Kaliňák prezbrojí políciu. Cez súťaže hľadá nové služobné a zásahové zbrane

BRATISLAVA – Polícia by mala byť prezbrojená dvoma rozdielnymi typmi pištole. Ministerstvo vnútra v krátkej dobe vyhlási dve paralelné súťaže na služobnú a zásahovú zbraň. Informoval o tom v pondelok minister vnútra Robert Kaliňák.

Kaliňák prezbrojí políciu. Cez súťaže hľadá nové služobné a zásahové zbrane
"Naším cieľom je preukázať daňovým poplatníkom, že kupujeme kvalitnú, ale hlavne lacnú zbraň," tvrdí minister. Zdroj:SITA/Vladimír Benko/Ministerstvo vnútra SR

„Predpokladáme dvoch víťazov, z ktorých si policajti budú môcť vybrať, akú zbraň budú preferovať,“ ozrejmil. Rozdiel medzi služobnou a zásahovou zbraňou podľa neho spočíva v bezpečnostných prvkoch. „To znamená v poistke, v schopnosti vypustiť natiahnuté kladivko a vo viditeľnosti toho, že náboj je v komore,“ objasnil Kaliňák s tým, že zásahová zbraň tieto prvky nemá, nakoľko sa u nej predpokladá profesionálny prístup jej držiteľa.

Cieľom je podľa slov šéfa rezortu zabrániť problémom pri manipulácii so zbraňou, napríklad náhodným výstrelom. Predpokladá, že z 23-tisíc pištolí, ktoré plánujú nakúpiť, by mohla byť polovica alebo až 60 percent služobných. Dostanú ich policajti, ktorí sú v teréne menej často.

Kaliňák: Strelnica z Rusoviec musí preč, problémom sú však pozemky pre novú

Naopak, príslušníci poriadkovej polície, pohotovostných motorizovaných jednotiek, pohotovostných policajných útvarov, útvaru osobitného určenia policajného prezídia budú prezbrojení zásahovou zbraňou. Obe súťaže budú vypísané na dohromady 49-tisíc kusov zbraní. Prezbrojenie cez uzatvorené zmluvy tak budú môcť podľa ministra v budúcnosti zrealizovať aj ďalšie bezpečnostné zložky podľa možností svojich rozpočtov.

Kvalitné, ale lacné

Kaliňák však nevylúčil ani to, že jeho rezort nakoniec využije na nákup pištolí kontrakt uzatvorený ministrom obrany Martinom Glváčom. Počíta totiž s tým, že súťaže môžu zablokovať námietky uchádzačov, ako sa to už stalo v minulosti. „Tým pádom budú pre nás predstavovať aspoň určitú cenovú mapu, určitý prieskum trhu, pomerne relevantný, a potom môžeme využiť zmluvu, ktorú má ministerstvo obrany, medzivládnu dohodu s Českou republikou,“ pripustil.

Platíme, keď sa darí, aj keď sa nedarí. Na Kaliňáka sa valí vlna kritiky

Naším cieľom je preukázať daňovým poplatníkom, že kupujeme kvalitnú, ale hlavne lacnú zbraň, čiže naozaj 20 – 30 percent pod trhovou cenou,“ zhrnul očakávania. „Bol by som rád, keby sme sa hýbali niekde okolo 300 eur, pričom na trhu ceny bývajú niekedy aj 500 – 520 eur. V tom prípade by sme urobili nákup aj takto individuálne,“ vysvetlil. Okrem ceny by v súťažiach mala podľa slov ministra rozhodovať aj otázka servisu. Výrobca by ho mal garantovať minimálne na dobu 20 rokov.

Policajtom bude k dispozícii aj tzv. voucherový systém pre prípad, že im nebude vyhovovať ani jeden z dvoch modelov pištolí. „Budú si môcť vyzdvihnúť voucher v hodnote najlacnejšej zbrane a zvyšok si doplatia,“ objasnil Kaliňák. Podmienkou nákupu vlastnej zbrane bude kaliber deväť milimetrov a použitie policajného streliva typu Luger.

TASR
 

Diskusia

Súhlasíte s prezbrojením?

Najčítanejšie