Je čas teknivalov. Pripravte sa

Hoci sa najznámejšia stredoeurópska párty Czechtek tento rok neuskutoční, priaznivci tekno si môžu prísť na svoje v okolitých krajinách.

Už ten...

TeknivalTeknival Zdroj: Aktuálne.sk

Hoci sa najznámejšia stredoeurópska párty Czechtek tento rok neuskutoční, priaznivci tekno si môžu prísť na svoje v okolitých krajinách.

Už tento víkend sa uskutoční párty v Poľsku a na Ukrajine, o týždeň neskôr v Maďarsku a 17. až 19. augusta by sa mohol uskutočniť aj slovenský SlovTek. Zatiaľ však nie je isté, kde by sa mohol odohrávať.

CzechTek tento rok nebude, Slovtek asi áno

Kvôli problémom s políciou sa česká freetekno komunita rozhodla tento rok CzechTek neusporiadať.

"Tento rok a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nikdy v budúcnosti sa žiadna akcia takého rozsahu s názvom CzechTek neuskutoční," napísali predstavitelia komunity na internete.

TeknivalTeknival Zdroj: Aktuálne.sk

Napriek tomu sa v okolitých krajinách koná niekoľko väčších festivalov, na ktorých sa zúčastnia aj soundsystémy z Česka a Slovenska.

Cez víkend 17. až 19. augusta sa uskutoční pravdepodobne aj SlovTek. Miesto akcie ešte nie je známe. Na Slovensku sa okrem toho už konalo, alebo bude konať aj niekoľko menších hudobno-tanečných stretnutí pod holým nebom.

Jedno z nich sa uskutoční už tento víkend v blízkosti Prešova.

Čo je to tekno?

Tekno alebo freetekno je rýchly štýl elektronickej hudby, okolo 180 úderov za minútu, ktorá je často minimalistická a s psychedelickými zvukmi.

Na tanečníkov ma silný hypnotický účinok. Zážitok dopĺňajú stroboskopy, projekcie a dekorácie.

Na freetekno festivaloch je však možné počuť rôzne hudobné štýly ako jungle, reggae, hip-hop, ska a ďalšie nezávislé štýly.

Hudbu produkujú soundsystémy prostredníctvom hudobnej aparatúry naloženej na dodávkach či nákladných autách, ktoré počas teknivalovej sezóny kočujú po celej Európe.

História teknivalov

Freetekno scéna ma korene v prvej polovici 90. rokov v Anglicku. Pri jej zrode stál už legendárny soundsystém Spiral Tribe.

Ten usporiadal sériu free parties, ktorá vyvrcholila v roku 1992 Castlemorton Common Festivalom. Akcia prilákala 30-tisíc návštevníkov a kvôli nej uplatnili oficiálne orgány prísny zákaz freeparties v Anglicku.

TeknivalTeknival Zdroj: Aktuálne.sk

V roku 1994 bolo na základe zákona uväznených 32 členov Spiral Tribe. Spiral Tribe následne začali organizovať freeparties v iných európskych krajinách.

V roku 1994 usporiadali aj Teknival Hostomice, ktorý je od roku 1999 známy ako CzechTek.

CzechTek sa stal jednou z najväčších freetekno párty v Európe a v rokoch 2002 až 2004 ho podľa odhadov navštívilo ročne 20-tisíc až 40-tisíc ľudí. V roku 2005 však na príkaz českej vlády festival rozohnala polícia.

Policajná akcia vtedy vyvolala vlnu kritiky širokej českej verejnosti.

 

Diskusia

Najčítanejšie