Konečne normálne označovanie spotrebičov? Už by ste mali vedieť čo kupujete

BRATISLAVA – Na spotrebiče by sa malo pozerať prísnejšie. Meniť chcú zásadne škálu označenia na energetických štítkoch a firmy budú za klamanie platiť. Brusel by mohol priniesť jasnejšie pravidlá a zákazníkom uľahčiť nakupovanie.

Konečne normálne označovanie spotrebičov? Už by ste mali vedieť čo kupujete
Viete ako vyčítať, ktorý spotrebič je najefektívnejší v spotrebe energie? Zdroj:TASR/AP

Štúdia konzultačnej spoločnosti Ecofys, ktorú si objednala Európska komisia navrhuje v systéme úspory energie viacero zmien, ktoré by mohli výrazne pomôcť zákazníkom. Reč je o energetických štítkoch. Na Slovensku máme povinnosť označovať spotrebiče energetickým štítkom od 1 januára 2002, no zdá sa, že nám to vôbec nepomáha.

Trieda spotrebičov

V roku 2010 sa EK rozhodla rozšíriť pôvodnú farebnú stupnicu A - G, ktorá označuje spotrebu energie a vznikli triedy „A+“, „A++“ a „A+++“. Najnižšie triedy sa naopak vypustili. V súčasnosti už väčšina spotrebičov dosahuje najvyššiu triedu efektívnosti A.

Nový návrh hovorí preto o uzavretej škále, predovšetkým, bez zbytočných „plusiek“. „Podľa niektorých spotrebiteľov býva totiž niekedy štítok mätúci a nevidia veľký rozdiel pri kúpe spotrebiča v triede A+ v porovnaní so spotrebičom A++. O to viac zaváži, ak sa rozhodujú pri kúpe spotrebiča v energetickej triede B a A. Tam už ten rozdiel vidia,“ vysvetľuje Lenka Illiťová z portálu Energia.sk.

Zmenu víta aj František Vámoši, vedúci oddelenia marketingu NAY Elektrodom. „Čím viac relevantných a užitočných a porovnateľných informácií dostane zákazník o parametroch produktov, tým lepšie. Viac relevantných informácií mu pomôže pri správnom výbere spotrebiča a tiež k väčšej spokojnosti s jeho užívaním,“ tvrdí.

Zdroj: Energia.sk

Nové QR kódy

Ďalšou z požiadaviek zo strany environmentálnych a spotrebiteľských skupín je začlenenie informácií o produkte do formátu, ktorý možno ľahko oskenovať alebo sprístupniť prostredníctvom chytrých telefónov. V novej správe sa hovorí o zaujímavom potenciáli QR kódov.

Využívanie QR kódov prichádza prirodzene s neustálym rozvojom informačných technológií, nakoľko takmer každý spotrebiteľ už má totiž k dispozícii smarfón s aplikáciou, ktorá dokáže QR kód prečítať. Išlo by opäť o správny krok bližšie k spotrebiteľovi, myslí si Illiťová.

Pokuty pre firmy

V štúdii sa ale rovnako žiada, aby vlády posilnili dohľad nad firmami, ktoré nesprávnym označovaním energetickej efektívnosti produktov klamú spotrebiteľov. Odhaduje sa, že sa to týka až desiatich percent výrobných liniek.

Úroveň a forma pokút musia byť odrádzajúce, možno reflektujúc množstvo celkovej hodnoty energie, ktorá sa z dôvodu nesúladu stratí, uvádza sa v štúdii. „Nemá význam mať vyššie požiadavky a energetické štítky, ak potom nikto netestuje, či sú tieto údaje správne,“ uviedla Andrea Voigt, riaditeľka Európskeho partnerstva pre energiu.

Výhoda energetických štítkov

Okrem spomínaných zmien uvažujú autori štúdie o prehodnotení symbolov, upozorňuje Illiťová. Niektoré spotrebiče totiž v domácnosti nevyužívame každý deň, ako vysávač, práčka, sušička. Pri prehodnotení týchto faktov by bolo lepšie uvádzať spotrebu energie na jeden cyklus.

Štítkovanie podľa nej určite nie je zbytočné. Na energetickom štítku sa totiž nachádzajú aj ďalšie informácie, ktoré môžu spotrebiteľovi pomôcť pri rozhodovaní, či už je to napríklad ročná spotreba energie alebo hlučnosť.

„Našim zákazníkom odporúčame, aby sa pri nákupe domácich spotrebičov vždy zamerali na energetické štítky, nie iba na cenu produktu, ktorá nemusí byť v konečnom dôsledku dobrou výpovednou hodnotou,“ dodáva Jiří Písařík, konateľ spoločnosti Slovakia Energy.

Andrea Mačošková
 

Diskusia

Pomohlo by vám pri kúpe nové označenie spotreby energie spotrebičov?

Najčítanejšie