Ivan Mikloš má novú prácu v zahraničí: Pozrite sa, čo robí

BRATISLAVA - Roky slávy Ivana Mikloš na domácej scéne už zrejme pominuli. Meno bývalého ministra financií sa však v zahraničí viaže s úspechom reforiem Dzurindovej vlády a tak je po ňom stále veľký dopyt. Na jar minulého roka mu skončil ročný kontrakt poradcu jordánskeho kráľa pre financie a len pred pár týždňami začal radiť opäť. Tentokrát ukrajinskej vláde.

Ivan Mikloš má novú prácu v zahraničí: Pozrite sa, čo robí
Exminister financií Ivan Mikloš najnovšie radí ukrajinskej vláde. Zdroj:SITA/Marián Peiger

Odkiaľ prišla ponuka a kedy?

Ponuku som dostal od ministerky financií a ministra hospodárstva pred niekoľkými týždňami. Na Ukrajinu však chodím už od jari minulého roka. Prvýkrát som tam bol v marci - apríli, odvtedy pomerne pravidelne.

V čom konkrétne radíte ukrajinskej vláde?

Som členom Národnej reformnej rady, ktorá je akousi koordinačnou reformnou organizáciou pri prezidentovi. Som aj členom jedného think-tanku - Vox Ukraine. Radím im v štrukturálnych reformách a v konsolidácii verejných financií.

Čo bude pre nich najťažšie zreformovať?

V tejto situácii bude zrejme najťažšie ozdraviť verejné financie. Majú veľmi malé rezervy zahraničnej meny, zároveň majú v rozpočte obrovské deficity a veľmi rýchlo im rastie dlh. Najväčším zdrojom deficitov sú deformované ceny energií, ktoré sú násobne nižšie ako je ich trhová cena.

Doteraz nerobili dereguláciu cien, neupravovali ich, a teda napríklad plyn pre domácnosti predávajú za veľmi silno regulované ceny, ktoré sú hlboko pod cenou nákladov. To pre štátny rozpočet znamená obrovskú záťaž a tiež je to zdrojom korupcie. Vlastne práve táto prílišná regulácia bola jedným z hlavných zdrojov nárastu bohatstva oligarchov a tí potom bránili potrebným reformám a deregulácii, aby mohli ďalej bohatnúť.

Tých problémov je však obrovské množstvo. Môžem spomenúť prezamestnanosť vo verejnom sektore a samozrejme najväčším problémom je momentálne vojna na juhovýchode Ukrajiny, ktorá bola priemyselne veľmi významná.

Ako dlho bude Ukrajine trvať zreformovať ekonomiku do takej miery, aby bola, ako vy hovoríte, životaschopná?

Reformy sú vlastne nikdy nekončiaci proces, ale do tej miery, aby sa ekonomika stabilizovala, aby začala lepšie fungovať, rástla a vyvíjala sa, sú nevyhnutné minimálne dva-tri roky veľmi intenzívnych reforiem. Ozdravenie verejných financií je však nutné urobiť čo najskôr, hneď. Štrukturálne reformy si samozrejme vyžadujú dlhší čas.

Ukrajina má však najlepšiu vládu, akú kedy mala. Sú to väčšinou mladí manažéri s veľkým drajvom, no na druhej strane im chýbajú politické skúsenosti. Veľkým problém je aj koordinácia politického manažmentu reforiem, lebo väčšina z nich sa musí schváliť v parlamente, kde je veľa nových strán, ktoré nemajú jasný program a trochu aj viazne komunikácia medzi vládou a parlamentom. Z tohto dôvodu parlamentná podpora potrebným reformným zákonom môže byť slabá.

Dá sa porovnať situácia Slovenska pred reformami a terajšej Ukrajiny?

Dá, isté podobnosti tam sú, avšak ich situácia je omnoho zložitejšia, pretože my sme tu nemali vojnu. Majú oveľa vplyvnejších oligarchov, ktorí bránia potrebným reformám. Ale v zásade, medzi Slovenskom spred roku 1998 - po vládnutí Vladimíra Mečiara a  dnešnou Ukrajinou isté podobnosti sú. Majú oveľa väčšiu mieru korupcie. Napríklad my sme museli rovnako robiť fiškálnu konsolidáciu, teda ozdravenie verejných financií, lebo sme tiež mali vysoké dlhy a deficity. Museli sme tiež deregulovať ceny energií.

Ako často tam cestujete a koľko času vám práca poradcu pre Ukrajinu zaberá. Je táto práca platená?

Doteraz som zas až tak často necestoval, povedzme raz za dva mesiace na pár dní, ale samozrejme veľa vecí riešime e-mailom, telefónom, prípadne skypom. Práca zatiaľ nie je platená, uvidíme, ako to bude ďalej.

Rozhovor bol o 19.30 autorizovaný Ivanom Miklošom

Veronika Cosculluela

 

Diskusia

Myslíte, že Miklošove rady môžu byť ukrajinskej vláde užitočné?