• 29. jún 2010, 17:09

Kódy prezradia, či vajíčka pochádzajú od šťastných sliepok

Ľudia by sa pred kúpou vajíčok mali zamerať aj na ich pôvod, upozorňuje v novej kampani Sloboda zvierat. "Vajcia v obchodoch, ktoré dostať bežne kúpiť, sú väčšinou z klietkových chovov a to je problém z hľadiska zvierat a ich ochrany," konštatoval Kamil Kandalaft zo Slobody zvierat. Na...

Ľudia by sa pred kúpou vajíčok mali zamerať aj na ich pôvod, upozorňuje v novej kampani Sloboda zvierat. "Vajcia v obchodoch, ktoré dostať bežne kúpiť, sú väčšinou z klietkových chovov a to je problém z hľadiska zvierat a ich ochrany," konštatoval Kamil Kandalaft zo Slobody zvierat.

Na Slovensku je asi 70 percent nosníc chovaných v klietkových systémoch, kde sú natlačené v úzkych drôtených klietkach a kde na každú pripadá plocha menšia, než je hárok papiera veľkosti A4.

Ochranári preto apelujú na ľudí, aby dali prednosť vajíčkam od nosníc z ostatných chovov pred klietkovým.

Nosnice sa chovajú buď v klietkach, na podstielke, vo voľnom chove alebo v ekologickom chove. Pri prvom type chovu nie sú pre sliepky vytvorené také podmienky, ktoré by zodpovedali ich požiadavkám. Nemôžu sa voľne pohybovať, hrabať, naťahovať, ani mávať krídlami či sedieť na vyvýšenom mieste.

Každé vajíčko sa zo zákona povinne označuje kódom, ktorý vypovedá aj o životných podmienkach nosníc, od ktorých vajcia pochádzajú. Tie si treba podľa ochranárov všímať.

Prvé číslo kódu označuje typ chovu, z ktorého vajíčko prišlo, ďalšie údaje určujú prevádzku. V prípade, že sa označenie začína nulou, pochádza vajíčko z ekologického chovu, jednotka označuje chov s voľným výbehom, dvojka - podstielkový chov a trojka - klietkový chov.

Vajcia z neklietkových chovov ponúkajú na Slovensku už všetky veľké obchodné reťazce. Ako vyplynulo z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus, neklietkové vajcia kupuje 4,2 percenta spotrebiteľov, naopak 10,4 percenta ľudí si do košíka vloží vajcia z klietkového chovu.

Približne štvrtina obyvateľov konzumuje vajcia z domáceho chovu alebo ich dostáva od známych. Takmer polovica opýtaných nevedela, aké vajcia kupuje.

Zdroj: TASR

 

Diskusia

Najčítanejšie