Karpiš: Poslať peniaze bohatšiemu Grécku je podivné

Bratislava - Stodvadsať miliárd eur. To je len predbežný účet, ktorý budú musieť za Grécko zatiahnuť krajiny eurozóny.

Ak sa do podobnýc...

Zdroj: INESS

Bratislava - Stodvadsať miliárd eur. To je len predbežný účet, ktorý budú musieť za Grécko zatiahnuť krajiny eurozóny.

Ak sa do podobných problémov ako Grécko dostanú aj iné veľké európske krajiny, bude účet oveľa vyšší. Povedal to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Juraj Karpiš v online rozhovore Aktuálne.sk. Zadlženie iných krajín preverí podľa neho životaschopnosť nielen eurozóny, ale celej Európskej únie.

Juraj Karpiš považuje za podivné, že Slovensko má posielať peniaze bohatšej krajine. Varuje nad rozšafným hospodárením nielen slovenskej vlády, ale aj ostatných európskych krajín.

"Nezodpovedne sa v súčasnosti správa celá EÚ. Únia ako celok nespĺňa maastrichtské kritéria deficitu a štátneho dlhu," hovorí Karpiš v online rozhovore.

Zadlžujú sa aj iné krajiny

Analytik INESS je presvedčený, že Grécku sa venuje priveľa pozornosti. Tá by sa mala zacieliť aj na iné krajiny. "To, že má Grécko problémy je výsledkom nielen ich fiškálnej nezodpovednosti, ale aj faktu, že krajiny ako USA, Veľká Británia alebo Japonsko robia megadeficity, ktoré berú peniaze menším krajinám. Čierne diery ohrozujú aj hospodársky rast v budúcnosti," hovorí.

Európa sa podľa neho na grécky dlh vôbec nemala skladať. Lepšie by bolo, keby Grékom požičal len Medzinárodný menový fond. "Ten by mohol byt vo svojom postupe tvrdší a bez nacionalistických vášní, ktoré pomoc z Európskej menovej únie vyvoláva," myslí si analytik.

Súčasná pomoc zadlženému Grécku podľa neho len posúva problémy do budúcnosti.

Vzhľadom na to ako dopadlo "grécke riešenie" by bolo pre Slovensko výhodou, aby si ponechalo vlastnú menu.

Prečítajte si aj:

Dohodnuté. Eurozóna a MMF zložia Grékom 110 miliárd

Grékom sa skončili zlaté časy, musia radikálne škrtať

 

Diskusia

Najčítanejšie