Kandidát na sudcu ÚS konal protiústavne. Rozhodne prezident, ktorý tiež porušil ústavu

Peter Brňák aj Ivan Gašparovič porušili Ústavu na pôde zákonodárneho zboru. Brňák ako poslanec HZDS a Gašparovič ako predseda parlamentu za H...

Zdroj: slovacspectator.sk

Peter Brňák aj Ivan Gašparovič porušili Ústavu na pôde zákonodárneho zboru. Brňák ako poslanec HZDS a Gašparovič ako predseda parlamentu za HZDS hlasovali za vylúčenie Františka Gauliedera z Národnej rady.

Stalo sa tak takmer pred desiatimi rokmi, 4. decembra 1996. Aktuálne.sk má k dispozícii výpis hlasovania poslancov NR SR, z ktorého jasne vyplýva, že Brňák, Gašparovič, ale aj ďalší nominant na ústavného sudcu Ján Cuper boli za vylúčenie Gauliedera.

Ústavný súd, ako aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu jednoznačne skonštatovali, že poslanci takýmto konaním poškodili ústavné práva Františka Gauliedera a teda porušili Ústavu SR.

Stanovisko Petra Brňáka, ktorý je dnes sudcom Najvyššieho súdu SR, sa nám napriek snahe ani po dvoch dňoch nepodarilo získať.

Zdroj: nrsr.gov.sk

Gaulieder: Slovensko má presne to, čo si zaslúži

František Gaulieder sa pamätá nielen na to, ako Brňák hlasoval za jeho vylúčenie, ale aj na to, ako neskôr komentoval nález Ústavného súdu. Brňák tvrdil, že Gauliederovo vylúčenie vôbec nebolo v rozpore s Ústavou, a že nález Ústavného súdu nie je potrebné rešpektovať.

Brňák bol dokonca proti tomu, keď parlament v novom zložení v roku 2000 znovu otvoril prípad Gaulieder a zrušil uznesenie, ktorým Gauliedera z NR SR vylúčili. Ján Čarnogurský vtedy vyhlásil, že toto rozhodnutie "zamedzí snahám ľahko vytlačiť nepohodlného poslanca z NR SR". Naopak, Peter Brňák považoval tento krok poslancov za "precedens, ktorý neprispieva k právnej istote v SR".

Počínanie Ivana Gašparoviča Gaulieder nechcel komentovať. "Dnes je to elita politickej kultúry a Slovensko má presne to, čo si zaslúži," povedal pre Aktuálne.sk.

Rozhodovať by mala aj minulosť

Prezidentov hovorca Marek Trubač v rozhovore pre Aktuálne.sk niekoľkokrát zdôraznil, že prezident si môže vyberať len z tých kandidátov, ktorých vybrala Národná rada. Kandidátov bude hodnotiť v prvom rade na základ ich odbornosti. "On sám je právnikom, bývalým generálnym prokurátorom, a bývalým zamestnancom právnickej fakulty UK a teda pozná mnohých navrhnutých kandidátov," poznamenal Trubač.

Trubač nespomenul, že prezident niektorých kandidátov pozná aj zo svojho politického pôsobenia v HZDS. S Brňákom takto sedel nielen v parlamentnej lavici, ale aj v Ústavnoprávnom výbore. Na otázku, či sa pri výbere ústavných sudcov Ivan Gašparovič vie odosobniť od vzťahov z minulosti, Marek Trubač povedal: "Neviem, kam má smerovať táto otázka. Prezident bude rozhodovať v prvom rade ako prezident republiky."

Hlasovanie o uznesení, ktorým NR SR berie na vedomie, že poslanec Gaulieder sa vzdal funkcie poslanca NR SRHlasovanie o uznesení, ktorým NR SR berie na vedomie, že poslanec Gaulieder sa vzdal funkcie poslanca NR SR Zdroj: Aktuálne.sk
 

Podľa Petra Wilflinga z mimovládnej organizácie Občan a demokracia, minulosť kandidátov by mala pri voľbe ústavných sudcov zohrať dôležitú úlohu. Oboznámiť by sa s ňou mal aj prezident, ktorý sudcov vymenúva. "Porušenie Ústavy v prípade vylúčenia Gauliedera jednoznačne potvrdil Ústavný súd a prezident by z toho mal pri výbere sudcov vychádzať," povedal Wilfling.

 

Diskusia

Najčítanejšie