršujú "imidž" Iránu doma aj vo svete.

Zdroj: Jupiter Images

"Irán blokuje informácie, ich médiá sú vyslovene orientované na propagandu, získať pre nás informácie, čo sa napríklad stalo na súde, je veľmi ťažké. Rodiny, ktorým uväznení baháji posielajú listy, hovoria, že ich príbuzní sú zmierení s akýmkoľvek výsledkom," konštatovala pre Aktuálne.sk Poloková.

Baháji teda - napriek tlaku sveta - ostávajú vo väzení. A pritom stačí na prvý pohľad "málo" - vzdať sa bahájskej viery či povedať: neverím v Bahá´u´lláha (zakladateľa viery, v preklade Sláva Božia). To však väznení nikdy neurobia, pretože jedným z hlavných princípov ich viery je pravda.

Aký dopad bude mať na Irán či bahájske svetové spoločenstvo prípadný najvyšší trest, ktorý môže Revolučný súd vyniesť nad najvyššími iránskymi predstaviteľmi tejto viery, baháji nevedia. Odmietajú ale akékoľvek radikálne zasahovanie do procesu. Tvrdia, že sa budú zákonmi krajiny, v ktorej žijú, riadiť naďalej. 

"Je to skúška pre celý svet, aby sa naučil, ako sa dá zabrániť takýmto zločinom proti ľudskosti, akým spôsobom legálne môžu niečo urobiť v inej krajine, aby zabránili nespravodlivosti, ktorá sa deje," dodala zástupkyňa bahájov na Slovensku.

Pred bahájmi stojí skúška: Totalitný iránsky režim

 

Diskusia

Najčítanejšie