Máme radi túto opozíciu

Opozícia sa rozhodla zorganizovať protestné zhromaždenie s názvom Máme radi túto krajinu, nemáme radi túto vládu. Od opozičných strán zrejme nikto neočakáva, že budú mať radi úradujúci kabinet premiéra Roberta Fica. Zaujímavejším momentom sobotného zhromaždenia je hromadná účasť lídrov šiestich stredopravých strán. Popri parlamentných SDKÚ–DS, KDH a SMK podporili toto podujatie aj menšie politické strany SaS, Most–Híd a OKS.Všetky stredopravé strany sa zhodnú na kritike súčasnej vlády a politických subjektov, ktoré ju zostavili. Otázna je však ich predstava o povolebnej spolupráci. Konkrétne s preferenčne najsilnejšou stranou Smer–SD. Z tohto hľadiska demonštrovaná jednota opozičných strán vyznieva ako pomerne oneskorený pokus o spoluprácu, ktorý v prípade nízkej podpory zo strany voličov môže skončiť ako lacné zopakovanie už raz použitého scenára. Aj to po zásadnej korekcii dialógov medzi hlavnými postavičkami.

Vyhlásenie o tom, že nebudú spolupracovať po budúcich voľbách so stranou Smer–SD nevyznievajú veľmi presvedčivo. SMK by vstup do takejto vlády rada zdôvodnila záujmom na vytesnení národniarov z kabinetu. KDH by zase siahla po obľúbených frázach o záchrane právneho štátu. SDKÚ–DS úprimným záujmom o obnovu „tejto krajiny“. Inými slovami, čo by neurobili, keď ide o „budúcnosť“ Slovenska. Pár mesiacov pred voľbami sa však vrhli na kritiku vlády, lebo každá zo spomínaných strán potrebuje osloviť radikálnu skupinu protivládne naladených voličov.

Postup strany Most–Híd v prípade, ak by dostala ponuku vstúpiť do vlády so Smerom, dokážu odhadnúť snáď len jej nezištní mecéni. Predseda SaS už raz bol poradcom ministra financií, ktorého do tejto funkcie nominovala najsilnejšia vládna strana. Niet pochýb o tom, že do vlády so stranou Smer-SD nebude vstupovať len OKS. Pokiaľ sa jej predstavitelia nenalepia na nejakú silnejšiu stranu, aj v budúcom volebnom období môže organizovať protestné zhromaždenia ako mimoparlamentná strana.

Na Slovensku je čo naprávať. Ani úradujúca vláda sa nevyhla chybám. No kritika opozičných strán ju nateraz vždy rehabilitovala. Verejnosť má stále v pamäti zlyhania jej ambicióznych predstaviteľov. Premiér Robert Fico je určite vďačný za takúto opozíciu. Je reprezentovaná nedôveryhodnými lídrami. Netvorí kompaktný celok a žiadna z relevantných stredopravých strán by nemala problém vstúpiť do vlády aj s „nenávideným“ Smerom.

...A skutočné problémy môžu ďalej unikať pozornosti médií.

Marián Klenko

 

Najčítanejšie