Chudoba nerastie a rozdiely v príjmoch sa nezvyšujú

Podľa posledných odhadov chudoba vo svete ustupuje ešte rýchlejšie ako hovorili predchádzajúce predpovede. Medzi rokmi 1970 a 2006 klesla chudoba v Južnej Ázii o 86%, v Južnej Amerike o 73% a na Strednom východe o 20%.

Percento svetovej populácie, ktorá má k dispozícii na život menej ako 1 americký dolár (dolár roku 2000 upravený o paritu kúpnej sily) spadlo z 26,8% v roku 1970 na 5,4% v roku 2006:


Zdroj: Parametric estimations of the world distribution of income, Maxim Pinkovskiy, Xavier Sala-i-Martin, VOXEU.org

Od roku 1970 klesla aj nerovnosť príjmov. Vyjadrené v Giniho koeficiente (od 0 do 1, 0 predstavuje absolútnu rovnosť príjmov všetkých členov spoločnosti, 1 predstavuje stav, keď jeden človek dostáva celý príjem spoločnosti a všetci ostatní členovia spoločnosti nič, teda najvyššiu nerovnosť príjmov) za celý svet:


Zdroj: Parametric estimations of the world distribution of income, Maxim Pinkovskiy, Xavier Sala-i-Martin, VOXEU.org

Zaujímavé je, že tieto pozitívne trendy, ktorých základné smerovanie potvrdzujú aj údaje Svetovej banky či Organizácie spojených národov (fascinujúcu prezentáciu o pozitívnych trendoch posledných desaťročí postavenú na dátach z OSN si môžete pozrieť tu) väčšina verejnosti, veľa novinárovekonómov ignoruje.

Via: VOXEU.org


vybrali.sme.sk facebook del.icio.us digg linkuj twitter
 

 

Najčítanejšie