Kam na nákupy? Slovákom pri výbere už budúci týždeň pomôže zoznam hanby

BRATISLAVA – Slováci si už čoskoro budú môcť skontrolovať, čo v obchodoch kupujú. Zoznam hanby, na ktorom ministerstvo pôdohospodárstva plánuje zverejňovať výsledky kontrol v obchodoch aj na cestách, sa totiž podľa informácii Aktuálne.sk má objaviť na webe už koncom budúceho týždňa.

Kam na nákupy? Slovákom pri výbere už budúci týždeň pomôže zoznam hanby
Spotrebitelia si už budúci týždeň budú môcť lepšie vybrať, kde nakúpia. Pomôže im zoznam hanby. Zdroj:SITA/Jozef Jakubčo

„Celý projekt odprezentuje minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek na tlačovej konferencii, ktorú pripravujeme zrejme už koncom budúceho týždňa. Následne bude portál na našom webe spustený,“ uviedla pre Aktuálne.sk hovorkyňa agrorezortu Magda Tóth Želeňáková.

Internetový zoznam hanby ministerstvo poľnohospodárstva pripravuje v spolupráci s veterinármi. Portál by mal formou interaktívnej mapy spotrebiteľom ukázať, ktoré predajne v ich meste nedodržiavali pravidlá, a v čom konkrétne.

„Projekt je vo vysokom štádiu príprav, dopĺňajú sa posledné údaje, kontroly samozrejme stále prebiehajú, takže údaje ešte pred spustením musíme aktualizovať,“ vysvetlila ďalej Želeňáková.

Slovensko už nemá byť smetiskom Európy. Jahnátek chystá zoznam hanby

Ako ešte v auguste rezort informoval, na stránke by okrem výsledkov kontrol v predajniach nemali chýbať ani prešľapy, na ktoré narazia veterinári už pri prevoze či dovoze potravín. Známe by v takomto prípade malo byť meno obchodnej spoločnosti, kto bol prepravcom, a tiež akú chybu urobili.

Vojnu výrobcom, prepravcom a predajcom nekvalitných a pokazených potravín vyhlásil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek už pred niekoľkými mesiacmi. Zaviedol kontroly 24-hodín denne a nedávno zverejnil aj prvé výsledky takýchto záťahov.

Podobnú stránku ako pripravuje agrorezort už prevádzkuje aj ministerstvo v Českej republike pod názvom „Potraviny na pranýři“. Zodpovední u našich západných susedov sú presvedčení, že zverejňovanie nedostatkov je minimálne rovnako, ak nie aj účinnejšie, ako pokuty.

Na „pranýři“ sa zverejňujú tiež len výsledky úradne uzatvorených kontrol inšpekcie.

„Web sme spustili desiateho júla a odozva zo strany spotrebiteľov bola obrovská, boli sme príjemne zaskočení tým, koľko ľudí už ho navštívilo. Zobrazených už bolo 13,5 milióna stránok a mali sme 600-tisíc individuálnych návštevníkov,“ pochválil sa prednedávnom Aktuálne.sk hovorca Státní zemědelské a potravinové inspekce Pavel Kopřiva.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Pomôžu vám pri nákupoch výsledky veterinárnych kontrol?

Najčítanejšie