Kam na strednú? Rodičia zvyknú deti precenovať aj podceňovať

BRATISLAVA - Deviatakov pri výbere strednej školy učitelia usmerňujú len do istej miery. Rodičia sa zvyknú radiť. Niektorí z nich sa však nevyhnú tomu, že svojho deviataka neodhadnú a tlačia ho do školy, na ktorú vedomosťami či zručnosťami nemá.

Kam na strednú? Rodičia zvyknú deti precenovať aj podceňovať
Kam sa hlásia, tam sa dostanú, upozorňujú na možné problémy s budúcim vzdelávaním učitelia. Zdroj:SITA/Diana Černáková

"Za posledných desať rokov sa mi stalo, že rodičia striktne trvali na nejakej škole, na ktorú dieťa nechcelo. Potom sa predsa len našiel kompromis," hovorí riaditeľ ZŠ Jarná v Poprade Ján Košťálik.

Pri rozhodnutiach, kam na strednú školu, sa stáva, že rodič buď neodhadne možnosti dieťaťa, alebo ho naopak podcení. "Aj jedno aj druhé je problém," podotýka riaditeľ. "Napríklad, jedna škola gymnázium, aj druhá škola gymnázium. A dieťa sa nedostane ani na jedno a rodičia potom rýchlo, rýchlo musia korigovať rozhodnutie."

"Situácia je taká, akú školu si žiak vyberie, tam sa aj dostane," komentuje zástupca riaditeľa ZŠ P. Horova v Michalovciach Ján Palkoci. Rodičia sú podľa jeho slov niekedy neobjektívni a dieťa ženú na gymnázium, aj keď na to nemá. "Stáva sa, že tam potom končia aj trojkári," hovorí.

Názor môže zmeniť rodičovské

Časť rodičov sa ale s učiteľmi v otázke kam na strednú radí.

Agenda je podľa riaditeľa školy v Spisškom Hrhove Petra Strážika na pleciach výchovného poradcu. Ide najmä o učiteľa druhého stupňa, ktorý spolupracuje s príslušným centrom pedagogického poradenstva.

"Ôsmakov zvyčajne čakajú testy, kde píšu napríklad o svojich záľubách. Na ich základe psychológ vyšpecifikuje typ školy, ktorý žiakovi navrhne. Nie je to záväzné, žiak si môže vybrať," pripomína Strážik. Rolu u detí zohráva to, čo ich baví alebo, kde majú kamarátov. "V neposlednom rade sa rozhodujú aj na základe prospechu. Rodičia chodia a radia sa," dopĺňa riaditeľ.

Deťom musia na krúžkoch oznamovať, že ich už ďalej nemôžu navštevovať

Výchovná poradkyňa školy podľa Palkociho zvykne organizovať stretnutie zástupcov stredných škôl a rodičov deviatakov. "Máme to v školskej jedálni a školy informujú rodičov, čo ponúkajú, aké majú zameranie a je možné, že časť rodičov sa rozhoduje na týchto stretnutiach. Presvedčiť ich môže napríklad atraktívny odbor."

V Hrhove baví technika

Záujem je v okolí Popradu najmä o gymnáziá. Keď ale žiaci zisťujú, že budú musieť robiť skúšky, menia podľa Košťálika svoj názor, a rad sa dostane aj na odborné školy.

V Spišskom Hrhove majú školáci najväčší záujem o technické odbory s maturitou. "Keďže máme aj rómskych žiakov, tí idú väčšinou na učňovské odbory, ale takisto si vyberajú viacročné," povedal Strážik.

Mnohí z deviatakov dnes vedia, či budú prijatí. Školy majú totiž prístup k databáze o počte voľných miest. Ak má niekto voľných 70 miest a prihlási sa 50 žiakov, majú v tom jasno. "Jediné, čo ich drží pri učení, je ešte monitor, lebo niektoré školy si dávajú podmienku v úspešnom testovaní, a potom to pre nich končí," uzavrel Palkoci.

Stanislava Harkotová

Redaktorka
 

Diskusia

Podľa čoho by sa mali deti a rodičia rozhodovať pri výbere strednej školy?

Najčítanejšie